V&V Capital Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 9 500 € och rörelseresultatet -3 464 €; soliditet 43,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 85 t€ och inkomstskatterna 17 t€. Senaste anteckning i handelsregistret: fusion eller delning 25.5.2026.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 9 500 € | 0 € | – | – |
| Rörelsebidrag | -3 464 € | 83 t€ | 18 t€ | -1 070 € |
| Rörelsebidrag % | -36,5 % | – | – | – |
| Rörelseresultat | -3 464 € | 83 t€ | -7 155 € | -1 070 € |
| Rörelsemarginal | -36,5 % | – | – | – |
| Räkenskapsperiodens resultat | 22 t€ | 128 t€ | 24 t€ | -97 t€ |
| Soliditet | 43,9 % | 35,1 % | 13,2 % | -37,6 % |
| Kassalikviditet | 9,82 | 8420,59 | 9,16 | 29,10 |
| Current ratio | 10,48 | 8651,32 | 9,16 | 29,10 |
| Relativ skuldsättning | 4727,2 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 6,2 % | 38,9 % | 12,0 % | – |
| Balansomslutning | 800 t€ | 937 t€ | 1,5 M€ | 369 t€ |
| Eget kapital | 351 t€ | 329 t€ | 201 t€ | -139 t€ |
| Kassa och bank | 671 € | 11 t€ | 50 t€ | 4 162 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 9 500 € | 0 € | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 90 t€ | 27 t€ | 0 € |
| Material och tjänster | 2 500 € | -2 500 € | -2 500 € | 0 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | – | 0 € | -25 t€ | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 10 t€ | -4 935 € | -6 735 € | -1 070 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -3 464 € | 83 t€ | -7 155 € | -1 070 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -53 t€ | 56 t€ | 37 t€ | -102 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 50 t€ | 139 t€ | 30 t€ | -103 t€ |
| Inkomstskatt | 28 t€ | -11 t€ | -6 019 € | 5 553 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 22 t€ | 128 t€ | 24 t€ | -97 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 11 t€ | 2 € | 599 t€ | 2 € |
| Omsättningstillgångar | 50 t€ | 25 t€ | 0 € | – |
| Fordringar | 739 t€ | 901 t€ | 872 t€ | 365 t€ |
| Kassa och bank | 671 € | 11 t€ | 50 t€ | 4 162 € |
| Rörliga aktiva | 789 t€ | 937 t€ | 922 t€ | 369 t€ |
| Aktiva | 800 t€ | 937 t€ | 1,5 M€ | 369 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 3 500 € | 3 500 € | 3 500 € | 3 500 € |
| Eget kapital | 351 t€ | 329 t€ | 201 t€ | -139 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 374 t€ | 608 t€ | 1,2 M€ | 496 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 75 t€ | 108 € | 101 t€ | 13 t€ |
| Främmande kapital | 449 t€ | 608 t€ | 1,3 M€ | 508 t€ |
Alla poster i bokslutet (58)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 9 500 € | 0 € | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 90 t€ | 27 t€ | 0 € |
| Material och tjänster | 2 500 € | -2 500 € | -2 500 € | 0 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | – | 0 € | -25 t€ | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 10 t€ | -4 935 € | -6 735 € | -1 070 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -3 464 € | 83 t€ | -7 155 € | -1 070 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -53 t€ | 56 t€ | 37 t€ | -102 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 50 t€ | 139 t€ | 30 t€ | -103 t€ |
| Inkomstskatt | 28 t€ | -11 t€ | -6 019 € | 5 553 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 22 t€ | 128 t€ | 24 t€ | -97 t€ |
| Bestående aktiva | 11 t€ | 2 € | 599 t€ | 2 € |
| Omsättningstillgångar | 50 t€ | 25 t€ | 0 € | – |
| Fordringar | 739 t€ | 901 t€ | 872 t€ | 365 t€ |
| Kassa och bank | 671 € | 11 t€ | 50 t€ | 4 162 € |
| Rörliga aktiva | 789 t€ | 937 t€ | 922 t€ | 369 t€ |
| Aktiva | 800 t€ | 937 t€ | 1,5 M€ | 369 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 3 500 € | 3 500 € | 3 500 € | 3 500 € |
| Eget kapital | 351 t€ | 329 t€ | 201 t€ | -139 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 374 t€ | 608 t€ | 1,2 M€ | 496 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 75 t€ | 108 € | 101 t€ | 13 t€ |
| Främmande kapital | 449 t€ | 608 t€ | 1,3 M€ | 508 t€ |
| Förskottsbetalningar | 50 t€ | 0 € | – | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 33 t€ | 0 € | 26 t€ | 0 € |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | – | – | 0 € | -100 t€ |
| Passiva | 800 t€ | 937 t€ | 1,5 M€ | 369 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 540 t€ | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från företag inom samma koncern | 1 303 € | 2 023 € | 3 099 € | 4 463 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 316 t€ | 316 t€ | 316 t€ | 0 € |
| Övriga omsättningstillgångar | 0 € | 25 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga fordringar | 345 t€ | 147 t€ | 67 t€ | 32 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 32 t€ | 44 € | 12 t€ | 17 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 374 t€ | 608 t€ | 679 t€ | 188 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | – | 0 € | 7 001 € | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 74 t€ | 100 t€ | 75 t€ | 9 458 € |
| Långfristiga lånefordringar | 334 t€ | 616 t€ | 605 t€ | 100 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 9 758 € | -118 t€ | -143 t€ | -45 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 115 € | 108 € | 6 402 € | 0 € |
| Långfristiga kapitallån | – | – | 0 € | 307 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 4 960 € | 13 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 22 t€ | 128 t€ | 24 t€ | -97 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 22 t€ | -46 t€ | -41 t€ | -41 t€ |
| Långfristiga fordringar | 394 t€ | 754 t€ | 805 t€ | 333 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 102 t€ | 71 t€ | 42 t€ | 11 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | – | 0 € | 592 t€ | 0 € |
| Köp av tjänster | 2 500 € | -2 500 € | -2 500 € | 0 € |
| Långfristiga övriga fordringar | 39 t€ | 106 t€ | 145 t€ | 150 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | – | – | 0 € | 25 t€ |
| Materiella tillgångar | – | 0 € | 599 t€ | 0 € |
| Kortfristiga fordringar hos ägarintresseföretag | 30 t€ | 0 € | – | – |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 1 017 € | 2 € | 2 € | 2 € |
| Andelar i ägarintresseföretag | 10 t€ | 0 € | – | – |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 60 t€ | 0 € |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 1 303 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga lånefordringar | 180 t€ | 72 t€ | 0 € | 4 000 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 42 t€ | 0 € | 8 497 € | 13 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | – | 0 € | -25 t€ | 0 € |
| Placeringar | 11 t€ | 2 € | 2 € | 2 € |
| Långfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 22 t€ | 32 t€ | 55 t€ | 83 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör V&V Capital Oy till den övre halvan inom näringsgrenen holdingverksamhet (704 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€, 4,2 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Händelser i handelsregistret
- Fusion eller delning
Gratis månadslista: Helsingfors
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis