Suomen Ammattivaruste Oy är ett aktiebolag med hemort i Nyslott, registrerat år 2019. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 410 t€ och rörelseresultatet 20 t€; soliditet 72,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 31 t€ och inkomstskatterna 6 265 €. Offentliga köpare köpte för 144 € av företaget åren 2025–2025; den största köparen är Rikosseuraamuslaitos (Oikeusministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 410 t€ | 444 t€ | 542 t€ | 491 t€ | 385 t€ |
| Förändring i omsättning | -7,5 % | -18,2 % | 10,5 % | 27,4 % | – |
| Rörelsebidrag | 20 t€ | 34 t€ | 74 t€ | 57 t€ | 28 t€ |
| Rörelsebidrag % | 4,8 % | 7,8 % | 13,6 % | 11,7 % | 7,2 % |
| Rörelseresultat | 20 t€ | 34 t€ | 73 t€ | 57 t€ | 27 t€ |
| Rörelsemarginal | 4,9 % | 7,7 % | 13,5 % | 11,6 % | 6,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 14 t€ | 24 t€ | 54 t€ | 45 t€ | 20 t€ |
| Personalkostnader | -71 t€ | 71 t€ | 67 t€ | 71 t€ | 44 t€ |
| Soliditet | 72,4 % | 65,3 % | 56,2 % | 40,5 % | 17,7 % |
| Kassalikviditet | 1,82 | 1,66 | 1,91 | 1,54 | 1,13 |
| Current ratio | 5,02 | 4,76 | 4,23 | 4,39 | 3,03 |
| Relativ skuldsättning | 12,5 % | 15,6 % | 16,6 % | 20,0 % | 26,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 10,7 % | 18,3 % | 46,6 % | 67,7 % | 94,0 % |
| Balansomslutning | 185 t€ | 199 t€ | 205 t€ | 165 t€ | 122 t€ |
| Eget kapital | 134 t€ | 130 t€ | 115 t€ | 67 t€ | 22 t€ |
| Kassa och bank | 32 t€ | 36 t€ | 59 t€ | 32 t€ | 29 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 410 t€ | 444 t€ | 542 t€ | 491 t€ | 385 t€ |
| Material och tjänster | 278 t€ | -293 t€ | -370 t€ | -329 t€ | -291 t€ |
| Personalkostnader | 71 t€ | -71 t€ | -67 t€ | -71 t€ | -44 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 258 € | -344 € | -450 € | -600 € | -809 € |
| Övriga rörelsekostnader | 41 t€ | -45 t€ | -32 t€ | -34 t€ | -23 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 20 t€ | 34 t€ | 73 t€ | 57 t€ | 27 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 900 € | -3 450 € | -5 657 € | -8 € | -1 404 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 18 t€ | 31 t€ | 68 t€ | 57 t€ | 25 t€ |
| Inkomstskatt | 3 728 € | -6 881 € | -14 t€ | -11 t€ | -5 084 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 14 t€ | 24 t€ | 54 t€ | 45 t€ | 20 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 775 € | 1 033 € | 1 377 € | 1 827 € | 2 427 € |
| Omsättningstillgångar | 118 t€ | 129 t€ | 112 t€ | 106 t€ | 75 t€ |
| Fordringar | 35 t€ | 33 t€ | 34 t€ | 25 t€ | 16 t€ |
| Kassa och bank | 32 t€ | 36 t€ | 59 t€ | 32 t€ | 29 t€ |
| Rörliga aktiva | 185 t€ | 198 t€ | 204 t€ | 163 t€ | 120 t€ |
| Aktiva | 185 t€ | 199 t€ | 205 t€ | 165 t€ | 122 t€ |
| Eget kapital | 134 t€ | 130 t€ | 115 t€ | 67 t€ | 22 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 14 t€ | 28 t€ | 42 t€ | 61 t€ | 61 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 37 t€ | 42 t€ | 48 t€ | 37 t€ | 39 t€ |
| Främmande kapital | 51 t€ | 69 t€ | 90 t€ | 98 t€ | 100 t€ |
Alla poster i bokslutet (45)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 410 t€ | 444 t€ | 542 t€ | 491 t€ | 385 t€ |
| Material och tjänster | 278 t€ | -293 t€ | -370 t€ | -329 t€ | -291 t€ |
| Personalkostnader | 71 t€ | -71 t€ | -67 t€ | -71 t€ | -44 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 258 € | -344 € | -450 € | -600 € | -809 € |
| Övriga rörelsekostnader | 41 t€ | -45 t€ | -32 t€ | -34 t€ | -23 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 20 t€ | 34 t€ | 73 t€ | 57 t€ | 27 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 900 € | -3 450 € | -5 657 € | -8 € | -1 404 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 18 t€ | 31 t€ | 68 t€ | 57 t€ | 25 t€ |
| Inkomstskatt | 3 728 € | -6 881 € | -14 t€ | -11 t€ | -5 084 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 14 t€ | 24 t€ | 54 t€ | 45 t€ | 20 t€ |
| Bestående aktiva | 775 € | 1 033 € | 1 377 € | 1 827 € | 2 427 € |
| Omsättningstillgångar | 118 t€ | 129 t€ | 112 t€ | 106 t€ | 75 t€ |
| Fordringar | 35 t€ | 33 t€ | 34 t€ | 25 t€ | 16 t€ |
| Kassa och bank | 32 t€ | 36 t€ | 59 t€ | 32 t€ | 29 t€ |
| Rörliga aktiva | 185 t€ | 198 t€ | 204 t€ | 163 t€ | 120 t€ |
| Aktiva | 185 t€ | 199 t€ | 205 t€ | 165 t€ | 122 t€ |
| Eget kapital | 134 t€ | 130 t€ | 115 t€ | 67 t€ | 22 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 14 t€ | 28 t€ | 42 t€ | 61 t€ | 61 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 37 t€ | 42 t€ | 48 t€ | 37 t€ | 39 t€ |
| Främmande kapital | 51 t€ | 69 t€ | 90 t€ | 98 t€ | 100 t€ |
| Pensionskostnader | 15 t€ | -13 t€ | -12 t€ | -11 t€ | -9 418 € |
| Avskrivningar enligt plan | 258 € | -344 € | -450 € | -600 € | -809 € |
| Materiella tillgångar | 775 € | 1 033 € | 1 377 € | 1 827 € | 2 427 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 120 t€ | 106 t€ | 62 t€ | 22 t€ | 1 305 € |
| Kortfristiga fordringar | 35 t€ | 33 t€ | 34 t€ | 25 t€ | 16 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 7 723 € | 9 050 € | 9 974 € | 5 259 € | 4 710 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 21 t€ | 25 t€ | 31 t€ | 22 t€ | 16 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 151 € | 0 € | 156 € | 0 € | 51 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 2 051 € | -3 450 € | -5 812 € | -8 € | -1 455 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 269 € | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 11 t€ | 15 t€ | 16 t€ | 23 t€ | 27 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | – | – | 0 € | 61 t€ | 61 t€ |
| Material och förnödenheter | 118 t€ | 129 t€ | 112 t€ | 106 t€ | 75 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 4 405 € | 3 898 € | 9 173 € | 9 082 € | 7 472 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 14 t€ | 24 t€ | 54 t€ | 45 t€ | 20 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 2 321 € | -2 100 € | -1 923 € | -1 402 € | -1 770 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 263 t€ | -310 t€ | -376 t€ | -359 t€ | -307 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 12 t€ | 7 594 € | 2 864 € | 2 853 € | 0 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 14 t€ | 28 t€ | 42 t€ | 0 € | – |
| Köp av tjänster | 3 128 € | -123 € | -467 € | -488 € | -4 257 € |
| Löner och arvoden | 53 t€ | -56 t€ | -53 t€ | -58 t€ | -32 t€ |
| Passiva | 185 t€ | 199 t€ | 205 t€ | 165 t€ | 122 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 11 t€ | 17 t€ | 5 799 € | 31 t€ | 20 t€ |
| Maskiner och inventarier | 775 € | 1 033 € | 1 377 € | 1 827 € | 2 427 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 0 € | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Suomen Ammattivaruste Oy till den övre halvan inom näringsgrenen detaljhandel med kläder utan specialisering på en viss produktgrupp (253 företag med beskattningsbar inkomst; median 12 t€, 2,6 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Nyslott
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis