Onnelan Maito Oy är ett aktiebolag med hemort i Östermark, registrerat år 2019. Under räkenskapsperioden som slutade 31.1.2026 rörelseresultatet 434 t€; soliditet 44,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 316 t€ och inkomstskatterna 64 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | 15,7 % | 0,9 % | -4,8 % | 11,5 % | -28,6 % | – |
| Bruttoresultat | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,4 M€ |
| Rörelsebidrag | 251 t€ | 517 t€ | 472 t€ | 630 t€ | 525 t€ | 819 t€ |
| Rörelseresultat | 434 t€ | 347 t€ | 295 t€ | 426 t€ | 312 t€ | 654 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | 324 t€ | 233 t€ | 171 t€ | 331 t€ | 247 t€ | 534 t€ |
| Personalkostnader | -258 t€ | 203 t€ | 200 t€ | 186 t€ | 172 t€ | 213 t€ |
| Soliditet | 44,5 % | 41,8 % | 41,2 % | 37,1 % | 29,8 % | 24,3 % |
| Kassalikviditet | 0,82 | 0,98 | 1,15 | 0,71 | 0,57 | 0,95 |
| Current ratio | 1,73 | 2,13 | 2,57 | 1,43 | 1,24 | 1,33 |
| Avkastning på eget kapital | 18,4 % | 14,7 % | 11,5 % | 25,1 % | 24,5 % | 70,2 % |
| Balansomslutning | 3,9 M€ | 3,8 M€ | 3,6 M€ | 3,6 M€ | 3,4 M€ | 3,1 M€ |
| Eget kapital | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,0 M€ | 761 t€ |
| Kassa och bank | 248 t€ | 249 t€ | 195 t€ | 185 t€ | 162 t€ | 480 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,4 M€ |
| Personalkostnader | 258 t€ | -203 t€ | -200 t€ | -186 t€ | -172 t€ | -213 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 182 t€ | -170 t€ | -177 t€ | -204 t€ | -213 t€ | -165 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 399 t€ | -382 t€ | -420 t€ | -331 t€ | -331 t€ | -408 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 434 t€ | 347 t€ | 295 t€ | 426 t€ | 312 t€ | 654 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 43 t€ | -56 t€ | -60 t€ | -41 t€ | -39 t€ | -59 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 390 t€ | 291 t€ | 235 t€ | 385 t€ | 273 t€ | 594 t€ |
| Inkomstskatt | 66 t€ | -58 t€ | -63 t€ | -54 t€ | -26 t€ | -61 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 324 t€ | 233 t€ | 171 t€ | 331 t€ | 247 t€ | 534 t€ |
Balansräkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 3,1 M€ | 3,0 M€ | 2,9 M€ | 2,7 M€ | 2,7 M€ | 2,3 M€ |
| Omsättningstillgångar | 441 t€ | 412 t€ | 410 t€ | 409 t€ | 360 t€ | 242 t€ |
| Fordringar | 146 t€ | 106 t€ | 136 t€ | 219 t€ | 142 t€ | 133 t€ |
| Kassa och bank | 248 t€ | 249 t€ | 195 t€ | 185 t€ | 162 t€ | 480 t€ |
| Rörliga aktiva | 834 t€ | 767 t€ | 741 t€ | 814 t€ | 664 t€ | 855 t€ |
| Aktiva | 3,9 M€ | 3,8 M€ | 3,6 M€ | 3,6 M€ | 3,4 M€ | 3,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,0 M€ | 761 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 482 t€ | 360 t€ | 289 t€ | 570 t€ | 536 t€ | 646 t€ |
| Främmande kapital | 2,2 M€ | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 2,2 M€ | 2,4 M€ | 2,4 M€ |
Alla poster i bokslutet (50)
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,4 M€ |
| Personalkostnader | 258 t€ | -203 t€ | -200 t€ | -186 t€ | -172 t€ | -213 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 182 t€ | -170 t€ | -177 t€ | -204 t€ | -213 t€ | -165 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 399 t€ | -382 t€ | -420 t€ | -331 t€ | -331 t€ | -408 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 434 t€ | 347 t€ | 295 t€ | 426 t€ | 312 t€ | 654 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 43 t€ | -56 t€ | -60 t€ | -41 t€ | -39 t€ | -59 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 390 t€ | 291 t€ | 235 t€ | 385 t€ | 273 t€ | 594 t€ |
| Inkomstskatt | 66 t€ | -58 t€ | -63 t€ | -54 t€ | -26 t€ | -61 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 324 t€ | 233 t€ | 171 t€ | 331 t€ | 247 t€ | 534 t€ |
| Bestående aktiva | 3,1 M€ | 3,0 M€ | 2,9 M€ | 2,7 M€ | 2,7 M€ | 2,3 M€ |
| Omsättningstillgångar | 441 t€ | 412 t€ | 410 t€ | 409 t€ | 360 t€ | 242 t€ |
| Fordringar | 146 t€ | 106 t€ | 136 t€ | 219 t€ | 142 t€ | 133 t€ |
| Kassa och bank | 248 t€ | 249 t€ | 195 t€ | 185 t€ | 162 t€ | 480 t€ |
| Rörliga aktiva | 834 t€ | 767 t€ | 741 t€ | 814 t€ | 664 t€ | 855 t€ |
| Aktiva | 3,9 M€ | 3,8 M€ | 3,6 M€ | 3,6 M€ | 3,4 M€ | 3,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,0 M€ | 761 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 482 t€ | 360 t€ | 289 t€ | 570 t€ | 536 t€ | 646 t€ |
| Främmande kapital | 2,2 M€ | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 2,2 M€ | 2,4 M€ | 2,4 M€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 231 t€ | 114 t€ | 3 128 € | 10 t€ | 1 634 € | 4 975 € |
| Löner och arvoden | 215 t€ | -166 t€ | -158 t€ | -151 t€ | -141 t€ | -167 t€ |
| Pensionskostnader | 33 t€ | -29 t€ | -34 t€ | -27 t€ | -23 t€ | -36 t€ |
| Materiella tillgångar | 2,9 M€ | 2,8 M€ | 2,7 M€ | 2,7 M€ | 2,7 M€ | 2,2 M€ |
| Avskrivningar enligt plan | 182 t€ | -170 t€ | -177 t€ | -204 t€ | -213 t€ | -165 t€ |
| Andelar i ägarintresseföretag | 221 t€ | 193 t€ | 209 t€ | 50 t€ | 39 t€ | 32 t€ |
| Passiva | 3,9 M€ | 3,8 M€ | 3,6 M€ | 3,6 M€ | 3,4 M€ | 3,1 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 4 053 € | 630 € | 5 958 € | 12 t€ | 17 t€ | 30 t€ |
| Placeringar | 221 t€ | 193 t€ | 209 t€ | 50 t€ | 39 t€ | 32 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 11 t€ | -7 794 € | -8 533 € | -7 395 € | -7 693 € | -9 772 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 366 t€ | 382 t€ | 431 t€ | 535 t€ | 580 t€ | 455 t€ |
| Material och förnödenheter | 250 t€ | 213 t€ | 204 t€ | 203 t€ | 147 t€ | 41 t€ |
| Andel av intresseföretagens vinst (förlust) | 4 077 € | 3 565 € | 2 846 € | 2 216 € | 0 € | – |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 152 t€ | 177 t€ | 197 t€ | 197 t€ | 217 t€ | 217 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 324 t€ | 233 t€ | 171 t€ | 331 t€ | 247 t€ | 534 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 781 t€ | 534 t€ | 0 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 196 t€ | 194 t€ | 178 t€ | 520 t€ | 467 t€ | 470 t€ |
| Färdiga produkter | 191 t€ | 198 t€ | 206 t€ | 206 t€ | 213 t€ | 201 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 71 t€ | 51 t€ | 35 t€ | 15 t€ | 16 t€ | 11 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 19 t€ | 13 t€ | 14 t€ | 35 t€ | 31 t€ | 18 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 112 € | 39 € | 11 € | 13 € | 1 872 € | 530 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 8 753 € | 17 t€ | 51 t€ | 9 839 € | 33 t€ | 56 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 116 t€ | 93 t€ | 114 t€ | 172 t€ | 94 t€ | 85 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 146 t€ | 106 t€ | 136 t€ | 219 t€ | 142 t€ | 133 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 6 181 € | 0 € | 2 441 € | 0 € | – | – |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 48 t€ | -59 t€ | -63 t€ | -43 t€ | -41 t€ | -60 t€ |
| Maskiner och inventarier | 659 t€ | 674 t€ | 640 t€ | 678 t€ | 676 t€ | 588 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 47 t€ | 35 t€ | 56 t€ | 29 t€ | 35 t€ | 115 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Onnelan Maito Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen blandat jordbruk (390 företag med beskattningsbar inkomst; median 86 t€, 3,7 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Östermark
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis