Iinan puoti Oy är ett aktiebolag med hemort i Varkaus, registrerat år 2019. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2024 var omsättningen 1 759 € och rörelseresultatet 918 €; soliditet 8,1 %.
Omsättning 20241 759 €-65 % jämfört med föregående period
Rörelseresultat918 €52,2 % av omsättningen
Räkenskapsperiodens resultat918 €rörelsebidrag 918 €
Soliditet8,1 %quick ratio 0,21
Verksamt7 årregistrerat 3.7.2019
Varkaus: 3 nya företag på 30 dagar
- Hyvän arjen kumppani OyIkääntyneiden, vammaisten ja kehitysvammaisten kotihoito
- Asennekäpälät OyEläinlääkintäpalvelut
- Taika Works OyGraafinen suunnittelu
Pröva gratis
Få ditt områdes nya företag per e-post varje morgon. 14 dagar, inget kort behövs.
Ekonomi
OmsättningRörelseresultatRäkenskapsperiodens resultat
| Nyckeltal | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 759 € | 4 987 € | 6 499 € | 11 t€ | 11 t€ |
| Förändring i omsättning | -64,7 % | -23,3 % | -41,2 % | -0,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 918 € | -451 € | -1 984 € | 542 € | -2 029 € |
| Rörelsebidrag % | 52,2 % | -9,1 % | -30,5 % | 4,9 % | -18,3 % |
| Rörelseresultat | 918 € | -451 € | -1 984 € | 542 € | -2 029 € |
| Rörelsemarginal | 52,2 % | -9,1 % | -30,5 % | 4,9 % | -18,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 918 € | -451 € | -1 985 € | 434 € | -2 040 € |
| Soliditet | 8,1 % | 1,2 % | 0,8 % | 3,3 % | 0,5 % |
| Kassalikviditet | 0,21 | 0,49 | 0,07 | 0,15 | 0,36 |
| Current ratio | 2,52 | 3,42 | 2,69 | 3,06 | 5,74 |
| Relativ skuldsättning | 699,9 % | 270,5 % | 233,7 % | 129,7 % | 104,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 84,7 % | -272,4 % | -1694,6 % | 87,9 % | -3419,4 % |
| Balansomslutning | 13 t€ | 14 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 12 t€ |
| Eget kapital | 1 083 € | 166 € | 117 € | 493 € | 60 € |
| Kassa och bank | 717 € | 1 289 € | 362 € | 395 € | 365 € |
Balansräkning
BalansomslutningEget kapitalKassa
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 759 € | 4 987 € | 6 499 € | 11 t€ | 11 t€ |
| Material och tjänster | 138 € | -3 250 € | -4 941 € | -6 782 € | -8 145 € |
| Övriga rörelsekostnader | -979 € | -2 188 € | -3 542 € | -3 735 € | -4 961 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 918 € | -451 € | -1 984 € | 542 € | -2 029 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | – | – | 0 € | 0 € | -11 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 918 € | -451 € | -1 985 € | 542 € | -2 040 € |
| Inkomstskatt | – | – | 0 € | -108 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 918 € | -451 € | -1 985 € | 434 € | -2 040 € |
Balansräkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättningstillgångar | 12 t€ | 12 t€ | 15 t€ | 14 t€ | 11 t€ |
| Fordringar | 410 € | 683 € | 12 € | 316 € | 354 € |
| Kassa och bank | 717 € | 1 289 € | 362 € | 395 € | 365 € |
| Rörliga aktiva | 13 t€ | 14 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 12 t€ |
| Aktiva | 13 t€ | 14 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 12 t€ |
| Eget kapital | 1 083 € | 166 € | 117 € | 493 € | 60 € |
| Långfristigt främmande kapital | 7 000 € | 9 500 € | 9 500 € | 9 500 € | 9 500 € |
| Korfristigt främmande kapital | 5 308 € | 3 987 € | 5 687 € | 4 846 € | 2 016 € |
| Främmande kapital | 12 t€ | 13 t€ | 15 t€ | 14 t€ | 12 t€ |
Alla poster i bokslutet (33)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 759 € | 4 987 € | 6 499 € | 11 t€ | 11 t€ |
| Material och tjänster | 138 € | -3 250 € | -4 941 € | -6 782 € | -8 145 € |
| Övriga rörelsekostnader | -979 € | -2 188 € | -3 542 € | -3 735 € | -4 961 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 918 € | -451 € | -1 984 € | 542 € | -2 029 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | – | – | 0 € | 0 € | -11 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 918 € | -451 € | -1 985 € | 542 € | -2 040 € |
| Inkomstskatt | – | – | 0 € | -108 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 918 € | -451 € | -1 985 € | 434 € | -2 040 € |
| Omsättningstillgångar | 12 t€ | 12 t€ | 15 t€ | 14 t€ | 11 t€ |
| Fordringar | 410 € | 683 € | 12 € | 316 € | 354 € |
| Kassa och bank | 717 € | 1 289 € | 362 € | 395 € | 365 € |
| Rörliga aktiva | 13 t€ | 14 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 12 t€ |
| Aktiva | 13 t€ | 14 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 12 t€ |
| Eget kapital | 1 083 € | 166 € | 117 € | 493 € | 60 € |
| Långfristigt främmande kapital | 7 000 € | 9 500 € | 9 500 € | 9 500 € | 9 500 € |
| Korfristigt främmande kapital | 5 308 € | 3 987 € | 5 687 € | 4 846 € | 2 016 € |
| Främmande kapital | 12 t€ | 13 t€ | 15 t€ | 14 t€ | 12 t€ |
| Färdiga produkter | 12 t€ | 12 t€ | 15 t€ | 14 t€ | 11 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 5 308 € | 4 718 € | 4 097 € | 4 714 € | 2 016 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -3 934 € | -3 483 € | -1 498 € | -2 040 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | – | – | – | 0 € | 354 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 0 € | -731 € | 1 589 € | 24 € | 0 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 410 € | 683 € | 12 € | 316 € | 0 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 4 100 € | 4 100 € | 3 600 € | 2 100 € | 2 100 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | -446 € | 0 € | -5 743 € | -10 t€ | -18 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 918 € | -451 € | -1 985 € | 434 € | -2 040 € |
| Kortfristiga fordringar | 410 € | 683 € | 12 € | 316 € | 354 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | – | – | 0 € | 0 € | -11 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | – | – | 0 € | 108 € | 0 € |
| Passiva | 13 t€ | 14 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 12 t€ |
| Köp av tjänster | – | – | – | 0 € | -562 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 584 € | -3 250 € | 802 € | 3 271 € | 11 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 7 000 € | 9 500 € | 9 500 € | 9 500 € | 9 500 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).