Scala Strat Opps 19 Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2019. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 rörelseresultatet -1 547 €; soliditet 100,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 218 t€ och inkomstskatterna 44 t€.
Helsingfors: 329 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsebidrag | -1 547 € | -1 459 € | -1 831 € | -1 907 € | -1 507 € | -359 € |
| Rörelseresultat | -1 547 € | -1 459 € | -1 831 € | -1 907 € | -1 507 € | -359 € |
| Räkenskapsperiodens resultat | 83 t€ | 185 t€ | 39 t€ | 114 t€ | 79 t€ | -2 940 € |
| Soliditet | 100,0 % | 97,6 % | 99,5 % | 98,6 % | 98,8 % | -1,2 % |
| Kassalikviditet | – | 0,34 | 1,05 | 0,36 | 5,43 | – |
| Current ratio | – | 0,34 | 1,05 | 0,36 | 5,43 | – |
| Avkastning på eget kapital | 4,4 % | 9,8 % | 1,8 % | 5,7 % | 4,7 % | – |
| Balansomslutning | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,7 M€ | 262 t€ |
| Eget kapital | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,7 M€ | -3 016 € |
| Kassa och bank | 992 € | 8 664 € | 3 408 € | 3 424 € | 100 t€ | 14 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga rörelsekostnader | 1 547 € | -1 459 € | -1 831 € | -1 907 € | -1 507 € | -359 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -1 547 € | -1 459 € | -1 831 € | -1 907 € | -1 507 € | -359 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -102 t€ | 232 t€ | 51 t€ | 145 t€ | 100 t€ | -2 580 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 101 t€ | 231 t€ | 49 t€ | 143 t€ | 99 t€ | -2 940 € |
| Inkomstskatt | 18 t€ | -45 t€ | -9 882 € | -29 t€ | -20 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 83 t€ | 185 t€ | 39 t€ | 114 t€ | 79 t€ | -2 940 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,6 M€ | 248 t€ |
| Fordringar | 14 t€ | 7 016 € | 7 016 € | 7 016 € | 7 016 € | 0 € |
| Kassa och bank | 992 € | 8 664 € | 3 408 € | 3 424 € | 100 t€ | 14 t€ |
| Rörliga aktiva | 15 t€ | 16 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 107 t€ | 14 t€ |
| Aktiva | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,7 M€ | 262 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,7 M€ | -3 016 € |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | – | – | 0 € | 265 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 0 € | 46 t€ | 9 882 € | 29 t€ | 20 t€ | 0 € |
| Främmande kapital | 0 € | 46 t€ | 9 882 € | 29 t€ | 20 t€ | 265 t€ |
Alla poster i bokslutet (32)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga rörelsekostnader | 1 547 € | -1 459 € | -1 831 € | -1 907 € | -1 507 € | -359 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -1 547 € | -1 459 € | -1 831 € | -1 907 € | -1 507 € | -359 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -102 t€ | 232 t€ | 51 t€ | 145 t€ | 100 t€ | -2 580 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 101 t€ | 231 t€ | 49 t€ | 143 t€ | 99 t€ | -2 940 € |
| Inkomstskatt | 18 t€ | -45 t€ | -9 882 € | -29 t€ | -20 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 83 t€ | 185 t€ | 39 t€ | 114 t€ | 79 t€ | -2 940 € |
| Bestående aktiva | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,6 M€ | 248 t€ |
| Fordringar | 14 t€ | 7 016 € | 7 016 € | 7 016 € | 7 016 € | 0 € |
| Kassa och bank | 992 € | 8 664 € | 3 408 € | 3 424 € | 100 t€ | 14 t€ |
| Rörliga aktiva | 15 t€ | 16 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 107 t€ | 14 t€ |
| Aktiva | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,7 M€ | 262 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,7 M€ | -3 016 € |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | – | – | 0 € | 265 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 0 € | 46 t€ | 9 882 € | 29 t€ | 20 t€ | 0 € |
| Främmande kapital | 0 € | 46 t€ | 9 882 € | 29 t€ | 20 t€ | 265 t€ |
| Långfristiga lånefordringar | 7 016 € | 7 016 € | 7 016 € | 7 016 € | 7 016 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 412 t€ | 227 t€ | 188 t€ | 73 t€ | -5 516 € | -2 576 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 83 t€ | 185 t€ | 39 t€ | 114 t€ | 79 t€ | -2 940 € |
| Kortfristiga övriga skulder | – | – | 0 € | 200 € | 0 € | – |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 139 t€ | 234 t€ | 51 t€ | 143 t€ | 118 t€ | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 36 t€ | -2 123 € | -4 794 € | -12 t€ | -20 t€ | -2 580 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | – | 0 € | 4 042 € | 14 t€ | 2 035 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 46 t€ | 9 882 € | 29 t€ | 20 t€ | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 7 367 € | 0 € | – | – | – | – |
| Långfristiga övriga skulder | – | – | – | – | 0 € | 265 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,6 M€ | 248 t€ |
| Långfristiga fordringar | 7 016 € | 7 016 € | 7 016 € | 7 016 € | 7 016 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 7 367 € | 0 € | – | – | – | – |
| Placeringar | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,6 M€ | 248 t€ |
| Passiva | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,7 M€ | 262 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Scala Strat Opps 19 Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen redovisning och bokföring; skatterådgivning (2191 företag med beskattningsbar inkomst; median 13 t€, 17 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.