Lvi-Suunnittelu Ryynänen Oy är ett aktiebolag med hemort i Rovaniemi, registrerat år 2018. Under räkenskapsperioden som slutade 31.10.2025 var omsättningen 128 t€ och rörelseresultatet -2 482 €; soliditet 1,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 97 € och inkomstskatterna 19 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 128 t€ | 122 t€ | 64 t€ | 85 t€ |
| Förändring i omsättning | 5,0 % | 89,7 % | -24,0 % | – |
| Rörelsebidrag | -19 t€ | 22 t€ | 505 € | 25 t€ |
| Rörelsebidrag % | -15,1 % | 18,0 % | 0,8 % | 29,0 % |
| Rörelseresultat | -2 482 € | 8 591 € | -4 960 € | 16 t€ |
| Rörelsemarginal | -1,9 % | 7,0 % | -7,7 % | 18,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -5 163 € | 6 105 € | -6 088 € | 13 t€ |
| Personalkostnader | -59 t€ | 47 t€ | 46 t€ | 40 t€ |
| Soliditet | 1,7 % | 8,8 % | 3,1 % | 18,5 % |
| Kassalikviditet | 0,14 | 0,23 | 0,11 | 1,37 |
| Current ratio | 0,20 | 0,42 | 0,37 | 1,37 |
| Relativ skuldsättning | 141,8 % | 70,8 % | 106,6 % | 43,0 % |
| Avkastning på eget kapital | -165,4 % | 73,7 % | -279,5 % | 156,7 % |
| Balansomslutning | 185 t€ | 95 t€ | 71 t€ | 45 t€ |
| Eget kapital | 3 121 € | 8 283 € | 2 178 € | 8 266 € |
| Kassa och bank | 12 t€ | 4 820 € | 3 349 € | 2 637 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 128 t€ | 122 t€ | 64 t€ | 85 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 8 511 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | 24 t€ | -34 t€ | -5 835 € | -3 726 € |
| Personalkostnader | 59 t€ | -47 t€ | -46 t€ | -40 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 17 t€ | -13 t€ | -5 464 € | -9 023 € |
| Övriga rörelsekostnader | 30 t€ | -27 t€ | -12 t€ | -17 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -2 482 € | 8 591 € | -4 960 € | 16 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 680 € | -2 467 € | -1 111 € | -874 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -5 163 € | 6 125 € | -6 071 € | 15 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -19 € | -18 € | -1 695 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -5 163 € | 6 105 € | -6 088 € | 13 t€ |
Balansräkning
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 158 t€ | 71 t€ | 49 t€ | 22 t€ |
| Omsättningstillgångar | 8 019 € | 11 t€ | 15 t€ | 0 € |
| Fordringar | 6 758 € | 7 952 € | 3 153 € | 20 t€ |
| Kassa och bank | 12 t€ | 4 820 € | 3 349 € | 2 637 € |
| Rörliga aktiva | 27 t€ | 23 t€ | 22 t€ | 23 t€ |
| Aktiva | 185 t€ | 95 t€ | 71 t€ | 45 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 3 121 € | 8 283 € | 2 178 € | 8 266 € |
| Långfristigt främmande kapital | 46 t€ | 31 t€ | 9 817 € | 20 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 136 t€ | 56 t€ | 59 t€ | 17 t€ |
| Främmande kapital | 182 t€ | 86 t€ | 69 t€ | 36 t€ |
Alla poster i bokslutet (49)
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 128 t€ | 122 t€ | 64 t€ | 85 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 8 511 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | 24 t€ | -34 t€ | -5 835 € | -3 726 € |
| Personalkostnader | 59 t€ | -47 t€ | -46 t€ | -40 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 17 t€ | -13 t€ | -5 464 € | -9 023 € |
| Övriga rörelsekostnader | 30 t€ | -27 t€ | -12 t€ | -17 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -2 482 € | 8 591 € | -4 960 € | 16 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 680 € | -2 467 € | -1 111 € | -874 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -5 163 € | 6 125 € | -6 071 € | 15 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -19 € | -18 € | -1 695 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -5 163 € | 6 105 € | -6 088 € | 13 t€ |
| Bestående aktiva | 158 t€ | 71 t€ | 49 t€ | 22 t€ |
| Omsättningstillgångar | 8 019 € | 11 t€ | 15 t€ | 0 € |
| Fordringar | 6 758 € | 7 952 € | 3 153 € | 20 t€ |
| Kassa och bank | 12 t€ | 4 820 € | 3 349 € | 2 637 € |
| Rörliga aktiva | 27 t€ | 23 t€ | 22 t€ | 23 t€ |
| Aktiva | 185 t€ | 95 t€ | 71 t€ | 45 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 3 121 € | 8 283 € | 2 178 € | 8 266 € |
| Långfristigt främmande kapital | 46 t€ | 31 t€ | 9 817 € | 20 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 136 t€ | 56 t€ | 59 t€ | 17 t€ |
| Främmande kapital | 182 t€ | 86 t€ | 69 t€ | 36 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 46 t€ | 31 t€ | 9 817 € | 20 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 17 t€ | -13 t€ | -5 464 € | -9 023 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 3 101 € | 6 790 € | 1 100 € | 20 t€ |
| Pensionskostnader | 3 957 € | -3 355 € | -2 498 € | -2 442 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -5 163 € | 6 105 € | -6 088 € | 13 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 2 719 € | -2 604 € | -1 111 € | -874 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 15 t€ | 9 655 € | 9 667 € | 10 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 6 758 € | 7 952 € | 3 153 € | 20 t€ |
| Passiva | 185 t€ | 95 t€ | 71 t€ | 45 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 2 380 € | -7 800 € | 15 t€ | 0 € |
| Löner och arvoden | 53 t€ | -42 t€ | -42 t€ | -34 t€ |
| Köp av tjänster | 0 € | -893 € | -16 t€ | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 2 293 € | -1 487 € | -2 205 € | -2 683 € |
| Materiella tillgångar | 158 t€ | 71 t€ | 49 t€ | 22 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 5 253 € | -636 € | 1 264 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 460 € | 0 € | 0 € | 1 692 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 3 657 € | 182 € | 2 053 € | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 39 € | 137 € | 0 € | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 115 t€ | 47 t€ | 48 t€ | 4 884 € |
| Material och förnödenheter | 5 020 € | 7 400 € | 15 t€ | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 22 t€ | -25 t€ | -5 351 € | -3 726 € |
| Varor under tillverkning | 2 999 € | 3 291 € | 0 € | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 981 € | 0 € | – |
| Maskiner och inventarier | 46 t€ | 36 t€ | 16 t€ | 22 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 108 t€ | 35 t€ | 33 t€ | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 5 783 € | -322 € | 5 766 € | -7 184 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 3 590 € | 0 € | – | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Lvi-Suunnittelu Ryynänen Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen vvs-teknisk planering (216 företag med beskattningsbar inkomst; median 23 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Rovaniemi
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis