LVI-Konsultointi R. Määttä Oy är ett aktiebolag med hemort i Rovaniemi, registrerat år 1989. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 117 t€ och rörelseresultatet 22 t€; soliditet 84,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 6 772 € och inkomstskatterna 1 354 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 117 t€ | 94 t€ | 103 t€ |
| Förändring i omsättning | 24,6 % | -9,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 20 t€ | 8 313 € | 21 t€ |
| Rörelsebidrag % | 17,5 % | 8,9 % | 20,2 % |
| Rörelseresultat | 22 t€ | 6 485 € | 18 t€ |
| Rörelsemarginal | 18,7 % | 6,9 % | 17,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 17 t€ | 5 129 € | 15 t€ |
| Personalkostnader | -54 t€ | 46 t€ | 41 t€ |
| Soliditet | 84,4 % | 86,9 % | 77,8 % |
| Kassalikviditet | 6,09 | 6,99 | 4,05 |
| Current ratio | 6,09 | 6,99 | 4,05 |
| Relativ skuldsättning | 11,1 % | 9,2 % | 15,7 % |
| Avkastning på eget kapital | 24,9 % | 9,0 % | 25,8 % |
| Balansomslutning | 83 t€ | 66 t€ | 73 t€ |
| Eget kapital | 70 t€ | 57 t€ | 57 t€ |
| Kassa och bank | 68 t€ | 38 t€ | 55 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 117 t€ | 94 t€ | 103 t€ |
| Material och tjänster | 5 024 € | -2 017 € | -445 € |
| Personalkostnader | 54 t€ | -46 t€ | -41 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 372 € | -1 829 € | -2 438 € |
| Övriga rörelsekostnader | 34 t€ | -38 t€ | -40 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 22 t€ | 6 485 € | 18 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -70 € | 2 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 22 t€ | 6 487 € | 18 t€ |
| Inkomstskatt | 4 410 € | -1 358 € | -3 726 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 17 t€ | 5 129 € | 15 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 4 115 € | 5 486 € | 7 315 € |
| Fordringar | 10 t€ | 22 t€ | 11 t€ |
| Kassa och bank | 68 t€ | 38 t€ | 55 t€ |
| Rörliga aktiva | 79 t€ | 60 t€ | 65 t€ |
| Aktiva | 83 t€ | 66 t€ | 73 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 70 t€ | 57 t€ | 57 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 13 t€ | 8 620 € | 16 t€ |
| Främmande kapital | 13 t€ | 8 620 € | 16 t€ |
Alla poster i bokslutet (37)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 117 t€ | 94 t€ | 103 t€ |
| Material och tjänster | 5 024 € | -2 017 € | -445 € |
| Personalkostnader | 54 t€ | -46 t€ | -41 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 372 € | -1 829 € | -2 438 € |
| Övriga rörelsekostnader | 34 t€ | -38 t€ | -40 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 22 t€ | 6 485 € | 18 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -70 € | 2 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 22 t€ | 6 487 € | 18 t€ |
| Inkomstskatt | 4 410 € | -1 358 € | -3 726 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 17 t€ | 5 129 € | 15 t€ |
| Bestående aktiva | 4 115 € | 5 486 € | 7 315 € |
| Fordringar | 10 t€ | 22 t€ | 11 t€ |
| Kassa och bank | 68 t€ | 38 t€ | 55 t€ |
| Rörliga aktiva | 79 t€ | 60 t€ | 65 t€ |
| Aktiva | 83 t€ | 66 t€ | 73 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 70 t€ | 57 t€ | 57 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 13 t€ | 8 620 € | 16 t€ |
| Främmande kapital | 13 t€ | 8 620 € | 16 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 1 372 € | -1 829 € | -2 438 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 10 t€ | 16 t€ | 7 403 € |
| Pensionskostnader | 3 315 € | -6 432 € | -5 113 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 17 t€ | 5 129 € | 15 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 0 € | 0 € | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 10 t€ | 22 t€ | 11 t€ |
| Passiva | 83 t€ | 66 t€ | 73 t€ |
| Löner och arvoden | 50 t€ | -39 t€ | -36 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 1 092 € | -627 € | -753 € |
| Materiella tillgångar | 4 115 € | 5 486 € | 7 315 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 232 € | 250 € | 604 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 1 367 € | 566 € | 626 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 70 € | 2 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 11 t€ | 7 804 € | 15 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 5 024 € | -2 017 € | -445 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 5 454 € | 3 125 € |
| Maskiner och inventarier | 4 115 € | 5 486 € | 7 315 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 50 t€ | 49 t€ | 39 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör LVI-Konsultointi R. Määttä Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen vvs-teknisk planering (216 företag med beskattningsbar inkomst; median 23 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Rovaniemi
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis