Kulta ja Optiikka Nyyssönen Oy är ett aktiebolag med hemort i Sastamala, registrerat år 2018. Under räkenskapsperioden som slutade 31.10.2025 var omsättningen 297 t€ och rörelseresultatet 6 747 €; soliditet 76,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 31 t€ och inkomstskatterna 6 187 €. Offentliga köpare köpte för 2 114 € av företaget åren 2023–2024; den största köparen är Lasten, Nuorten Ja Perheiden Palvelut (Pirkanmaan hyvinvointialue).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | 31.10.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 297 t€ | 354 t€ | 344 t€ | 352 t€ | 362 t€ | 342 t€ |
| Förändring i omsättning | -16,1 % | 2,8 % | -2,1 % | -2,9 % | 6,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 4 239 € | 34 t€ | 30 t€ | 64 t€ | 19 t€ | 32 t€ |
| Rörelsebidrag % | 1,4 % | 9,6 % | 8,8 % | 18,2 % | 5,2 % | 9,5 % |
| Rörelseresultat | 6 747 € | 31 t€ | 27 t€ | 62 t€ | 3 231 € | 27 t€ |
| Rörelsemarginal | 2,3 % | 8,7 % | 7,7 % | 17,6 % | 0,9 % | 7,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 5 495 € | 25 t€ | 21 t€ | 50 t€ | 2 599 € | 22 t€ |
| Personalkostnader | -110 t€ | 108 t€ | 107 t€ | 91 t€ | 91 t€ | 82 t€ |
| Soliditet | 76,7 % | 82,0 % | 77,6 % | 65,8 % | 45,5 % | 41,6 % |
| Kassalikviditet | 2,33 | 2,87 | 2,13 | 1,61 | 0,66 | 1,27 |
| Current ratio | 4,17 | 5,29 | 4,11 | 2,88 | 1,82 | 2,48 |
| Relativ skuldsättning | 13,5 % | 8,6 % | 10,3 % | 16,3 % | 21,9 % | 28,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,1 % | 18,0 % | 17,3 % | 44,9 % | 3,9 % | 31,1 % |
| Balansomslutning | 173 t€ | 169 t€ | 160 t€ | 170 t€ | 146 t€ | 168 t€ |
| Eget kapital | 133 t€ | 138 t€ | 123 t€ | 111 t€ | 66 t€ | 69 t€ |
| Kassa och bank | 80 t€ | 78 t€ | 67 t€ | 79 t€ | 31 t€ | 75 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | 31.10.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 297 t€ | 354 t€ | 344 t€ | 352 t€ | 362 t€ | 342 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 276 € | 403 € | 0 € | 1 666 € | 0 € | 7 200 € |
| Material och tjänster | 105 t€ | -126 t€ | -126 t€ | -124 t€ | -163 t€ | -159 t€ |
| Personalkostnader | 110 t€ | -108 t€ | -107 t€ | -91 t€ | -91 t€ | -82 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 508 € | -2 977 € | -3 603 € | -2 141 € | -15 t€ | -5 713 € |
| Övriga rörelsekostnader | 74 t€ | -87 t€ | -82 t€ | -74 t€ | -89 t€ | -75 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 6 747 € | 31 t€ | 27 t€ | 62 t€ | 3 231 € | 27 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -111 € | 175 € | 13 € | 120 € | 0 € | 55 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 6 858 € | 31 t€ | 27 t€ | 62 t€ | 3 231 € | 27 t€ |
| Inkomstskatt | 1 363 € | -6 187 € | -5 351 € | -12 t€ | -633 € | -5 139 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 5 495 € | 25 t€ | 21 t€ | 50 t€ | 2 599 € | 22 t€ |
Balansräkning
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | 31.10.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 4 324 € | 6 832 € | 9 810 € | 6 524 € | 35 t€ | 9 346 € |
| Omsättningstillgångar | 74 t€ | 74 t€ | 72 t€ | 72 t€ | 71 t€ | 77 t€ |
| Fordringar | 14 t€ | 10 t€ | 11 t€ | 13 t€ | 9 510 € | 6 215 € |
| Kassa och bank | 80 t€ | 78 t€ | 67 t€ | 79 t€ | 31 t€ | 75 t€ |
| Rörliga aktiva | 169 t€ | 162 t€ | 150 t€ | 164 t€ | 112 t€ | 158 t€ |
| Aktiva | 173 t€ | 169 t€ | 160 t€ | 170 t€ | 146 t€ | 168 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 133 t€ | 138 t€ | 123 t€ | 111 t€ | 66 t€ | 69 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | 0 € | 2 667 € | 19 t€ | 35 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 40 t€ | 31 t€ | 36 t€ | 57 t€ | 61 t€ | 64 t€ |
| Främmande kapital | 40 t€ | 31 t€ | 36 t€ | 59 t€ | 80 t€ | 99 t€ |
Alla poster i bokslutet (51)
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | 31.10.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 297 t€ | 354 t€ | 344 t€ | 352 t€ | 362 t€ | 342 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 276 € | 403 € | 0 € | 1 666 € | 0 € | 7 200 € |
| Material och tjänster | 105 t€ | -126 t€ | -126 t€ | -124 t€ | -163 t€ | -159 t€ |
| Personalkostnader | 110 t€ | -108 t€ | -107 t€ | -91 t€ | -91 t€ | -82 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 508 € | -2 977 € | -3 603 € | -2 141 € | -15 t€ | -5 713 € |
| Övriga rörelsekostnader | 74 t€ | -87 t€ | -82 t€ | -74 t€ | -89 t€ | -75 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 6 747 € | 31 t€ | 27 t€ | 62 t€ | 3 231 € | 27 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -111 € | 175 € | 13 € | 120 € | 0 € | 55 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 6 858 € | 31 t€ | 27 t€ | 62 t€ | 3 231 € | 27 t€ |
| Inkomstskatt | 1 363 € | -6 187 € | -5 351 € | -12 t€ | -633 € | -5 139 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 5 495 € | 25 t€ | 21 t€ | 50 t€ | 2 599 € | 22 t€ |
| Bestående aktiva | 4 324 € | 6 832 € | 9 810 € | 6 524 € | 35 t€ | 9 346 € |
| Omsättningstillgångar | 74 t€ | 74 t€ | 72 t€ | 72 t€ | 71 t€ | 77 t€ |
| Fordringar | 14 t€ | 10 t€ | 11 t€ | 13 t€ | 9 510 € | 6 215 € |
| Kassa och bank | 80 t€ | 78 t€ | 67 t€ | 79 t€ | 31 t€ | 75 t€ |
| Rörliga aktiva | 169 t€ | 162 t€ | 150 t€ | 164 t€ | 112 t€ | 158 t€ |
| Aktiva | 173 t€ | 169 t€ | 160 t€ | 170 t€ | 146 t€ | 168 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 133 t€ | 138 t€ | 123 t€ | 111 t€ | 66 t€ | 69 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | 0 € | 2 667 € | 19 t€ | 35 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 40 t€ | 31 t€ | 36 t€ | 57 t€ | 61 t€ | 64 t€ |
| Främmande kapital | 40 t€ | 31 t€ | 36 t€ | 59 t€ | 80 t€ | 99 t€ |
| Köp av tjänster | 20 t€ | -20 t€ | -19 t€ | -17 t€ | -6 095 € | -13 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 125 t€ | 111 t€ | 99 t€ | 58 t€ | 61 t€ | 45 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 27 t€ | 17 t€ | 20 t€ | 39 t€ | 44 t€ | 22 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 5 495 € | 25 t€ | 21 t€ | 50 t€ | 2 599 € | 22 t€ |
| Färdiga produkter | 74 t€ | 74 t€ | 72 t€ | 72 t€ | 71 t€ | 77 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 8 948 € | 8 795 € | 10 t€ | 9 724 € | 15 t€ | 36 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 120 € | 180 € | 60 € | 120 € | 90 € | 58 € |
| Avskrivningar enligt plan | 2 508 € | -2 977 € | -3 603 € | -2 141 € | -15 t€ | -5 713 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 85 t€ | -108 t€ | -107 t€ | -108 t€ | -151 t€ | -148 t€ |
| Löner och arvoden | 92 t€ | -93 t€ | -92 t€ | -81 t€ | -79 t€ | -74 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 10 t€ | 10 t€ | 8 225 € | 12 t€ | 4 943 € | 4 714 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -326 € | 1 999 € | -126 € | 815 € | -5 654 € | 2 442 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 9 € | -6 € | -47 € | 0 € | -90 € | -3 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 1 € | 0 € | 0 € | – | – |
| Övriga lönebikostnader | 3 765 € | -2 817 € | -3 090 € | -2 165 € | -2 898 € | -1 183 € |
| Immateriella tillgångar | 0 € | 1 100 € | 2 200 € | 0 € | 0 € | 3 947 € |
| Materiella tillgångar | 4 224 € | 5 632 € | 7 510 € | 6 424 € | 35 t€ | 5 299 € |
| Kortfristiga erhållna förskott | 246 € | 300 € | 1 041 € | 1 878 € | 519 € | 1 584 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 4 296 € | 4 238 € | 4 886 € | 6 135 € | 1 639 € | 3 944 € |
| Kortfristiga fordringar | 14 t€ | 10 t€ | 11 t€ | 13 t€ | 9 510 € | 6 215 € |
| Pensionskostnader | 14 t€ | -12 t€ | -11 t€ | -8 211 € | -9 165 € | -7 015 € |
| Långfristiga övriga skulder | – | – | 0 € | 2 667 € | 19 t€ | 35 t€ |
| Maskiner och inventarier | 4 224 € | 5 632 € | 7 510 € | 6 424 € | 35 t€ | 5 299 € |
| Goodwill | – | – | – | – | 0 € | 3 947 € |
| Övriga aktier och andelar | 100 € | 100 € | 100 € | 100 € | 100 € | 100 € |
| Övriga immateriella tillgångar | 0 € | 1 100 € | 2 200 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 3 988 € | 0 € | 2 787 € | 664 € | 4 567 € | 1 501 € |
| Placeringar | 100 € | 100 € | 100 € | 100 € | 100 € | 100 € |
| Passiva | 173 t€ | 169 t€ | 160 t€ | 170 t€ | 146 t€ | 168 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kulta ja Optiikka Nyyssönen Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen detaljhandel med optiska medicinska artiklar (164 företag med beskattningsbar inkomst; median 42 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.