Siementila Suokas Oy är ett aktiebolag med hemort i Kauhajoki, registrerat år 2018. Under räkenskapsperioden som slutade 30.6.2025 rörelseresultatet 188 t€; soliditet 21,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 728 t€ och inkomstskatterna 148 t€. Offentliga köpare köpte för 245 € av företaget åren 2025–2025; den största köparen är Luonnonvarakeskus (Maa- ja metsätalousministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | – | – | 2,5 M€ | 2,3 M€ |
| Förändring i omsättning | -35,5 % | 3,1 % | 111,6 % | 10,4 % | – |
| Bruttoresultat | 485 t€ | 753 t€ | 730 t€ | 345 t€ | – |
| Rörelsebidrag | 258 t€ | 537 t€ | 529 t€ | 150 t€ | 354 t€ |
| Rörelsebidrag % | – | – | – | 5,9 % | 15,3 % |
| Rörelseresultat | 188 t€ | 418 t€ | 372 t€ | 50 t€ | 241 t€ |
| Rörelsemarginal | – | – | – | 2,0 % | 10,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -174 t€ | 25 t€ | 215 t€ | 154 t€ | 236 t€ |
| Personalkostnader | 49 t€ | 55 t€ | 41 t€ | 37 t€ | 35 t€ |
| Soliditet | 21,8 % | 24,0 % | 29,2 % | 37,1 % | 38,0 % |
| Kassalikviditet | 0,24 | 0,81 | 0,85 | 0,29 | 0,89 |
| Current ratio | 0,34 | 1,26 | 1,97 | 0,71 | 2,61 |
| Relativ skuldsättning | – | – | – | 86,7 % | 87,9 % |
| Avkastning på eget kapital | -16,2 % | 1,9 % | 14,7 % | 11,8 % | 18,9 % |
| Balansomslutning | 4,9 M€ | 5,5 M€ | 5,0 M€ | 3,5 M€ | 3,3 M€ |
| Eget kapital | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Kassa och bank | 2 616 € | 322 t€ | 212 t€ | 307 t€ | 204 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | – | – | 2,5 M€ | 2,3 M€ |
| Bruttoresultat | 485 t€ | 753 t€ | 730 t€ | 345 t€ | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 117 t€ | 103 t€ |
| Material och tjänster | – | – | – | -2,3 M€ | -1,9 M€ |
| Personalkostnader | -49 t€ | -55 t€ | -41 t€ | -37 t€ | -35 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -69 t€ | -119 t€ | -158 t€ | -99 t€ | -113 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -179 t€ | -160 t€ | -160 t€ | -159 t€ | -117 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 188 t€ | 418 t€ | 372 t€ | 50 t€ | 241 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -358 t€ | -252 t€ | -90 t€ | 166 t€ | 24 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -170 t€ | 166 t€ | 281 t€ | 216 t€ | 265 t€ |
| Inkomstskatt | -3 793 € | -142 t€ | -66 t€ | -63 t€ | -29 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -174 t€ | 25 t€ | 215 t€ | 154 t€ | 236 t€ |
Balansräkning
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 3,8 M€ | 4,4 M€ | 4,1 M€ | 2,4 M€ | 2,2 M€ |
| Omsättningstillgångar | 315 t€ | 394 t€ | 543 t€ | 668 t€ | 678 t€ |
| Fordringar | 777 t€ | 399 t€ | 203 t€ | 157 t€ | 150 t€ |
| Kassa och bank | 2 616 € | 322 t€ | 212 t€ | 307 t€ | 204 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 958 t€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Aktiva | 4,9 M€ | 5,5 M€ | 5,0 M€ | 3,5 M€ | 3,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 586 t€ | 3,3 M€ | 3,1 M€ | 608 t€ | 1,6 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 3,3 M€ | 885 t€ | 487 t€ | 1,6 M€ | 396 t€ |
| Främmande kapital | 3,8 M€ | 4,2 M€ | 3,6 M€ | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
Alla poster i bokslutet (61)
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | – | – | 2,5 M€ | 2,3 M€ |
| Bruttoresultat | 485 t€ | 753 t€ | 730 t€ | 345 t€ | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 117 t€ | 103 t€ |
| Material och tjänster | – | – | – | -2,3 M€ | -1,9 M€ |
| Personalkostnader | -49 t€ | -55 t€ | -41 t€ | -37 t€ | -35 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -69 t€ | -119 t€ | -158 t€ | -99 t€ | -113 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -179 t€ | -160 t€ | -160 t€ | -159 t€ | -117 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 188 t€ | 418 t€ | 372 t€ | 50 t€ | 241 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -358 t€ | -252 t€ | -90 t€ | 166 t€ | 24 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -170 t€ | 166 t€ | 281 t€ | 216 t€ | 265 t€ |
| Inkomstskatt | -3 793 € | -142 t€ | -66 t€ | -63 t€ | -29 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -174 t€ | 25 t€ | 215 t€ | 154 t€ | 236 t€ |
| Bestående aktiva | 3,8 M€ | 4,4 M€ | 4,1 M€ | 2,4 M€ | 2,2 M€ |
| Omsättningstillgångar | 315 t€ | 394 t€ | 543 t€ | 668 t€ | 678 t€ |
| Fordringar | 777 t€ | 399 t€ | 203 t€ | 157 t€ | 150 t€ |
| Kassa och bank | 2 616 € | 322 t€ | 212 t€ | 307 t€ | 204 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 958 t€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Aktiva | 4,9 M€ | 5,5 M€ | 5,0 M€ | 3,5 M€ | 3,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 586 t€ | 3,3 M€ | 3,1 M€ | 608 t€ | 1,6 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 3,3 M€ | 885 t€ | 487 t€ | 1,6 M€ | 396 t€ |
| Främmande kapital | 3,8 M€ | 4,2 M€ | 3,6 M€ | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 12 t€ | 82 € | 2 695 € | 9 957 € | 10 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 89 t€ | 141 t€ | 185 t€ | 125 t€ | 114 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 386 t€ | 3,3 M€ | 3,1 M€ | 608 t€ | 1,6 M€ |
| Övriga fordringar (investeringar) | – | – | 0 € | 200 t€ | 0 € |
| Avskrivningar enligt plan | -69 t€ | -119 t€ | -158 t€ | -99 t€ | -113 t€ |
| Materiella tillgångar | 942 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -174 t€ | 25 t€ | 215 t€ | 154 t€ | 236 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 970 t€ |
| Placeringar | 2,9 M€ | 3,4 M€ | 2,9 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 26 t€ | 7 102 € | 5 409 € | 13 t€ | 25 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 412 t€ | 655 t€ | 268 t€ | 344 t€ | 219 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 2,9 M€ | 3,4 M€ | 2,9 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 37 t€ | 37 t€ | 37 t€ | 37 t€ | 37 t€ |
| Material och förnödenheter | 20 t€ | 7 750 € | 21 t€ | 53 t€ | 17 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 18 t€ | 22 t€ | 27 t€ | 33 t€ | 40 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 127 t€ | 149 t€ | 193 t€ | 147 t€ | 140 t€ |
| Långfristiga lånefordringar | 650 t€ | 250 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Maskiner och inventarier | 161 t€ | 202 t€ | 275 t€ | 220 t€ | 248 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | – | – | – | -11 t€ | 52 t€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | 0 € | -75 t€ | 0 € | – | – |
| Kortfristiga lånefordringar | – | – | – | 0 € | 850 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -267 t€ | -239 t€ | -148 t€ | -46 t€ | -96 t€ |
| Långfristiga fordringar | 650 t€ | 250 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 38 t€ | 62 t€ | 57 t€ | 212 t€ | 120 t€ |
| Löner och arvoden | -25 t€ | -31 t€ | -20 t€ | -21 t€ | -19 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 557 t€ | 557 t€ | 557 t€ | 557 t€ | 557 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | – | – | – | -2,2 M€ | -1,8 M€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | -129 t€ | 0 € | – | – | – |
| Långfristiga övriga skulder | 200 t€ | 0 € | – | 0 € | 20 t€ |
| Köp av tjänster | – | – | – | -150 t€ | -153 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 206 t€ | 231 t€ | 259 t€ | 292 t€ | 329 t€ |
| Pensionskostnader | -16 t€ | -16 t€ | -14 t€ | -14 t€ | -13 t€ |
| Övriga lönebikostnader | -8 029 € | -7 511 € | -6 846 € | -2 193 € | -2 887 € |
| Färdiga produkter | 295 t€ | 386 t€ | 521 t€ | 616 t€ | 661 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 2,7 M€ | 91 t€ | 135 t€ | 1,2 M€ | 141 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 86 t€ | 14 t€ | 4 017 € | 20 t€ | 22 t€ |
| Passiva | 4,9 M€ | 5,5 M€ | 5,0 M€ | 3,5 M€ | 3,3 M€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 45 t€ | 125 t€ | 79 t€ | 29 t€ | 13 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Siementila Suokas Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter (283 företag med beskattningsbar inkomst; median 48 t€, 15 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Kauhajoki
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis