Keminmaan Rakennuspalvelu Oy är ett aktiebolag med hemort i Keminmaa, registrerat år 2017. Under räkenskapsperioden som slutade 30.6.2026 var omsättningen 301 t€ och rörelseresultatet 29 t€; soliditet 88,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 20 t€ och inkomstskatterna 3 922 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 301 t€ | 454 t€ | 368 t€ |
| Förändring i omsättning | -33,8 % | 23,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 19 t€ | 77 t€ | 31 t€ |
| Rörelsebidrag % | 6,5 % | 16,9 % | 8,5 % |
| Rörelseresultat | 29 t€ | 64 t€ | 21 t€ |
| Rörelsemarginal | 9,7 % | 14,0 % | 5,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 23 t€ | 50 t€ | 16 t€ |
| Personalkostnader | -81 t€ | 115 t€ | 107 t€ |
| Soliditet | 88,9 % | 84,9 % | 71,1 % |
| Kassalikviditet | 7,25 | 7,22 | 3,43 |
| Current ratio | 7,25 | 7,22 | 3,43 |
| Relativ skuldsättning | 9,9 % | 9,2 % | 22,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,5 % | 21,4 % | 7,8 % |
| Balansomslutning | 269 t€ | 277 t€ | 282 t€ |
| Eget kapital | 239 t€ | 235 t€ | 201 t€ |
| Kassa och bank | 184 t€ | 209 t€ | 153 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 301 t€ | 454 t€ | 368 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1 350 € | 2 300 € | 7 225 € |
| Material och tjänster | 136 t€ | -199 t€ | -186 t€ |
| Personalkostnader | 81 t€ | -115 t€ | -107 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 9 724 € | -13 t€ | -11 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 46 t€ | -66 t€ | -51 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 29 t€ | 64 t€ | 21 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 697 € | -823 € | -1 060 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 28 t€ | 63 t€ | 19 t€ |
| Inkomstskatt | 5 750 € | -13 t€ | -3 922 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 23 t€ | 50 t€ | 16 t€ |
Balansräkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 52 t€ | 61 t€ | 69 t€ |
| Fordringar | 33 t€ | 6 393 € | 61 t€ |
| Kassa och bank | 184 t€ | 209 t€ | 153 t€ |
| Rörliga aktiva | 217 t€ | 215 t€ | 213 t€ |
| Aktiva | 269 t€ | 277 t€ | 282 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 239 t€ | 235 t€ | 201 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 12 t€ | 19 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 30 t€ | 30 t€ | 62 t€ |
| Främmande kapital | 30 t€ | 42 t€ | 82 t€ |
Alla poster i bokslutet (43)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 301 t€ | 454 t€ | 368 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1 350 € | 2 300 € | 7 225 € |
| Material och tjänster | 136 t€ | -199 t€ | -186 t€ |
| Personalkostnader | 81 t€ | -115 t€ | -107 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 9 724 € | -13 t€ | -11 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 46 t€ | -66 t€ | -51 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 29 t€ | 64 t€ | 21 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 697 € | -823 € | -1 060 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 28 t€ | 63 t€ | 19 t€ |
| Inkomstskatt | 5 750 € | -13 t€ | -3 922 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 23 t€ | 50 t€ | 16 t€ |
| Bestående aktiva | 52 t€ | 61 t€ | 69 t€ |
| Fordringar | 33 t€ | 6 393 € | 61 t€ |
| Kassa och bank | 184 t€ | 209 t€ | 153 t€ |
| Rörliga aktiva | 217 t€ | 215 t€ | 213 t€ |
| Aktiva | 269 t€ | 277 t€ | 282 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 239 t€ | 235 t€ | 201 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 12 t€ | 19 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 30 t€ | 30 t€ | 62 t€ |
| Främmande kapital | 30 t€ | 42 t€ | 82 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 22 t€ | 22 t€ | 37 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 13 t€ | 9 263 € | 36 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 33 t€ | 6 393 € | 61 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 31 t€ | 4 924 € | 56 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 106 t€ | -127 t€ | -128 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 0 € | 12 t€ | 19 t€ |
| Köp av tjänster | 30 t€ | -72 t€ | -58 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 697 € | -824 € | -1 064 € |
| Avskrivningar enligt plan | 9 724 € | -13 t€ | -11 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 2 € | 4 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 23 t€ | 50 t€ | 16 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 4 683 € | -6 055 € | -5 563 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 592 € | 1 469 € | 4 517 € |
| Pensionskostnader | 11 t€ | -12 t€ | -8 680 € |
| Placeringar | 22 t€ | 22 t€ | 37 t€ |
| Maskiner och inventarier | 29 t€ | 39 t€ | 32 t€ |
| Löner och arvoden | 65 t€ | -97 t€ | -93 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 3 353 € | 4 734 € | 1 020 € |
| Materiella tillgångar | 29 t€ | 39 t€ | 32 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 14 t€ | 16 t€ | 25 t€ |
| Passiva | 269 t€ | 277 t€ | 282 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 213 t€ | 182 t€ | 182 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Keminmaan Rakennuspalvelu Oy till den övre halvan inom näringsgrenen byggande av bostadshus och andra byggnader (5705 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.