Armas Holding Oy är ett aktiebolag med hemort i Åbo, registrerat år 2018. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 278 t€ och rörelseresultatet -216 t€; soliditet 93,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 4,1 M€ och inkomstskatterna 823 t€. Offentliga köpare köpte för 17 t€ av företaget åren 2022–2024; den största köparen är Tulli (Valtiovarainministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 278 t€ | 27,6 M€ |
| Förändring i omsättning | -99,0 % | – |
| Rörelsebidrag | -219 t€ | 3,7 M€ |
| Rörelsebidrag % | -78,7 % | 13,3 % |
| Rörelseresultat | -216 t€ | 3,7 M€ |
| Rörelsemarginal | -77,7 % | 13,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -40 € | 3,3 M€ |
| Personalkostnader | -79 t€ | -2,4 M€ |
| Soliditet | 93,5 % | 89,4 % |
| Kassalikviditet | 97,87 | 20,01 |
| Current ratio | 110,34 | 21,53 |
| Relativ skuldsättning | 250,5 % | 4,4 % |
| Avkastning på eget kapital | -0,0 % | 32,1 % |
| Balansomslutning | 10,7 M€ | 11,4 M€ |
| Eget kapital | 10,0 M€ | 10,2 M€ |
| Kassa och bank | 92 t€ | 7,2 M€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 278 t€ | 27,6 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 33 t€ | 3,5 M€ |
| Material och tjänster | 351 t€ | 23,8 M€ |
| Personalkostnader | 79 t€ | 2,4 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 637 € | 20 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 95 t€ | 1,1 M€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -216 t€ | 3,7 M€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -216 t€ | -403 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 138 € | 4,1 M€ |
| Inkomstskatt | 179 € | 820 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -40 € | 3,3 M€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 4,4 M€ | 561 t€ |
| Omsättningstillgångar | 711 t€ | 766 t€ |
| Fordringar | 502 t€ | 838 t€ |
| Kassa och bank | 92 t€ | 7,2 M€ |
| Rörliga aktiva | 6,3 M€ | 10,8 M€ |
| Aktiva | 10,7 M€ | 11,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 100 t€ | 100 t€ |
| Eget kapital | 10,0 M€ | 10,2 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 640 t€ | 701 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 57 t€ | 503 t€ |
| Främmande kapital | 697 t€ | 1,2 M€ |
Alla poster i bokslutet (53)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 278 t€ | 27,6 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 33 t€ | 3,5 M€ |
| Material och tjänster | 351 t€ | 23,8 M€ |
| Personalkostnader | 79 t€ | 2,4 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 637 € | 20 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 95 t€ | 1,1 M€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -216 t€ | 3,7 M€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -216 t€ | -403 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 138 € | 4,1 M€ |
| Inkomstskatt | 179 € | 820 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -40 € | 3,3 M€ |
| Bestående aktiva | 4,4 M€ | 561 t€ |
| Omsättningstillgångar | 711 t€ | 766 t€ |
| Fordringar | 502 t€ | 838 t€ |
| Kassa och bank | 92 t€ | 7,2 M€ |
| Rörliga aktiva | 6,3 M€ | 10,8 M€ |
| Aktiva | 10,7 M€ | 11,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 100 t€ | 100 t€ |
| Eget kapital | 10,0 M€ | 10,2 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 640 t€ | 701 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 57 t€ | 503 t€ |
| Främmande kapital | 697 t€ | 1,2 M€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 632 t€ | 467 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 16 t€ | 59 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 230 t€ | 472 t€ |
| Finansiella värdepapper | 5,0 M€ | 2,0 M€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 25 t€ | 451 t€ |
| Materiella tillgångar | 569 t€ | 561 t€ |
| Färdiga produkter | 80 t€ | 300 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 21 t€ | 50 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 640 t€ | 701 t€ |
| Pensionskostnader | 5 556 € | 376 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 55 t€ | 6,6 M€ |
| Passiva | 10,7 M€ | 11,4 M€ |
| Maskiner och inventarier | 7 912 € | 0 € |
| Köp av tjänster | 54 t€ | 732 t€ |
| Löner och arvoden | 57 t€ | 2,0 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 3 950 € | 2 953 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 36 t€ | 31 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 241 t€ | 16,5 M€ |
| Långfristiga fordringar | 462 t€ | 790 t€ |
| Långfristiga lånefordringar | 462 t€ | 790 t€ |
| Placeringar | 3,9 M€ | 0 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 14 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 3,9 M€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -40 € | 3,3 M€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 561 t€ | 561 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 11 t€ | 2 385 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 13 t€ | 69 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 9,9 M€ | 6,8 M€ |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | 5,0 M€ | 2,0 M€ |
| Avskrivningar enligt plan | 2 637 € | 20 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 40 t€ | 48 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Armas Holding Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen diverse övrig finansiell verksamhet utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (2749 företag med beskattningsbar inkomst; median 21 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Åbo
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis