FG Resta Jyväskylä Oy är ett aktiebolag med hemort i Kyrkslätt, registrerat år 2017. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 798 t€ och rörelseresultatet -39 t€; soliditet 1,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 621 € och inkomstskatterna 124 €. Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 798 t€ | 813 t€ |
| Förändring i omsättning | -1,9 % | – |
| Rörelsebidrag | -99 t€ | -13 t€ |
| Rörelsebidrag % | -12,4 % | -1,6 % |
| Rörelseresultat | -39 t€ | 18 t€ |
| Rörelsemarginal | -4,8 % | 2,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -41 t€ | 4 418 € |
| Personalkostnader | -222 t€ | -219 t€ |
| Soliditet | 1,0 % | 18,8 % |
| Kassalikviditet | 0,25 | 0,54 |
| Current ratio | 0,35 | 0,81 |
| Relativ skuldsättning | 63,3 % | 24,5 % |
| Avkastning på eget kapital | -805,3 % | 9,6 % |
| Balansomslutning | 510 t€ | 245 t€ |
| Eget kapital | 5 085 € | 46 t€ |
| Kassa och bank | 56 t€ | 82 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 798 t€ | 813 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 4 311 € | 300 € |
| Material och tjänster | 245 t€ | 243 t€ |
| Personalkostnader | 222 t€ | 219 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 60 t€ | 31 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 314 t€ | 302 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -39 t€ | 18 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 354 € | 3 493 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -41 t€ | 14 t€ |
| Inkomstskatt | -28 € | -76 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -41 t€ | 4 418 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 335 t€ | 83 t€ |
| Omsättningstillgångar | 51 t€ | 55 t€ |
| Fordringar | 68 t€ | 25 t€ |
| Kassa och bank | 56 t€ | 82 t€ |
| Rörliga aktiva | 175 t€ | 162 t€ |
| Aktiva | 510 t€ | 245 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 5 085 € | 46 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 505 t€ | 199 t€ |
| Främmande kapital | 505 t€ | 199 t€ |
Alla poster i bokslutet (52)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 798 t€ | 813 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 4 311 € | 300 € |
| Material och tjänster | 245 t€ | 243 t€ |
| Personalkostnader | 222 t€ | 219 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 60 t€ | 31 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 314 t€ | 302 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -39 t€ | 18 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 354 € | 3 493 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -41 t€ | 14 t€ |
| Inkomstskatt | -28 € | -76 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -41 t€ | 4 418 € |
| Bestående aktiva | 335 t€ | 83 t€ |
| Omsättningstillgångar | 51 t€ | 55 t€ |
| Fordringar | 68 t€ | 25 t€ |
| Kassa och bank | 56 t€ | 82 t€ |
| Rörliga aktiva | 175 t€ | 162 t€ |
| Aktiva | 510 t€ | 245 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 5 085 € | 46 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 505 t€ | 199 t€ |
| Främmande kapital | 505 t€ | 199 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 5 980 € | 14 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till företag inom samma koncern | 2 134 € | 2 798 € |
| Övriga immateriella tillgångar | 284 t€ | 4 986 € |
| Passiva | 510 t€ | 245 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 67 t€ | 24 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 56 t€ | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 19 € | 0 € |
| Färdiga produkter | 2 868 € | 4 370 € |
| Maskiner och inventarier | 19 t€ | 25 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 44 t€ | 39 t€ |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 368 t€ | 92 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 66 t€ | 27 t€ |
| Löner och arvoden | 183 t€ | 181 t€ |
| Immateriella tillgångar | 316 t€ | 58 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 10 t€ | 7 978 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -41 t€ | 4 418 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 240 € | 695 € |
| Långfristiga fordringar | 1 018 € | 1 524 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 156 € | 16 t€ |
| Pensionskostnader | 32 t€ | 32 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 6 426 € | 6 395 € |
| Köp av tjänster | 25 t€ | 22 t€ |
| Goodwill | 32 t€ | 53 t€ |
| Materiella tillgångar | 19 t€ | 25 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 216 t€ | 223 t€ |
| Material och förnödenheter | 49 t€ | 50 t€ |
| Långfristiga resultatregleringar | 1 018 € | 1 524 € |
| Avskrivningar enligt plan | 60 t€ | 31 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 64 t€ | 66 t€ |
| Koncernbidrag | 0 € | 10 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 3 137 € | -1 497 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör FG Resta Jyväskylä Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen matrestauranger (3068 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Alkoholtillstånd
- Teerenpeli JyväskyläKauppakatu 32Anniskelu
Gratis månadslista: Kyrkslätt
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis