Päijät-Hämeen Autohuolto Oy är ett aktiebolag med hemort i Asikkala, registrerat år 2017. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,4 M€ och rörelseresultatet 236 t€; soliditet 80,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 292 t€ och inkomstskatterna 59 t€. Det har 1 alkoholtillstånd.
Asikkala: 4 nya företag på 30 dagar
- PH Tiepalvelut OyHallinto- ja toimistopalvelut
- Level Assets OyLiikkeenjohdon konsultointi
- Ilona Yhtiöt oyLiikkeenjohdon konsultointi
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Förändring i omsättning | -0,3 % | 18,2 % | 13,0 % | 3,7 % | – |
| Rörelsebidrag | 190 t€ | 334 t€ | 236 t€ | 197 t€ | 190 t€ |
| Rörelsebidrag % | 13,4 % | 23,5 % | 19,6 % | 18,5 % | 18,5 % |
| Rörelseresultat | 236 t€ | 295 t€ | 202 t€ | 164 t€ | 152 t€ |
| Rörelsemarginal | 16,7 % | 20,7 % | 16,8 % | 15,4 % | 14,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 186 t€ | 232 t€ | 156 t€ | 126 t€ | 115 t€ |
| Personalkostnader | -316 t€ | 282 t€ | 239 t€ | 215 t€ | 207 t€ |
| Soliditet | 80,8 % | 75,1 % | 67,5 % | 57,1 % | 46,6 % |
| Kassalikviditet | 2,63 | 3,99 | 2,93 | 2,47 | 1,67 |
| Current ratio | 3,19 | 4,41 | 3,34 | 2,81 | 1,95 |
| Relativ skuldsättning | 14,5 % | 17,1 % | 21,8 % | 29,8 % | 36,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 21,6 % | 31,7 % | 28,6 % | 29,8 % | 35,9 % |
| Balansomslutning | 1,1 M€ | 976 t€ | 806 t€ | 740 t€ | 691 t€ |
| Eget kapital | 861 t€ | 733 t€ | 544 t€ | 422 t€ | 322 t€ |
| Kassa och bank | 290 t€ | 553 t€ | 378 t€ | 319 t€ | 250 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 20 t€ | 19 t€ | 12 t€ | 14 t€ | 16 t€ |
| Material och tjänster | 619 t€ | -661 t€ | -595 t€ | -543 t€ | -528 t€ |
| Personalkostnader | 316 t€ | -282 t€ | -239 t€ | -215 t€ | -207 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 46 t€ | -40 t€ | -35 t€ | -33 t€ | -38 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 220 t€ | -164 t€ | -144 t€ | -123 t€ | -118 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 236 t€ | 295 t€ | 202 t€ | 164 t€ | 152 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 018 € | -3 677 € | -6 724 € | -6 212 € | -7 278 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 233 t€ | 291 t€ | 195 t€ | 158 t€ | 144 t€ |
| Inkomstskatt | 47 t€ | -59 t€ | -39 t€ | -32 t€ | -29 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 186 t€ | 232 t€ | 156 t€ | 126 t€ | 115 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 648 t€ | 327 t€ | 327 t€ | 337 t€ | 371 t€ |
| Omsättningstillgångar | 73 t€ | 63 t€ | 59 t€ | 48 t€ | 46 t€ |
| Fordringar | 55 t€ | 34 t€ | 41 t€ | 36 t€ | 25 t€ |
| Kassa och bank | 290 t€ | 553 t€ | 378 t€ | 319 t€ | 250 t€ |
| Rörliga aktiva | 418 t€ | 649 t€ | 479 t€ | 402 t€ | 321 t€ |
| Aktiva | 1,1 M€ | 976 t€ | 806 t€ | 740 t€ | 691 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 861 t€ | 733 t€ | 544 t€ | 422 t€ | 322 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 74 t€ | 96 t€ | 119 t€ | 174 t€ | 205 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 131 t€ | 147 t€ | 143 t€ | 143 t€ | 165 t€ |
| Främmande kapital | 205 t€ | 243 t€ | 262 t€ | 317 t€ | 369 t€ |
Alla poster i bokslutet (54)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 20 t€ | 19 t€ | 12 t€ | 14 t€ | 16 t€ |
| Material och tjänster | 619 t€ | -661 t€ | -595 t€ | -543 t€ | -528 t€ |
| Personalkostnader | 316 t€ | -282 t€ | -239 t€ | -215 t€ | -207 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 46 t€ | -40 t€ | -35 t€ | -33 t€ | -38 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 220 t€ | -164 t€ | -144 t€ | -123 t€ | -118 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 236 t€ | 295 t€ | 202 t€ | 164 t€ | 152 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 018 € | -3 677 € | -6 724 € | -6 212 € | -7 278 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 233 t€ | 291 t€ | 195 t€ | 158 t€ | 144 t€ |
| Inkomstskatt | 47 t€ | -59 t€ | -39 t€ | -32 t€ | -29 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 186 t€ | 232 t€ | 156 t€ | 126 t€ | 115 t€ |
| Bestående aktiva | 648 t€ | 327 t€ | 327 t€ | 337 t€ | 371 t€ |
| Omsättningstillgångar | 73 t€ | 63 t€ | 59 t€ | 48 t€ | 46 t€ |
| Fordringar | 55 t€ | 34 t€ | 41 t€ | 36 t€ | 25 t€ |
| Kassa och bank | 290 t€ | 553 t€ | 378 t€ | 319 t€ | 250 t€ |
| Rörliga aktiva | 418 t€ | 649 t€ | 479 t€ | 402 t€ | 321 t€ |
| Aktiva | 1,1 M€ | 976 t€ | 806 t€ | 740 t€ | 691 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 861 t€ | 733 t€ | 544 t€ | 422 t€ | 322 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 74 t€ | 96 t€ | 119 t€ | 174 t€ | 205 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 131 t€ | 147 t€ | 143 t€ | 143 t€ | 165 t€ |
| Främmande kapital | 205 t€ | 243 t€ | 262 t€ | 317 t€ | 369 t€ |
| Köp av tjänster | 624 € | -450 € | 0 € | – | – |
| Övriga materiella tillgångar | 0 € | 475 € | 949 € | 1 424 € | 2 534 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 672 t€ | 498 t€ | 386 t€ | 294 t€ | 204 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 29 t€ | 26 t€ | 33 t€ | 24 t€ | 27 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 186 t€ | 232 t€ | 156 t€ | 126 t€ | 115 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 575 € | 1 283 € | 721 € | 2 270 € | 2 259 € |
| Färdiga produkter | 68 t€ | 60 t€ | 55 t€ | 46 t€ | 43 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 25 t€ | 16 t€ | 33 t€ | 37 t€ | 54 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 46 t€ | -40 t€ | -35 t€ | -33 t€ | -38 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 629 t€ | -664 t€ | -606 t€ | -545 t€ | -551 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Löner och arvoden | 251 t€ | -228 t€ | -192 t€ | -172 t€ | -165 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 27 t€ | 22 t€ | 34 t€ | 20 t€ | 12 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -11 t€ | 3 425 € | 11 t€ | 2 260 € | 23 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 3 084 € | -3 782 € | -7 092 € | -6 241 € | -7 282 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 66 € | 105 € | 368 € | 29 € | 4 € |
| Övriga lönebikostnader | 17 t€ | -10 t€ | -11 t€ | -8 698 € | -10 t€ |
| Materiella tillgångar | 334 t€ | 327 t€ | 327 t€ | 337 t€ | 371 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 9 000 € | 9 000 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 55 t€ | 83 t€ | 55 t€ | 51 t€ | 52 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 50 t€ | 29 t€ | 36 t€ | 27 t€ | 16 t€ |
| Pensionskostnader | 48 t€ | -44 t€ | -37 t€ | -34 t€ | -31 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 237 t€ | 257 t€ | 279 t€ | 286 t€ | 307 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 74 t€ | 96 t€ | 119 t€ | 174 t€ | 205 t€ |
| Maskiner och inventarier | 78 t€ | 51 t€ | 29 t€ | 32 t€ | 43 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 314 t€ | 0 € | – | – | – |
| Långfristiga fordringar | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 9 000 € | 9 000 € |
| Material och förnödenheter | 5 618 € | 2 901 € | 3 786 € | 1 955 € | 2 516 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 22 t€ | 22 t€ | 22 t€ | 31 t€ | 32 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 21 t€ | 5 848 € | 1 639 € | 4 224 € | 2 164 € |
| Placeringar | 314 t€ | 0 € | – | – | – |
| Passiva | 1,1 M€ | 976 t€ | 806 t€ | 740 t€ | 691 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Päijät-Hämeen Autohuolto Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av motorfordon (1946 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€, 15 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Alkoholtillstånd
- Päijät-Hämeen Autohuolto CafeHuoltorinne 8Vähittäismyynti