SK-Consulting Oy är ett aktiebolag med hemort i Vasa, registrerat år 2016. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2024 rörelseresultatet -1 143 €; soliditet 100,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 33 t€ och inkomstskatterna 6 568 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | 0 € | 156 € | 1 096 € |
| Förändring i omsättning | – | -100,0 % | -85,8 % | – |
| Rörelsebidrag | -1 143 € | -1 039 € | -525 € | 422 € |
| Rörelsebidrag % | – | – | -336,4 % | 38,5 % |
| Rörelseresultat | -1 143 € | -1 039 € | -525 € | 422 € |
| Rörelsemarginal | – | – | -336,4 % | 38,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 366 t€ | 806 t€ | 495 t€ | 1,0 M€ |
| Soliditet | 100,0 % | 99,9 % | 100,0 % | 100,0 % |
| Kassalikviditet | – | 1008,22 | 18690,06 | 15103,31 |
| Current ratio | – | 1008,22 | 18690,06 | 15103,31 |
| Relativ skuldsättning | – | – | 64,1 % | 9,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 12,4 % | 29,6 % | 23,9 % | 59,6 % |
| Balansomslutning | 2,9 M€ | 2,7 M€ | 2,1 M€ | 1,7 M€ |
| Eget kapital | 2,9 M€ | 2,7 M€ | 2,1 M€ | 1,7 M€ |
| Kassa och bank | 1,4 M€ | 2,3 M€ | 1,9 M€ | 1,5 M€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | 0 € | 156 € | 1 096 € |
| Övriga rörelsekostnader | -1 143 € | -1 039 € | -681 € | -674 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -1 143 € | -1 039 € | -525 € | 422 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 371 t€ | 810 t€ | 496 t€ | 1,0 M€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 370 t€ | 809 t€ | 495 t€ | 1,0 M€ |
| Inkomstskatt | -3 926 € | -2 507 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 366 t€ | 806 t€ | 495 t€ | 1,0 M€ |
Balansräkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 200 t€ | 200 t€ | 200 t€ | 200 t€ |
| Fordringar | 8 140 € | 0 € | – | – |
| Kassa och bank | 1,4 M€ | 2,3 M€ | 1,9 M€ | 1,5 M€ |
| Rörliga aktiva | 2,7 M€ | 2,5 M€ | 1,9 M€ | 1,5 M€ |
| Aktiva | 2,9 M€ | 2,7 M€ | 2,1 M€ | 1,7 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 2,9 M€ | 2,7 M€ | 2,1 M€ | 1,7 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 0 € | 2 507 € | 100 € | 100 € |
| Främmande kapital | 0 € | 2 507 € | 100 € | 100 € |
Alla poster i bokslutet (30)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | 0 € | 156 € | 1 096 € |
| Övriga rörelsekostnader | -1 143 € | -1 039 € | -681 € | -674 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -1 143 € | -1 039 € | -525 € | 422 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 371 t€ | 810 t€ | 496 t€ | 1,0 M€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 370 t€ | 809 t€ | 495 t€ | 1,0 M€ |
| Inkomstskatt | -3 926 € | -2 507 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 366 t€ | 806 t€ | 495 t€ | 1,0 M€ |
| Bestående aktiva | 200 t€ | 200 t€ | 200 t€ | 200 t€ |
| Fordringar | 8 140 € | 0 € | – | – |
| Kassa och bank | 1,4 M€ | 2,3 M€ | 1,9 M€ | 1,5 M€ |
| Rörliga aktiva | 2,7 M€ | 2,5 M€ | 1,9 M€ | 1,5 M€ |
| Aktiva | 2,9 M€ | 2,7 M€ | 2,1 M€ | 1,7 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 2,9 M€ | 2,7 M€ | 2,1 M€ | 1,7 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 0 € | 2 507 € | 100 € | 100 € |
| Främmande kapital | 0 € | 2 507 € | 100 € | 100 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 2,6 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ | 688 t€ |
| Placeringar | 200 t€ | 200 t€ | 200 t€ | 200 t€ |
| Passiva | 2,9 M€ | 2,7 M€ | 2,1 M€ | 1,7 M€ |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | 1,4 M€ | 200 t€ | 0 € | – |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | -35 t€ | 0 € | – | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 8 140 € | 0 € | – | – |
| Andel av intresseföretagens vinst (förlust) | 337 t€ | 796 t€ | 496 t€ | 1,0 M€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 2 507 € | 0 € | – |
| Kortfristiga fordringar | 8 140 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga övriga skulder | – | 0 € | 100 € | 100 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 366 t€ | 806 t€ | 495 t€ | 1,0 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 69 t€ | 14 t€ | 0 € | – |
| Andelar i ägarintresseföretag | 200 t€ | 200 t€ | 200 t€ | 200 t€ |
| Finansiella värdepapper | 1,4 M€ | 200 t€ | 0 € | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör SK-Consulting Oy till den övre halvan inom näringsgrenen fondförvaltning (453 företag med beskattningsbar inkomst; median 27 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Vasa
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis