Walte Oy är ett aktiebolag med hemort i Seinäjoki, registrerat år 2016. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 30 t€ och rörelseresultatet 4 391 €; soliditet 56,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 1 463 € och inkomstskatterna 292 €.
Seinäjoki: 11 nya företag på 30 dagar
- Murskaus Lappalainen OyRakennusten ja rakennelmien purku
- Miika Panu Racing OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Sartel OyMuu muualla luokittelematon liikunta- ja urheilutoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 30 t€ | 34 t€ | 38 t€ | 102 t€ |
| Förändring i omsättning | -14,2 % | -8,6 % | -63,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 2 332 € | 6 288 € | 13 t€ | 22 t€ |
| Rörelsebidrag % | 7,9 % | 18,2 % | 33,6 % | 21,7 % |
| Rörelseresultat | 4 391 € | 3 610 € | 9 166 € | 17 t€ |
| Rörelsemarginal | 14,8 % | 10,5 % | 24,3 % | 17,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 2 416 € | 567 € | 6 094 € | 12 t€ |
| Personalkostnader | – | 0 € | -2 043 € | 16 t€ |
| Soliditet | 56,0 % | 48,9 % | 44,9 % | 46,6 % |
| Kassalikviditet | 0,17 | 0,25 | 0,51 | 0,39 |
| Current ratio | 0,17 | 0,40 | 0,61 | 0,42 |
| Relativ skuldsättning | 162,3 % | 178,0 % | 203,6 % | 63,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,0 % | 1,0 % | 9,7 % | 22,1 % |
| Balansomslutning | 109 t€ | 120 t€ | 139 t€ | 121 t€ |
| Eget kapital | 61 t€ | 59 t€ | 63 t€ | 57 t€ |
| Kassa och bank | 4 021 € | 4 876 € | 14 t€ | 6 683 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 30 t€ | 34 t€ | 38 t€ | 102 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 12 t€ | 6 540 € | 11 t€ | 5 000 € |
| Material och tjänster | 27 t€ | -28 t€ | -32 t€ | -63 t€ |
| Personalkostnader | – | 0 € | 2 043 € | -16 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 059 € | -2 678 € | -3 505 € | -4 606 € |
| Övriga rörelsekostnader | 7 583 € | -6 889 € | -6 439 € | -5 600 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 4 391 € | 3 610 € | 9 166 € | 17 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 370 € | -2 902 € | -3 070 € | -3 062 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 3 021 € | 709 € | 6 096 € | 14 t€ |
| Inkomstskatt | 605 € | -142 € | -3 € | -1 939 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 2 416 € | 567 € | 6 094 € | 12 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 104 t€ | 106 t€ | 109 t€ | 113 t€ |
| Omsättningstillgångar | 0 € | 4 903 € | 4 903 € | 667 € |
| Fordringar | 611 € | 3 753 € | 11 t€ | 1 317 € |
| Kassa och bank | 4 021 € | 4 876 € | 14 t€ | 6 683 € |
| Rörliga aktiva | 4 632 € | 14 t€ | 30 t€ | 8 667 € |
| Aktiva | 109 t€ | 120 t€ | 139 t€ | 121 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 520 € | 2 520 € | 2 520 € | 2 520 € |
| Eget kapital | 61 t€ | 59 t€ | 63 t€ | 57 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 20 t€ | 27 t€ | 27 t€ | 44 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 28 t€ | 34 t€ | 50 t€ | 21 t€ |
| Främmande kapital | 48 t€ | 61 t€ | 77 t€ | 65 t€ |
Alla poster i bokslutet (49)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 30 t€ | 34 t€ | 38 t€ | 102 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 12 t€ | 6 540 € | 11 t€ | 5 000 € |
| Material och tjänster | 27 t€ | -28 t€ | -32 t€ | -63 t€ |
| Personalkostnader | – | 0 € | 2 043 € | -16 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 059 € | -2 678 € | -3 505 € | -4 606 € |
| Övriga rörelsekostnader | 7 583 € | -6 889 € | -6 439 € | -5 600 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 4 391 € | 3 610 € | 9 166 € | 17 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 370 € | -2 902 € | -3 070 € | -3 062 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 3 021 € | 709 € | 6 096 € | 14 t€ |
| Inkomstskatt | 605 € | -142 € | -3 € | -1 939 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 2 416 € | 567 € | 6 094 € | 12 t€ |
| Bestående aktiva | 104 t€ | 106 t€ | 109 t€ | 113 t€ |
| Omsättningstillgångar | 0 € | 4 903 € | 4 903 € | 667 € |
| Fordringar | 611 € | 3 753 € | 11 t€ | 1 317 € |
| Kassa och bank | 4 021 € | 4 876 € | 14 t€ | 6 683 € |
| Rörliga aktiva | 4 632 € | 14 t€ | 30 t€ | 8 667 € |
| Aktiva | 109 t€ | 120 t€ | 139 t€ | 121 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 520 € | 2 520 € | 2 520 € | 2 520 € |
| Eget kapital | 61 t€ | 59 t€ | 63 t€ | 57 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 20 t€ | 27 t€ | 27 t€ | 44 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 28 t€ | 34 t€ | 50 t€ | 21 t€ |
| Främmande kapital | 48 t€ | 61 t€ | 77 t€ | 65 t€ |
| Färdiga produkter | 0 € | 4 903 € | 4 903 € | 667 € |
| Placeringar | 19 t€ | 19 t€ | 19 t€ | 19 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | 0 € | 1 524 € | -33 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 28 t€ | 34 t€ | 31 t€ | 4 229 € |
| Övriga immateriella tillgångar | 0 € | 200 € | 400 € | 600 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 56 t€ | 56 t€ | 54 t€ | 42 t€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | – | – | 0 € | -1 213 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 611 € | 3 010 € | 0 € | – |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 742 € | 9 792 € | 1 350 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 22 t€ | -28 t€ | -36 t€ | -44 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 2 416 € | 567 € | 6 094 € | 12 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 611 € | 3 753 € | 11 t€ | 1 317 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 374 € | -2 902 € | -3 089 € | -1 849 € |
| Materiella tillgångar | 85 t€ | 87 t€ | 90 t€ | 93 t€ |
| Löner och arvoden | – | 0 € | 1 946 € | -16 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | – | 0 € | 1 053 € | 1 416 € |
| Immateriella tillgångar | 0 € | 200 € | 400 € | 600 € |
| Passiva | 109 t€ | 120 t€ | 139 t€ | 121 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 4 € | 0 € | 20 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | – | 0 € | 97 € | -218 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 20 t€ | 27 t€ | 27 t€ | 44 t€ |
| Maskiner och inventarier | 5 577 € | 7 435 € | 9 914 € | 13 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 2 059 € | -2 678 € | -3 505 € | -4 606 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 80 t€ | 80 t€ | 80 t€ | 80 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 17 t€ | 15 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 4 903 € | 0 € | 4 236 € | -18 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 19 t€ | 19 t€ | 19 t€ | 19 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Walte Oy till den nedre halvan inom branschen uthyrning och leasing av jordbruksmaskiner och jordbruksredskap (674 företag med beskattningsbar inkomst; median 18 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.