Savon Raskashuolto Oy är ett aktiebolag med hemort i Kuopio, registrerat år 2015. Under räkenskapsperioden som slutade 31.1.2026 var omsättningen 1,4 M€ och rörelseresultatet 194 t€; soliditet 73,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 148 t€ och inkomstskatterna 30 t€.
Kuopio: 21 nya företag på 30 dagar
- Katilia OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
- Luona filter OyMuu muualla luokittelematon uusien tavaroiden vähittäiskauppa
- Universal Export Staff OyTyövoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 1,4 M€ |
| Förändring i omsättning | -6,8 % | -4,9 % | 10,5 % | -14,5 % | 22,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 153 t€ | 198 t€ | 166 t€ | 53 t€ | 182 t€ | 201 t€ |
| Rörelsebidrag % | 10,6 % | 12,8 % | 10,2 % | 3,6 % | 10,6 % | 14,3 % |
| Rörelseresultat | 194 t€ | 140 t€ | 145 t€ | 27 t€ | 150 t€ | 189 t€ |
| Rörelsemarginal | 13,5 % | 9,1 % | 8,9 % | 1,8 % | 8,7 % | 13,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 151 t€ | 113 t€ | 117 t€ | 22 t€ | 119 t€ | 145 t€ |
| Personalkostnader | -256 t€ | 268 t€ | 267 t€ | 333 t€ | 338 t€ | 247 t€ |
| Soliditet | 73,4 % | 63,5 % | 49,2 % | 50,1 % | 49,2 % | 41,6 % |
| Kassalikviditet | 2,55 | 2,42 | 1,30 | 1,17 | 1,36 | 1,08 |
| Current ratio | 3,60 | 3,32 | 1,83 | 1,90 | 1,91 | 1,49 |
| Relativ skuldsättning | 12,2 % | 13,1 % | 16,7 % | 18,5 % | 15,8 % | 14,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 31,2 % | 31,9 % | 44,4 % | 7,9 % | 45,1 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 659 t€ | 557 t€ | 534 t€ | 546 t€ | 536 t€ | 348 t€ |
| Eget kapital | 484 t€ | 354 t€ | 263 t€ | 274 t€ | 264 t€ | 145 t€ |
| Kassa och bank | 198 t€ | 130 t€ | 76 t€ | 30 t€ | 33 t€ | 31 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 1,4 M€ |
| Material och tjänster | 735 t€ | -806 t€ | -984 t€ | -876 t€ | -1,0 M€ | -795 t€ |
| Personalkostnader | 256 t€ | -268 t€ | -267 t€ | -333 t€ | -338 t€ | -247 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 41 t€ | -57 t€ | -20 t€ | -27 t€ | -31 t€ | -11 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 214 t€ | -275 t€ | -209 t€ | -209 t€ | -192 t€ | -158 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 194 t€ | 140 t€ | 145 t€ | 27 t€ | 150 t€ | 189 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 295 € | 1 461 € | 806 € | 1 133 € | -1 640 € | -7 267 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 191 t€ | 142 t€ | 146 t€ | 28 t€ | 149 t€ | 182 t€ |
| Inkomstskatt | 40 t€ | -29 t€ | -30 t€ | -6 008 € | -30 t€ | -37 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 151 t€ | 113 t€ | 117 t€ | 22 t€ | 119 t€ | 145 t€ |
Balansräkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 132 t€ | 86 t€ | 56 t€ | 62 t€ | 65 t€ | 45 t€ |
| Omsättningstillgångar | 154 t€ | 128 t€ | 138 t€ | 185 t€ | 137 t€ | 84 t€ |
| Fordringar | 175 t€ | 214 t€ | 264 t€ | 269 t€ | 301 t€ | 188 t€ |
| Kassa och bank | 198 t€ | 130 t€ | 76 t€ | 30 t€ | 33 t€ | 31 t€ |
| Rörliga aktiva | 527 t€ | 471 t€ | 478 t€ | 484 t€ | 471 t€ | 303 t€ |
| Aktiva | 659 t€ | 557 t€ | 534 t€ | 546 t€ | 536 t€ | 348 t€ |
| Eget kapital | 484 t€ | 354 t€ | 263 t€ | 274 t€ | 264 t€ | 145 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 29 t€ | 61 t€ | 9 523 € | 18 t€ | 26 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 146 t€ | 142 t€ | 262 t€ | 255 t€ | 246 t€ | 203 t€ |
| Främmande kapital | 176 t€ | 203 t€ | 271 t€ | 273 t€ | 272 t€ | 203 t€ |
Alla poster i bokslutet (52)
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 1,4 M€ |
| Material och tjänster | 735 t€ | -806 t€ | -984 t€ | -876 t€ | -1,0 M€ | -795 t€ |
| Personalkostnader | 256 t€ | -268 t€ | -267 t€ | -333 t€ | -338 t€ | -247 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 41 t€ | -57 t€ | -20 t€ | -27 t€ | -31 t€ | -11 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 214 t€ | -275 t€ | -209 t€ | -209 t€ | -192 t€ | -158 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 194 t€ | 140 t€ | 145 t€ | 27 t€ | 150 t€ | 189 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 295 € | 1 461 € | 806 € | 1 133 € | -1 640 € | -7 267 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 191 t€ | 142 t€ | 146 t€ | 28 t€ | 149 t€ | 182 t€ |
| Inkomstskatt | 40 t€ | -29 t€ | -30 t€ | -6 008 € | -30 t€ | -37 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 151 t€ | 113 t€ | 117 t€ | 22 t€ | 119 t€ | 145 t€ |
| Bestående aktiva | 132 t€ | 86 t€ | 56 t€ | 62 t€ | 65 t€ | 45 t€ |
| Omsättningstillgångar | 154 t€ | 128 t€ | 138 t€ | 185 t€ | 137 t€ | 84 t€ |
| Fordringar | 175 t€ | 214 t€ | 264 t€ | 269 t€ | 301 t€ | 188 t€ |
| Kassa och bank | 198 t€ | 130 t€ | 76 t€ | 30 t€ | 33 t€ | 31 t€ |
| Rörliga aktiva | 527 t€ | 471 t€ | 478 t€ | 484 t€ | 471 t€ | 303 t€ |
| Aktiva | 659 t€ | 557 t€ | 534 t€ | 546 t€ | 536 t€ | 348 t€ |
| Eget kapital | 484 t€ | 354 t€ | 263 t€ | 274 t€ | 264 t€ | 145 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 29 t€ | 61 t€ | 9 523 € | 18 t€ | 26 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 146 t€ | 142 t€ | 262 t€ | 255 t€ | 246 t€ | 203 t€ |
| Främmande kapital | 176 t€ | 203 t€ | 271 t€ | 273 t€ | 272 t€ | 203 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 842 € | 1 052 € | 1 315 € | 1 644 € | 2 055 € | 2 569 € |
| Färdiga produkter | 154 t€ | 128 t€ | 138 t€ | 185 t€ | 137 t€ | 84 t€ |
| Placeringar | 9 993 € | 7 593 € | 5 193 € | 2 793 € | 12 t€ | 10 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | – | 0 € | 39 t€ | 0 € | 291 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 26 t€ | 27 t€ | 132 t€ | 47 t€ | 30 t€ | 45 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 333 t€ | 241 t€ | 146 t€ | 252 t€ | 145 t€ | 0 € |
| Långfristiga fordringar | – | – | – | – | 0 € | 2 466 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 9 139 € | 8 725 € | 9 715 € | 15 t€ | 5 947 € | 2 131 € |
| Långfristiga övriga fordringar | – | – | – | – | 0 € | 2 466 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 57 t€ | 55 t€ | 69 t€ | 125 t€ | 115 t€ | 70 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 166 t€ | 205 t€ | 254 t€ | 210 t€ | 281 t€ | 152 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 716 t€ | -754 t€ | -859 t€ | -850 t€ | -986 t€ | -767 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 151 t€ | 113 t€ | 117 t€ | 22 t€ | 119 t€ | 145 t€ |
| Immateriella rättigheter | 1 167 € | 2 333 € | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 175 t€ | 214 t€ | 264 t€ | 269 t€ | 301 t€ | 185 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 4 419 € | -2 750 € | -1 520 € | -2 503 € | -2 122 € | -7 550 € |
| Materiella tillgångar | 121 t€ | 76 t€ | 51 t€ | 60 t€ | 52 t€ | 35 t€ |
| Löner och arvoden | 209 t€ | -219 t€ | -219 t€ | -271 t€ | -281 t€ | -206 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 38 t€ | 32 t€ | 53 t€ | 75 t€ | 93 t€ | 89 t€ |
| Immateriella tillgångar | 1 167 € | 2 333 € | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga lånefordringar | – | – | 0 € | 6 170 € | 14 t€ | 31 t€ |
| Passiva | 659 t€ | 557 t€ | 534 t€ | 546 t€ | 536 t€ | 348 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 124 € | 4 211 € | 2 326 € | 3 636 € | 482 € | 283 € |
| Övriga lönebikostnader | 12 t€ | -11 t€ | -10 t€ | -16 t€ | -16 t€ | -13 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 29 t€ | 61 t€ | 9 523 € | 18 t€ | 26 t€ | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 120 t€ | 75 t€ | 50 t€ | 58 t€ | 50 t€ | 33 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 41 t€ | -57 t€ | -20 t€ | -27 t€ | -31 t€ | -11 t€ |
| Köp av tjänster | 46 t€ | -43 t€ | -78 t€ | -73 t€ | -76 t€ | -99 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 25 t€ | 28 t€ | 8 162 € | 8 162 € | 8 162 € | 0 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -26 t€ | -9 981 € | -47 t€ | 48 t€ | 53 t€ | 71 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 9 993 € | 7 593 € | 5 193 € | 2 793 € | 12 t€ | 10 t€ |
| Pensionskostnader | 35 t€ | -37 t€ | -37 t€ | -46 t€ | -42 t€ | -28 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Savon Raskashuolto Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av motorfordon (1945 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€, 7,5 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.