Antun Putki Oy är ett aktiebolag med hemort i Kurikka, registrerat år 2014. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 935 t€ och rörelseresultatet 132 t€; soliditet 84,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 109 t€ och inkomstskatterna 22 t€. Offentliga köpare köpte för 2 115 € av företaget åren 2024–2024; den största köparen är Ruokavirasto (Maa- ja metsätalousministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 935 t€ | 863 t€ | 909 t€ | 839 t€ | 689 t€ | 551 t€ |
| Förändring i omsättning | 8,3 % | -5,0 % | 8,3 % | 21,8 % | 25,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 94 t€ | 142 t€ | 247 t€ | 163 t€ | 121 t€ | 84 t€ |
| Rörelsebidrag % | 10,1 % | 16,4 % | 27,2 % | 19,4 % | 17,6 % | 15,2 % |
| Rörelseresultat | 132 t€ | 107 t€ | 205 t€ | 136 t€ | 91 t€ | 61 t€ |
| Rörelsemarginal | 14,1 % | 12,4 % | 22,6 % | 16,2 % | 13,2 % | 11,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 107 t€ | 93 t€ | 177 t€ | 83 t€ | 71 t€ | 54 t€ |
| Personalkostnader | -360 t€ | 324 t€ | 285 t€ | 265 t€ | 234 t€ | 198 t€ |
| Soliditet | 84,6 % | 82,2 % | 74,4 % | 69,0 % | 66,4 % | 64,2 % |
| Kassalikviditet | 2,08 | 2,09 | 1,46 | 2,44 | 2,30 | 2,49 |
| Current ratio | 2,42 | 2,50 | 1,95 | 2,76 | 2,61 | 2,84 |
| Relativ skuldsättning | 13,3 % | 15,6 % | 21,8 % | 23,3 % | 28,0 % | 34,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 15,7 % | 14,9 % | 30,7 % | 19,1 % | 18,7 % | 15,9 % |
| Balansomslutning | 805 t€ | 759 t€ | 775 t€ | 630 t€ | 575 t€ | 526 t€ |
| Eget kapital | 681 t€ | 624 t€ | 577 t€ | 435 t€ | 382 t€ | 338 t€ |
| Kassa och bank | 65 t€ | 114 t€ | 169 t€ | 210 t€ | 57 t€ | 43 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 935 t€ | 863 t€ | 909 t€ | 839 t€ | 689 t€ | 551 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 4 740 € | 14 t€ | 7 941 € | 10 t€ | 15 t€ |
| Material och tjänster | 175 t€ | -189 t€ | -199 t€ | -285 t€ | -214 t€ | -193 t€ |
| Personalkostnader | 360 t€ | -324 t€ | -285 t€ | -265 t€ | -234 t€ | -198 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 37 t€ | -35 t€ | -41 t€ | -27 t€ | -30 t€ | -23 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 217 t€ | -213 t€ | -192 t€ | -134 t€ | -130 t€ | -92 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 132 t€ | 107 t€ | 205 t€ | 136 t€ | 91 t€ | 61 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 246 € | 9 562 € | 13 t€ | -26 t€ | -1 628 € | 6 013 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 134 t€ | 117 t€ | 219 t€ | 110 t€ | 89 t€ | 67 t€ |
| Inkomstskatt | 27 t€ | -23 t€ | -41 t€ | -27 t€ | -18 t€ | -14 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 107 t€ | 93 t€ | 177 t€ | 83 t€ | 71 t€ | 54 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 505 t€ | 424 t€ | 389 t€ | 310 t€ | 304 t€ | 272 t€ |
| Omsättningstillgångar | 42 t€ | 55 t€ | 97 t€ | 37 t€ | 32 t€ | 32 t€ |
| Fordringar | 193 t€ | 167 t€ | 120 t€ | 73 t€ | 182 t€ | 179 t€ |
| Kassa och bank | 65 t€ | 114 t€ | 169 t€ | 210 t€ | 57 t€ | 43 t€ |
| Rörliga aktiva | 300 t€ | 335 t€ | 386 t€ | 320 t€ | 271 t€ | 254 t€ |
| Aktiva | 805 t€ | 759 t€ | 775 t€ | 630 t€ | 575 t€ | 526 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 681 t€ | 624 t€ | 577 t€ | 435 t€ | 382 t€ | 338 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 1 081 € | 344 € | 80 t€ | 89 t€ | 99 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 124 t€ | 134 t€ | 198 t€ | 116 t€ | 104 t€ | 89 t€ |
| Främmande kapital | 124 t€ | 135 t€ | 198 t€ | 195 t€ | 193 t€ | 188 t€ |
Alla poster i bokslutet (54)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 935 t€ | 863 t€ | 909 t€ | 839 t€ | 689 t€ | 551 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 4 740 € | 14 t€ | 7 941 € | 10 t€ | 15 t€ |
| Material och tjänster | 175 t€ | -189 t€ | -199 t€ | -285 t€ | -214 t€ | -193 t€ |
| Personalkostnader | 360 t€ | -324 t€ | -285 t€ | -265 t€ | -234 t€ | -198 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 37 t€ | -35 t€ | -41 t€ | -27 t€ | -30 t€ | -23 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 217 t€ | -213 t€ | -192 t€ | -134 t€ | -130 t€ | -92 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 132 t€ | 107 t€ | 205 t€ | 136 t€ | 91 t€ | 61 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 246 € | 9 562 € | 13 t€ | -26 t€ | -1 628 € | 6 013 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 134 t€ | 117 t€ | 219 t€ | 110 t€ | 89 t€ | 67 t€ |
| Inkomstskatt | 27 t€ | -23 t€ | -41 t€ | -27 t€ | -18 t€ | -14 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 107 t€ | 93 t€ | 177 t€ | 83 t€ | 71 t€ | 54 t€ |
| Bestående aktiva | 505 t€ | 424 t€ | 389 t€ | 310 t€ | 304 t€ | 272 t€ |
| Omsättningstillgångar | 42 t€ | 55 t€ | 97 t€ | 37 t€ | 32 t€ | 32 t€ |
| Fordringar | 193 t€ | 167 t€ | 120 t€ | 73 t€ | 182 t€ | 179 t€ |
| Kassa och bank | 65 t€ | 114 t€ | 169 t€ | 210 t€ | 57 t€ | 43 t€ |
| Rörliga aktiva | 300 t€ | 335 t€ | 386 t€ | 320 t€ | 271 t€ | 254 t€ |
| Aktiva | 805 t€ | 759 t€ | 775 t€ | 630 t€ | 575 t€ | 526 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 681 t€ | 624 t€ | 577 t€ | 435 t€ | 382 t€ | 338 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 1 081 € | 344 € | 80 t€ | 89 t€ | 99 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 124 t€ | 134 t€ | 198 t€ | 116 t€ | 104 t€ | 89 t€ |
| Främmande kapital | 124 t€ | 135 t€ | 198 t€ | 195 t€ | 193 t€ | 188 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 44 t€ | 59 t€ | 59 t€ | 44 t€ | 53 t€ | 44 t€ |
| Varor under tillverkning | 0 € | 14 t€ | 59 t€ | 0 € | – | – |
| Passiva | 805 t€ | 759 t€ | 775 t€ | 630 t€ | 575 t€ | 526 t€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 0 € | 7 954 € | 15 t€ | -23 t€ | 0 € | – |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | 0 € | 80 t€ | 89 t€ | 99 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 193 t€ | 167 t€ | 120 t€ | 73 t€ | 182 t€ | 179 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 5 381 € | 4 462 € | 5 140 € | 7 258 € | 5 371 € | 29 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 2 246 € | 1 860 € | 19 € | 25 € | 52 € | 15 € |
| Långfristiga övriga skulder | 0 € | 1 081 € | 344 € | 0 € | – | – |
| Maskiner och inventarier | 69 t€ | 73 t€ | 90 t€ | 45 t€ | 51 t€ | 29 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 572 t€ | 529 t€ | 398 t€ | 349 t€ | 308 t€ | 282 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 24 t€ | 24 t€ | 83 t€ | 23 t€ | 12 t€ | 14 t€ |
| Löner och arvoden | 284 t€ | -255 t€ | -222 t€ | -205 t€ | -185 t€ | -159 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 228 t€ | 191 t€ | 129 t€ | 83 t€ | 60 t€ | 40 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 164 t€ | 151 t€ | 106 t€ | 63 t€ | 167 t€ | 121 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 107 t€ | 93 t€ | 177 t€ | 83 t€ | 71 t€ | 54 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 € | -252 € | -2 240 € | -2 541 € | -2 716 € | -1 292 € |
| Pensionskostnader | 58 t€ | -55 t€ | -50 t€ | -45 t€ | -35 t€ | -26 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 23 t€ | 11 t€ | 9 200 € | 2 505 € | 9 346 € | 29 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 189 t€ | 142 t€ | 152 t€ | 164 t€ | 175 t€ | 184 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 17 t€ | -14 t€ | -13 t€ | -15 t€ | -14 t€ | -12 t€ |
| Förändring av produktlager + (-) | -14 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Köp av tjänster | 12 t€ | -15 t€ | -8 731 € | -4 806 € | -7 041 € | -13 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | – | – | – | 0 € | 1 037 € | 7 290 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 165 t€ | -176 t€ | -191 t€ | -286 t€ | -208 t€ | -184 t€ |
| Materiella tillgångar | 277 t€ | 233 t€ | 261 t€ | 227 t€ | 244 t€ | 232 t€ |
| Material och förnödenheter | 42 t€ | 41 t€ | 38 t€ | 37 t€ | 32 t€ | 32 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 37 t€ | -35 t€ | -41 t€ | -27 t€ | -30 t€ | -23 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 56 t€ | 50 t€ | 56 t€ | 49 t€ | 39 t€ | 32 t€ |
| Placeringar | 228 t€ | 191 t€ | 129 t€ | 83 t€ | 60 t€ | 40 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -1 630 € | 2 861 € | 380 € | 5 294 € | 437 € | 3 555 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Antun Putki Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen vvs-arbeten (1803 företag med beskattningsbar inkomst; median 25 t€, 4,4 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Kurikka
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis