Taksi Karvo Oy är ett aktiebolag med hemort i Uleåborg, registrerat år 2014. Under räkenskapsperioden som slutade 30.9.2025 var omsättningen 260 t€ och rörelseresultatet 27 t€; soliditet 35,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 24 t€ och inkomstskatterna 4 867 €. Offentliga köpare köpte för 1 014 € av företaget åren 2023–2024; den största köparen är Perhe- Ja Sos.palv Ja Oys-psyk (Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue).
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 260 t€ | 198 t€ | 137 t€ | 73 t€ | 60 t€ |
| Förändring i omsättning | 31,7 % | 43,8 % | 89,0 % | 21,8 % | – |
| Rörelsebidrag | 13 t€ | 41 t€ | 11 t€ | 32 t€ | 19 t€ |
| Rörelsebidrag % | 5,1 % | 20,5 % | 8,2 % | 43,6 % | 31,1 % |
| Rörelseresultat | 27 t€ | 26 t€ | 5 542 € | 24 t€ | 8 372 € |
| Rörelsemarginal | 10,5 % | 13,0 % | 4,0 % | 33,1 % | 14,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 20 t€ | 17 t€ | 2 210 € | 16 t€ | 3 924 € |
| Personalkostnader | -92 t€ | 67 t€ | 42 t€ | 25 t€ | 16 t€ |
| Soliditet | 35,7 % | 32,6 % | 30,7 % | 34,2 % | 6,0 % |
| Kassalikviditet | 1,25 | 0,96 | 0,80 | 0,99 | 0,50 |
| Current ratio | 1,25 | 0,96 | 0,80 | 0,99 | 0,50 |
| Relativ skuldsättning | 37,4 % | 39,2 % | 35,8 % | 51,8 % | 95,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 36,1 % | 46,2 % | 10,1 % | 81,5 % | 108,3 % |
| Balansomslutning | 151 t€ | 115 t€ | 71 t€ | 57 t€ | 61 t€ |
| Eget kapital | 54 t€ | 38 t€ | 22 t€ | 20 t€ | 3 622 € |
| Kassa och bank | 5 236 € | 1 874 € | 1 227 € | 3 678 € | 700 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 260 t€ | 198 t€ | 137 t€ | 73 t€ | 60 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 1 127 € | 5 838 € | 36 t€ | 5 940 € |
| Material och tjänster | 69 t€ | -38 t€ | -39 t€ | -11 t€ | -8 652 € |
| Personalkostnader | 92 t€ | -67 t€ | -42 t€ | -25 t€ | -16 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 14 t€ | -15 t€ | -5 718 € | -7 624 € | -10 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 58 t€ | -54 t€ | -51 t€ | -42 t€ | -23 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 27 t€ | 26 t€ | 5 542 € | 24 t€ | 8 372 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 001 € | -2 380 € | -2 224 € | -3 831 € | -4 078 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 24 t€ | 23 t€ | 3 318 € | 20 t€ | 4 294 € |
| Inkomstskatt | 4 928 € | -5 986 € | -1 108 € | -4 291 € | -370 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 20 t€ | 17 t€ | 2 210 € | 16 t€ | 3 924 € |
Balansräkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 60 t€ | 62 t€ | 32 t€ | 32 t€ | 41 t€ |
| Fordringar | 86 t€ | 51 t€ | 37 t€ | 22 t€ | 19 t€ |
| Kassa och bank | 5 236 € | 1 874 € | 1 227 € | 3 678 € | 700 € |
| Rörliga aktiva | 92 t€ | 53 t€ | 39 t€ | 25 t€ | 20 t€ |
| Aktiva | 151 t€ | 115 t€ | 71 t€ | 57 t€ | 61 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 54 t€ | 38 t€ | 22 t€ | 20 t€ | 3 622 € |
| Långfristigt främmande kapital | 24 t€ | 22 t€ | 1 039 € | 12 t€ | 18 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 74 t€ | 55 t€ | 48 t€ | 25 t€ | 39 t€ |
| Främmande kapital | 97 t€ | 78 t€ | 49 t€ | 38 t€ | 57 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 260 t€ | 198 t€ | 137 t€ | 73 t€ | 60 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 1 127 € | 5 838 € | 36 t€ | 5 940 € |
| Material och tjänster | 69 t€ | -38 t€ | -39 t€ | -11 t€ | -8 652 € |
| Personalkostnader | 92 t€ | -67 t€ | -42 t€ | -25 t€ | -16 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 14 t€ | -15 t€ | -5 718 € | -7 624 € | -10 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 58 t€ | -54 t€ | -51 t€ | -42 t€ | -23 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 27 t€ | 26 t€ | 5 542 € | 24 t€ | 8 372 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 001 € | -2 380 € | -2 224 € | -3 831 € | -4 078 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 24 t€ | 23 t€ | 3 318 € | 20 t€ | 4 294 € |
| Inkomstskatt | 4 928 € | -5 986 € | -1 108 € | -4 291 € | -370 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 20 t€ | 17 t€ | 2 210 € | 16 t€ | 3 924 € |
| Bestående aktiva | 60 t€ | 62 t€ | 32 t€ | 32 t€ | 41 t€ |
| Fordringar | 86 t€ | 51 t€ | 37 t€ | 22 t€ | 19 t€ |
| Kassa och bank | 5 236 € | 1 874 € | 1 227 € | 3 678 € | 700 € |
| Rörliga aktiva | 92 t€ | 53 t€ | 39 t€ | 25 t€ | 20 t€ |
| Aktiva | 151 t€ | 115 t€ | 71 t€ | 57 t€ | 61 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 54 t€ | 38 t€ | 22 t€ | 20 t€ | 3 622 € |
| Långfristigt främmande kapital | 24 t€ | 22 t€ | 1 039 € | 12 t€ | 18 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 74 t€ | 55 t€ | 48 t€ | 25 t€ | 39 t€ |
| Främmande kapital | 97 t€ | 78 t€ | 49 t€ | 38 t€ | 57 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 24 t€ | 22 t€ | 1 039 € | 12 t€ | 18 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 24 t€ | 17 t€ | 20 t€ | 21 t€ | 34 t€ |
| Löner och arvoden | 70 t€ | -51 t€ | -27 t€ | -16 t€ | -12 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 1 244 € | 1 298 € | 991 € | 0 € | – |
| Pensionskostnader | 18 t€ | -14 t€ | -11 t€ | -5 110 € | -1 863 € |
| Materiella tillgångar | 42 t€ | 45 t€ | 17 t€ | 23 t€ | 30 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 14 t€ | -15 t€ | -5 718 € | -7 624 € | -10 t€ |
| Passiva | 151 t€ | 115 t€ | 71 t€ | 57 t€ | 61 t€ |
| Placeringar | 17 t€ | 17 t€ | 15 t€ | 9 173 € | 11 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 4 119 € | -2 711 € | -3 638 € | -3 075 € | -1 549 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 20 t€ | 17 t€ | 2 210 € | 16 t€ | 3 924 € |
| Köp av tjänster | 6 939 € | -6 612 € | -2 519 € | -612 € | -11 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 32 t€ | 18 t€ | 17 t€ | 1 122 € | -2 802 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 62 t€ | -31 t€ | -37 t€ | -11 t€ | -8 640 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 13 t€ | 7 959 € | 5 412 € | 0 € | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 5 635 € | 3 222 € | 2 622 € | 1 594 € | 2 344 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 359 € | 0 € | 2 € | 0 € | – |
| Övriga aktier och andelar | 17 t€ | 17 t€ | 15 t€ | 9 173 € | 11 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 14 t€ | 10 t€ | 4 035 € | 2 601 € | 2 169 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 74 t€ | 41 t€ | 30 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 86 t€ | 51 t€ | 37 t€ | 22 t€ | 19 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 7 082 € | 7 393 € | 5 104 € | 6 179 € | 2 582 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 4 604 € | -3 678 € | -3 218 € | -3 831 € | -4 078 € |
| Maskiner och inventarier | 42 t€ | 45 t€ | 17 t€ | 23 t€ | 30 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 22 t€ | 20 t€ | 18 t€ | 1 528 € | 2 437 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Taksi Karvo Oy till den övre halvan inom näringsgrenen passagerartrafik på beställning, fordon med förare (1240 företag med beskattningsbar inkomst; median 12 t€, 2,1 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Uleåborg
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis