Rakennus ja Remontti Timo Kettunen Oy är ett aktiebolag med hemort i Idensalmi, registrerat år 2014. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 352 t€ och rörelseresultatet 30 t€; soliditet 87,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 15 t€ och inkomstskatterna 2 905 €.
Idensalmi: 6 nya företag på 30 dagar
- AI-point OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Koljonvirran Teollisuuspalvelu Oy
- Zaitti OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 352 t€ | 320 t€ | 360 t€ | 276 t€ | 317 t€ |
| Förändring i omsättning | 10,0 % | -11,1 % | 30,7 % | -13,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 29 t€ | 14 t€ | 51 t€ | 11 t€ | 7 779 € |
| Rörelsebidrag % | 8,4 % | 4,5 % | 14,0 % | 4,1 % | 2,5 % |
| Rörelseresultat | 30 t€ | 14 t€ | 50 t€ | 11 t€ | 7 443 € |
| Rörelsemarginal | 8,5 % | 4,4 % | 14,0 % | 4,0 % | 2,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 25 t€ | 12 t€ | 42 t€ | 9 859 € | 4 066 € |
| Personalkostnader | -140 t€ | 145 t€ | 167 t€ | 125 t€ | 150 t€ |
| Soliditet | 87,4 % | 91,5 % | 84,6 % | 81,2 % | 93,9 % |
| Kassalikviditet | 4,78 | 9,04 | 6,47 | 5,29 | 16,21 |
| Current ratio | 4,78 | 9,04 | 6,47 | 5,29 | 16,21 |
| Relativ skuldsättning | 6,0 % | 3,9 % | 6,6 % | 8,1 % | 1,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 16,7 % | 8,7 % | 32,1 % | 10,2 % | 4,3 % |
| Balansomslutning | 168 t€ | 145 t€ | 155 t€ | 119 t€ | 100 t€ |
| Eget kapital | 147 t€ | 133 t€ | 132 t€ | 97 t€ | 94 t€ |
| Kassa och bank | 98 t€ | 102 t€ | 147 t€ | 116 t€ | 94 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 352 t€ | 320 t€ | 360 t€ | 276 t€ | 317 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 229 € | 0 € | – | – |
| Material och tjänster | 144 t€ | -127 t€ | -111 t€ | -102 t€ | -124 t€ |
| Personalkostnader | 140 t€ | -145 t€ | -167 t€ | -125 t€ | -150 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 289 € | -385 € | -189 € | -253 € | -337 € |
| Övriga rörelsekostnader | 38 t€ | -34 t€ | -32 t€ | -37 t€ | -35 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 30 t€ | 14 t€ | 50 t€ | 11 t€ | 7 443 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -934 € | 334 € | -61 € | -2 € | -15 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 31 t€ | 14 t€ | 50 t€ | 11 t€ | 7 428 € |
| Inkomstskatt | 6 150 € | -2 747 € | -8 102 € | -1 067 € | -3 362 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 25 t€ | 12 t€ | 42 t€ | 9 859 € | 4 066 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 67 t€ | 33 t€ | 568 € | 758 € | 1 010 € |
| Fordringar | 4 066 € | 9 583 € | 7 500 € | 2 521 € | 5 411 € |
| Kassa och bank | 98 t€ | 102 t€ | 147 t€ | 116 t€ | 94 t€ |
| Rörliga aktiva | 102 t€ | 112 t€ | 155 t€ | 118 t€ | 99 t€ |
| Aktiva | 168 t€ | 145 t€ | 155 t€ | 119 t€ | 100 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 147 t€ | 133 t€ | 132 t€ | 97 t€ | 94 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 21 t€ | 12 t€ | 24 t€ | 22 t€ | 6 129 € |
| Främmande kapital | 21 t€ | 12 t€ | 24 t€ | 22 t€ | 6 129 € |
Alla poster i bokslutet (42)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 352 t€ | 320 t€ | 360 t€ | 276 t€ | 317 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 229 € | 0 € | – | – |
| Material och tjänster | 144 t€ | -127 t€ | -111 t€ | -102 t€ | -124 t€ |
| Personalkostnader | 140 t€ | -145 t€ | -167 t€ | -125 t€ | -150 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 289 € | -385 € | -189 € | -253 € | -337 € |
| Övriga rörelsekostnader | 38 t€ | -34 t€ | -32 t€ | -37 t€ | -35 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 30 t€ | 14 t€ | 50 t€ | 11 t€ | 7 443 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -934 € | 334 € | -61 € | -2 € | -15 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 31 t€ | 14 t€ | 50 t€ | 11 t€ | 7 428 € |
| Inkomstskatt | 6 150 € | -2 747 € | -8 102 € | -1 067 € | -3 362 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 25 t€ | 12 t€ | 42 t€ | 9 859 € | 4 066 € |
| Bestående aktiva | 67 t€ | 33 t€ | 568 € | 758 € | 1 010 € |
| Fordringar | 4 066 € | 9 583 € | 7 500 € | 2 521 € | 5 411 € |
| Kassa och bank | 98 t€ | 102 t€ | 147 t€ | 116 t€ | 94 t€ |
| Rörliga aktiva | 102 t€ | 112 t€ | 155 t€ | 118 t€ | 99 t€ |
| Aktiva | 168 t€ | 145 t€ | 155 t€ | 119 t€ | 100 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 147 t€ | 133 t€ | 132 t€ | 97 t€ | 94 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 21 t€ | 12 t€ | 24 t€ | 22 t€ | 6 129 € |
| Främmande kapital | 21 t€ | 12 t€ | 24 t€ | 22 t€ | 6 129 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 8 246 € | 917 € | 5 351 € | 0 € | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 787 € | 894 € | 1 219 € | 1 395 € | 848 € |
| Avskrivningar enligt plan | 289 € | -385 € | -189 € | -253 € | -337 € |
| Placeringar | 66 t€ | 32 t€ | 0 € | – | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 120 t€ | 119 t€ | 87 t€ | 84 t€ | 88 t€ |
| Passiva | 168 t€ | 145 t€ | 155 t€ | 119 t€ | 100 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 934 € | 388 € | 1 € | 0 € | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 4 066 € | 9 583 € | 7 500 € | 2 521 € | 5 411 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 2 254 € | 1 187 € | 10 t€ | 4 402 € | 1 518 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 67 t€ | -61 t€ | -68 t€ | -49 t€ | -67 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 128 € | 7 563 € | 5 155 € | 0 € | – |
| Pensionskostnader | 20 t€ | -22 t€ | -23 t€ | -19 t€ | -22 t€ |
| Köp av tjänster | 77 t€ | -66 t€ | -42 t€ | -53 t€ | -58 t€ |
| Maskiner och inventarier | 867 € | 1 155 € | 568 € | 758 € | 1 010 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 11 t€ | 10 t€ | 8 304 € | 18 t€ | 4 611 € |
| Materiella tillgångar | 867 € | 1 155 € | 568 € | 758 € | 1 010 € |
| Övriga lönebikostnader | 6 774 € | -5 093 € | -8 643 € | -6 159 € | -5 985 € |
| Löner och arvoden | 113 t€ | -117 t€ | -135 t€ | -100 t€ | -122 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 152 € | 1 126 € | 1 126 € | 1 126 € | 4 563 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 25 t€ | 12 t€ | 42 t€ | 9 859 € | 4 066 € |
| Övriga aktier och andelar | 66 t€ | 32 t€ | 0 € | – | – |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 0 € | -54 € | -62 € | -2 € | -15 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Rakennus ja Remontti Timo Kettunen Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen byggande av bostadshus och andra byggnader (5705 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.