Uusi-Optiikka A. Pietilä Oy är ett aktiebolag med hemort i Nystad, registrerat år 2014. Under räkenskapsperioden som slutade 30.6.2026 var omsättningen 557 t€ och rörelseresultatet 69 t€; soliditet 81,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 24 t€ och inkomstskatterna 4 788 €. Offentliga köpare köpte för 566 € av företaget åren 2025–2025; den största köparen är Oikeuspalveluvirasto (Oikeusministeriön hallinnonala).
Nystad: 3 nya företag på 30 dagar
- Elon Kuakka OYMuualla luokittelematon muu maa- ja vesirakentaminen
- Movenna OyKuntokeskusten toiminta
- MRIJA OYRuokaravintolat
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.6.2026 | 30.6.2025 |
|---|---|---|
| Omsättning | 557 t€ | 492 t€ |
| Förändring i omsättning | 13,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 61 t€ | -12 t€ |
| Rörelsebidrag % | 10,9 % | -2,4 % |
| Rörelseresultat | 69 t€ | -1 363 € |
| Rörelsemarginal | 12,3 % | -0,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 55 t€ | -1 923 € |
| Personalkostnader | -192 t€ | -191 t€ |
| Soliditet | 81,1 % | 73,9 % |
| Kassalikviditet | 2,37 | 1,86 |
| Current ratio | 3,24 | 2,59 |
| Relativ skuldsättning | 11,9 % | 18,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 19,3 % | -0,8 % |
| Balansomslutning | 351 t€ | 341 t€ |
| Eget kapital | 284 t€ | 252 t€ |
| Kassa och bank | 89 t€ | 63 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 557 t€ | 492 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 300 € | 0 € |
| Material och tjänster | 196 t€ | 194 t€ |
| Personalkostnader | 192 t€ | 191 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 7 867 € | 10 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 92 t€ | 98 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 69 t€ | -1 363 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 710 € | 1 487 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 68 t€ | -2 850 € |
| Inkomstskatt | 13 t€ | -927 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 55 t€ | -1 923 € |
Balansräkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 136 t€ | 144 t€ |
| Omsättningstillgångar | 57 t€ | 56 t€ |
| Fordringar | 7 950 € | 18 t€ |
| Kassa och bank | 89 t€ | 63 t€ |
| Rörliga aktiva | 215 t€ | 197 t€ |
| Aktiva | 351 t€ | 341 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 284 t€ | 252 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 13 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 66 t€ | 76 t€ |
| Främmande kapital | 66 t€ | 89 t€ |
Alla poster i bokslutet (51)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 557 t€ | 492 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 300 € | 0 € |
| Material och tjänster | 196 t€ | 194 t€ |
| Personalkostnader | 192 t€ | 191 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 7 867 € | 10 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 92 t€ | 98 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 69 t€ | -1 363 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 710 € | 1 487 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 68 t€ | -2 850 € |
| Inkomstskatt | 13 t€ | -927 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 55 t€ | -1 923 € |
| Bestående aktiva | 136 t€ | 144 t€ |
| Omsättningstillgångar | 57 t€ | 56 t€ |
| Fordringar | 7 950 € | 18 t€ |
| Kassa och bank | 89 t€ | 63 t€ |
| Rörliga aktiva | 215 t€ | 197 t€ |
| Aktiva | 351 t€ | 341 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 284 t€ | 252 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 13 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 66 t€ | 76 t€ |
| Främmande kapital | 66 t€ | 89 t€ |
| Köp av tjänster | 1 590 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 227 t€ | 251 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 22 t€ | 20 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 55 t€ | -1 923 € |
| Färdiga produkter | 57 t€ | 56 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 13 t€ | 19 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 0 € | 180 € |
| Avskrivningar enligt plan | 7 867 € | 10 t€ |
| Finansiella värdepapper | 60 t€ | 60 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 196 t€ | 192 t€ |
| Löner och arvoden | 154 t€ | 153 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 7 587 € | 17 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -1 547 € | 1 983 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 712 € | 1 667 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 3 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 9 618 € | 8 687 € |
| Materiella tillgångar | 24 t€ | 31 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 100 € | 235 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 31 t€ | 25 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 7 950 € | 18 t€ |
| Pensionskostnader | 29 t€ | 29 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 13 t€ |
| Maskiner och inventarier | 24 t€ | 31 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 113 t€ | 113 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 11 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 362 € | 446 € |
| Placeringar | 113 t€ | 113 t€ |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | 60 t€ | 60 t€ |
| Passiva | 351 t€ | 341 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Uusi-Optiikka A. Pietilä Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen detaljhandel med optiska medicinska artiklar (164 företag med beskattningsbar inkomst; median 42 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.