Verkko-osuuskunta Ylläksen Laajakaista är ett andelslag med hemort i Kolari, registrerat år 2014. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2024 var omsättningen 285 t€ och rörelseresultatet 64 t€; soliditet 10,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 64 t€ och inkomstskatterna 13 t€.
Kolari: 4 nya företag på 30 dagar
- Ylläksen tupa oyRuokaravintolat
- Metsänhoito ruko oyMetsänhoito
- Kuurasi OyKiinteistöjen siivous
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 285 t€ | 205 t€ | 192 t€ |
| Förändring i omsättning | 38,6 % | 6,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 99 t€ | 40 t€ | 49 t€ |
| Rörelsebidrag % | 34,6 % | 19,5 % | 25,5 % |
| Rörelseresultat | 64 t€ | 5 380 € | 20 t€ |
| Rörelsemarginal | 22,7 % | 2,6 % | 10,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 54 t€ | 4 896 € | 16 t€ |
| Personalkostnader | – | 0 € | 1 100 € |
| Soliditet | 10,8 % | 6,2 % | 8,9 % |
| Kassalikviditet | 1,16 | 1,51 | 11,28 |
| Current ratio | 1,16 | 1,51 | 11,28 |
| Relativ skuldsättning | 412,0 % | 615,9 % | 406,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 37,8 % | 5,9 % | 20,9 % |
| Balansomslutning | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 856 t€ |
| Eget kapital | 142 t€ | 83 t€ | 76 t€ |
| Kassa och bank | 305 t€ | 388 t€ | 188 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 285 t€ | 205 t€ | 192 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 271 € | 845 € | 1 838 € |
| Material och tjänster | -165 t€ | -149 t€ | -119 t€ |
| Personalkostnader | – | 0 € | -1 100 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -34 t€ | -35 t€ | -29 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -21 t€ | -17 t€ | -25 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 64 t€ | 5 380 € | 20 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 934 € | 721 € | 260 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 65 t€ | 6 101 € | 20 t€ |
| Inkomstskatt | -12 t€ | -1 204 € | -3 963 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 54 t€ | 4 896 € | 16 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 961 t€ | 650 t€ | 562 t€ |
| Fordringar | 49 t€ | 311 t€ | 106 t€ |
| Kassa och bank | 305 t€ | 388 t€ | 188 t€ |
| Rörliga aktiva | 354 t€ | 698 t€ | 294 t€ |
| Aktiva | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 856 t€ |
| Eget kapital | 142 t€ | 83 t€ | 76 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 867 t€ | 801 t€ | 754 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 305 t€ | 464 t€ | 26 t€ |
| Främmande kapital | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 780 t€ |
Alla poster i bokslutet (44)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 285 t€ | 205 t€ | 192 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 271 € | 845 € | 1 838 € |
| Material och tjänster | -165 t€ | -149 t€ | -119 t€ |
| Personalkostnader | – | 0 € | -1 100 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -34 t€ | -35 t€ | -29 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -21 t€ | -17 t€ | -25 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 64 t€ | 5 380 € | 20 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 934 € | 721 € | 260 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 65 t€ | 6 101 € | 20 t€ |
| Inkomstskatt | -12 t€ | -1 204 € | -3 963 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 54 t€ | 4 896 € | 16 t€ |
| Bestående aktiva | 961 t€ | 650 t€ | 562 t€ |
| Fordringar | 49 t€ | 311 t€ | 106 t€ |
| Kassa och bank | 305 t€ | 388 t€ | 188 t€ |
| Rörliga aktiva | 354 t€ | 698 t€ | 294 t€ |
| Aktiva | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 856 t€ |
| Eget kapital | 142 t€ | 83 t€ | 76 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 867 t€ | 801 t€ | 754 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 305 t€ | 464 t€ | 26 t€ |
| Främmande kapital | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 780 t€ |
| Köp av tjänster | -34 t€ | -25 t€ | -20 t€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 427 t€ | 88 t€ | 0 € |
| Övriga materiella tillgångar | 500 t€ | 525 t€ | 551 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 33 t€ | 28 t€ | 12 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 279 t€ | 446 t€ | 2 641 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 54 t€ | 4 896 € | 16 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 20 € | 127 t€ | 29 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -34 t€ | -35 t€ | -29 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 14 t€ | 15 t€ | 19 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -131 t€ | -124 t€ | -99 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 3 300 € | 3 300 € | 0 € |
| Löner och arvoden | – | 0 € | -1 100 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 49 t€ | 9 379 € | 77 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -929 € | -99 € | -60 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 863 € | 820 € | 319 € |
| Materiella tillgångar | 961 t€ | 650 t€ | 562 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 363 € | 920 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 11 t€ | 1 360 € | 3 963 € |
| Kortfristiga fordringar | 49 t€ | 311 t€ | 106 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 20 t€ | 25 t€ | 0 € |
| Långfristiga övriga skulder | 867 t€ | 801 t€ | 754 t€ |
| Maskiner och inventarier | 11 t€ | 8 810 € | 12 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 175 t€ | 100 € |
| Passiva | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 856 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Verkko-osuuskunta Ylläksen Laajakaista till den övre halvan inom näringsgrenen trådbunden och trådlös telekommunikation samt telekommunikation via satellit (117 företag med beskattningsbar inkomst; median 42 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.