Etherma Skandinavia Oy är ett aktiebolag med hemort i Nurmijärvi, registrerat år 2013. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2024 var omsättningen 2,6 M€ och rörelseresultatet 122 t€; soliditet 21,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 52 t€ och inkomstskatterna 10 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,6 M€ | 2,7 M€ | 4,8 M€ |
| Förändring i omsättning | -4,5 % | -43,8 % | – |
| Rörelsebidrag | 132 t€ | 134 t€ | -52 t€ |
| Rörelsebidrag % | 5,2 % | 5,0 % | -1,1 % |
| Rörelseresultat | 122 t€ | 121 t€ | -69 t€ |
| Rörelsemarginal | 4,7 % | 4,5 % | -1,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 76 t€ | 78 t€ | -123 t€ |
| Personalkostnader | 437 t€ | 359 t€ | 640 t€ |
| Soliditet | 21,6 % | 9,2 % | -3,6 % |
| Kassalikviditet | 0,45 | 0,31 | 0,51 |
| Current ratio | 1,22 | 1,07 | 0,98 |
| Relativ skuldsättning | 18,0 % | 19,0 % | 15,7 % |
| Avkastning på eget kapital | 59,3 % | 151,1 % | – |
| Balansomslutning | 591 t€ | 562 t€ | 895 t€ |
| Eget kapital | 128 t€ | 52 t€ | -27 t€ |
| Kassa och bank | 1 374 € | -15 t€ | 761 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,6 M€ | 2,7 M€ | 4,8 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 20 t€ | 9 103 € | 58 t€ |
| Material och tjänster | -1,7 M€ | -1,8 M€ | -3,6 M€ |
| Personalkostnader | -437 t€ | -359 t€ | -640 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -10 t€ | -13 t€ | -18 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -291 t€ | -375 t€ | -614 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 122 t€ | 121 t€ | -69 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -36 t€ | -43 t€ | -53 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 86 t€ | 78 t€ | -122 t€ |
| Inkomstskatt | -10 t€ | 0 € | -1 067 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 76 t€ | 78 t€ | -123 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 25 t€ | 36 t€ | 49 t€ |
| Omsättningstillgångar | 355 t€ | 372 t€ | 400 t€ |
| Fordringar | 209 t€ | 169 t€ | 445 t€ |
| Kassa och bank | 1 374 € | -15 t€ | 761 € |
| Rörliga aktiva | 565 t€ | 526 t€ | 846 t€ |
| Aktiva | 591 t€ | 562 t€ | 895 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 128 t€ | 52 t€ | -27 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 17 t€ | 56 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 463 t€ | 494 t€ | 866 t€ |
| Främmande kapital | 463 t€ | 510 t€ | 921 t€ |
Alla poster i bokslutet (52)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,6 M€ | 2,7 M€ | 4,8 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 20 t€ | 9 103 € | 58 t€ |
| Material och tjänster | -1,7 M€ | -1,8 M€ | -3,6 M€ |
| Personalkostnader | -437 t€ | -359 t€ | -640 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -10 t€ | -13 t€ | -18 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -291 t€ | -375 t€ | -614 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 122 t€ | 121 t€ | -69 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -36 t€ | -43 t€ | -53 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 86 t€ | 78 t€ | -122 t€ |
| Inkomstskatt | -10 t€ | 0 € | -1 067 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 76 t€ | 78 t€ | -123 t€ |
| Bestående aktiva | 25 t€ | 36 t€ | 49 t€ |
| Omsättningstillgångar | 355 t€ | 372 t€ | 400 t€ |
| Fordringar | 209 t€ | 169 t€ | 445 t€ |
| Kassa och bank | 1 374 € | -15 t€ | 761 € |
| Rörliga aktiva | 565 t€ | 526 t€ | 846 t€ |
| Aktiva | 591 t€ | 562 t€ | 895 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 128 t€ | 52 t€ | -27 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 17 t€ | 56 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 463 t€ | 494 t€ | 866 t€ |
| Främmande kapital | 463 t€ | 510 t€ | 921 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 17 t€ | 56 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 95 t€ | 43 t€ | 42 t€ |
| Löner och arvoden | -363 t€ | -289 t€ | -522 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | – | 0 € | 167 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -17 t€ | -28 t€ | -2 153 € |
| Pensionskostnader | -66 t€ | -61 t€ | -108 t€ |
| Materiella tillgångar | 19 t€ | 26 t€ | 35 t€ |
| Immateriella tillgångar | 6 000 € | 10 t€ | 14 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -10 t€ | -13 t€ | -18 t€ |
| Passiva | 591 t€ | 562 t€ | 895 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 12 € | 25 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | -8 367 € | -8 424 € | -10 t€ |
| Goodwill | 6 000 € | 10 t€ | 14 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 13 t€ | 13 t€ | 6 777 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 35 t€ | 35 t€ | 35 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 76 t€ | 78 t€ | -123 t€ |
| Köp av tjänster | -2 165 € | -4 221 € | -4 081 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 6 897 € | -72 t€ | 52 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 98 t€ | 153 t€ | 205 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -1,7 M€ | -1,8 M€ | -3,6 M€ |
| Färdiga produkter | 355 t€ | 372 t€ | 400 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 6 287 € | 6 422 € | 6 273 € |
| Långfristiga fordringar | 13 t€ | 13 t€ | 6 777 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 632 € | 1 682 € | 2 254 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 38 t€ | 24 t€ | 23 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 190 t€ | 150 t€ | 432 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 196 t€ | 157 t€ | 438 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -37 t€ | -44 t€ | -55 t€ |
| Maskiner och inventarier | 19 t€ | 26 t€ | 35 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 233 t€ | 274 t€ | 428 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Etherma Skandinavia Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen partihandel med elartiklar (161 företag med beskattningsbar inkomst; median 81 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Nurmijärvi
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis