Finventura Oy är ett aktiebolag med hemort i Mänttä-Vilppula, registrerat år 2013. Under räkenskapsperioden som slutade 30.9.2025 rörelseresultatet 9 228 €; soliditet 1,4 %. Offentliga köpare köpte för 667 € av företaget åren 2025–2025; den största köparen är Maanmittauslaitos (Maa- ja metsätalousministeriön hallinnonala). Det har 2 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 |
|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | 20,0 % | -14,8 % | – |
| Bruttoresultat | 108 t€ | 90 t€ | 106 t€ |
| Rörelsebidrag | 3 599 € | -19 t€ | 8 730 € |
| Rörelseresultat | 9 228 € | -26 t€ | 2 072 € |
| Räkenskapsperiodens resultat | -545 € | -34 t€ | 694 € |
| Personalkostnader | -60 t€ | 68 t€ | 60 t€ |
| Soliditet | 1,4 % | -11,0 % | 16,7 % |
| Kassalikviditet | 0,16 | 0,09 | 0,16 |
| Current ratio | 0,60 | 0,41 | 0,55 |
| Avkastning på eget kapital | -34,9 % | – | 3,3 % |
| Balansomslutning | 114 t€ | 117 t€ | 125 t€ |
| Eget kapital | 1 560 € | -13 t€ | 21 t€ |
| Kassa och bank | 369 € | 76 € | 244 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 108 t€ | 90 t€ | 106 t€ |
| Personalkostnader | 60 t€ | -68 t€ | -60 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 629 € | -6 630 € | -6 658 € |
| Övriga rörelsekostnader | 33 t€ | -41 t€ | -37 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 9 228 € | -26 t€ | 2 072 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 9 773 € | -8 298 € | -1 379 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -545 € | -34 t€ | 694 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -545 € | -34 t€ | 694 € |
Balansräkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 62 t€ | 71 t€ | 79 t€ |
| Omsättningstillgångar | 38 t€ | 36 t€ | 33 t€ |
| Fordringar | 14 t€ | 9 923 € | 13 t€ |
| Kassa och bank | 369 € | 76 € | 244 € |
| Rörliga aktiva | 52 t€ | 46 t€ | 47 t€ |
| Aktiva | 114 t€ | 117 t€ | 125 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 1 560 € | -13 t€ | 21 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 25 t€ | 18 t€ | 20 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 87 t€ | 112 t€ | 84 t€ |
| Främmande kapital | 113 t€ | 130 t€ | 105 t€ |
Alla poster i bokslutet (45)
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 108 t€ | 90 t€ | 106 t€ |
| Personalkostnader | 60 t€ | -68 t€ | -60 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 629 € | -6 630 € | -6 658 € |
| Övriga rörelsekostnader | 33 t€ | -41 t€ | -37 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 9 228 € | -26 t€ | 2 072 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 9 773 € | -8 298 € | -1 379 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -545 € | -34 t€ | 694 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -545 € | -34 t€ | 694 € |
| Bestående aktiva | 62 t€ | 71 t€ | 79 t€ |
| Omsättningstillgångar | 38 t€ | 36 t€ | 33 t€ |
| Fordringar | 14 t€ | 9 923 € | 13 t€ |
| Kassa och bank | 369 € | 76 € | 244 € |
| Rörliga aktiva | 52 t€ | 46 t€ | 47 t€ |
| Aktiva | 114 t€ | 117 t€ | 125 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 1 560 € | -13 t€ | 21 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 25 t€ | 18 t€ | 20 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 87 t€ | 112 t€ | 84 t€ |
| Främmande kapital | 113 t€ | 130 t€ | 105 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 2 285 € | -2 515 € | -1 636 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 83 € | 39 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 8 236 € | 16 t€ | 12 t€ |
| Materiella tillgångar | 61 t€ | 71 t€ | 79 t€ |
| Pensionskostnader | 12 t€ | -13 t€ | -11 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 140 t€ | 125 t€ | 125 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 10 t€ | 22 t€ | 0 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 25 t€ | 18 t€ | 20 t€ |
| Passiva | 114 t€ | 117 t€ | 125 t€ |
| Maskiner och inventarier | 4 321 € | 5 111 € | 5 915 € |
| Löner och arvoden | 45 t€ | -52 t€ | -48 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 57 t€ | 65 t€ | 73 t€ |
| Immateriella tillgångar | 310 € | 310 € | 310 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 5 596 € | 1 810 € | 818 € |
| Immateriella rättigheter | 310 € | 310 € | 310 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 3 312 € | 3 113 € | 7 624 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -545 € | -34 t€ | 694 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -140 t€ | -107 t€ | -107 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 56 t€ | 54 t€ | 44 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 9 856 € | -8 337 € | -1 379 € |
| Kortfristiga erhållna förskott | 194 € | 0 € | – |
| Material och förnödenheter | 38 t€ | 36 t€ | 33 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 13 t€ | 19 t€ | 29 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 5 629 € | -6 630 € | -6 658 € |
| Kortfristiga fordringar | 14 t€ | 9 923 € | 13 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Alkoholtillstånd
- Finventura OyKirkkokatu 1Tukkumyynti
- Viinitupa VuorenmajaVuorentie 70Anniskelu
Gratis månadslista: Mänttä-Vilppula
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis