Top Lounges Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2013. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 663 t€ och rörelseresultatet -149 t€; soliditet -40,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 53 t€ och inkomstskatterna 11 t€. Offentliga köpare köpte för 76 t€ av företaget åren 2022–2026; den största köparen är Patentti- ja rekisterihallitus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala). Det har 2 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 663 t€ | 889 t€ |
| Förändring i omsättning | -25,4 % | – |
| Rörelsebidrag | -152 t€ | 52 t€ |
| Rörelsebidrag % | -22,9 % | 5,8 % |
| Rörelseresultat | -149 t€ | 53 t€ |
| Rörelsemarginal | -22,5 % | 6,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -154 t€ | 42 t€ |
| Personalkostnader | -179 t€ | -117 t€ |
| Soliditet | -40,4 % | 40,9 % |
| Kassalikviditet | 1,01 | 1,49 |
| Current ratio | 1,17 | 1,66 |
| Relativ skuldsättning | 27,2 % | 16,5 % |
| Avkastning på eget kapital | – | 41,4 % |
| Balansomslutning | 128 t€ | 251 t€ |
| Eget kapital | -52 t€ | 102 t€ |
| Kassa och bank | 0 € | 148 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 663 t€ | 889 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 287 € |
| Material och tjänster | 218 t€ | 349 t€ |
| Personalkostnader | 179 t€ | 117 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 171 € | 1 229 € |
| Övriga rörelsekostnader | 413 t€ | 369 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -149 t€ | 53 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 4 160 € | 301 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -154 t€ | 53 t€ |
| Inkomstskatt | 28 € | 11 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -154 t€ | 42 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 6 514 € | 3 686 € |
| Omsättningstillgångar | 17 t€ | 25 t€ |
| Fordringar | 105 t€ | 75 t€ |
| Kassa och bank | 0 € | 148 t€ |
| Rörliga aktiva | 122 t€ | 247 t€ |
| Aktiva | 128 t€ | 251 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | -52 t€ | 102 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 76 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 104 t€ | 149 t€ |
| Främmande kapital | 180 t€ | 149 t€ |
Alla poster i bokslutet (49)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 663 t€ | 889 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 287 € |
| Material och tjänster | 218 t€ | 349 t€ |
| Personalkostnader | 179 t€ | 117 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 171 € | 1 229 € |
| Övriga rörelsekostnader | 413 t€ | 369 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -149 t€ | 53 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 4 160 € | 301 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -154 t€ | 53 t€ |
| Inkomstskatt | 28 € | 11 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -154 t€ | 42 t€ |
| Bestående aktiva | 6 514 € | 3 686 € |
| Omsättningstillgångar | 17 t€ | 25 t€ |
| Fordringar | 105 t€ | 75 t€ |
| Kassa och bank | 0 € | 148 t€ |
| Rörliga aktiva | 122 t€ | 247 t€ |
| Aktiva | 128 t€ | 251 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | -52 t€ | 102 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 76 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 104 t€ | 149 t€ |
| Främmande kapital | 180 t€ | 149 t€ |
| Pensionskostnader | 15 t€ | 16 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 2 171 € | 1 229 € |
| Långfristiga övriga fordringar | 34 t€ | 34 t€ |
| Materiella tillgångar | 6 514 € | 3 686 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 99 t€ | 57 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 71 t€ | 40 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 12 t€ | 24 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 45 t€ | 9 314 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 867 € | 2 980 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 11 € | 6 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 4 171 € | 307 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 69 t€ | 104 t€ |
| Material och förnödenheter | 17 t€ | 25 t€ |
| Långfristiga fordringar | 34 t€ | 34 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 23 t€ | 18 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -154 t€ | 42 t€ |
| Långfristiga skulder till ägarintresseföretag | 13 t€ | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 83 t€ | 2 325 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 136 t€ | 165 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 25 t€ | 28 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 63 t€ | 0 € |
| Köp av tjänster | 74 t€ | 194 t€ |
| Löner och arvoden | 81 t€ | 99 t€ |
| Passiva | 128 t€ | 251 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 7 808 € | -9 590 € |
| Kortfristiga erhållna förskott | 0 € | 2 710 € |
| Maskiner och inventarier | 6 514 € | 3 686 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Top Lounges Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen diverse övrig stödverksamhet till företag (853 företag med beskattningsbar inkomst; median 14 t€, 3,7 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Alkoholtillstånd
- Top Lounges Astoria-saliIso Roobertinkatu 14Anniskelu
- Top LoungeEteläesplanadi 12Anniskelu
Gratis månadslista: Helsingfors
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis