Petäjälammen Herkku Oy är ett aktiebolag med hemort i Kuusamo, registrerat år 2012. Under räkenskapsperioden som slutade 31.5.2025 var omsättningen 726 t€ och rörelseresultatet 30 t€; soliditet 47,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 39 t€ och inkomstskatterna 7 715 €. Offentliga köpare köpte för 402 € av företaget åren 2023–2024; den största köparen är Ikäihmisten Palvelut (Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue).
Kuusamo: 3 nya företag på 30 dagar
- Tutia OyMuu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta
- Ve-Ma Sähkö OySähköasennus
- KI Ajoneuvot OyMuualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.5.2025 | 31.5.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 726 t€ | 749 t€ |
| Förändring i omsättning | -3,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 74 t€ | 60 t€ |
| Rörelsebidrag % | 10,2 % | 8,0 % |
| Rörelseresultat | 30 t€ | 42 t€ |
| Rörelsemarginal | 4,1 % | 5,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 17 t€ | 30 t€ |
| Personalkostnader | 329 t€ | 306 t€ |
| Soliditet | 47,1 % | 53,2 % |
| Kassalikviditet | 0,67 | 1,33 |
| Current ratio | 0,94 | 1,46 |
| Relativ skuldsättning | 37,3 % | 28,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 6,9 % | 12,4 % |
| Balansomslutning | 512 t€ | 458 t€ |
| Eget kapital | 241 t€ | 244 t€ |
| Kassa och bank | 51 t€ | 124 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 726 t€ | 749 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 52 t€ | 52 t€ |
| Material och tjänster | -215 t€ | -260 t€ |
| Personalkostnader | -329 t€ | -306 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -44 t€ | -18 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -160 t€ | -175 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 30 t€ | 42 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -9 892 € | -3 173 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 20 t€ | 39 t€ |
| Inkomstskatt | -3 368 € | -8 367 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 17 t€ | 30 t€ |
Balansräkning
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 379 t€ | 275 t€ |
| Omsättningstillgångar | 38 t€ | 16 t€ |
| Fordringar | 44 t€ | 43 t€ |
| Kassa och bank | 51 t€ | 124 t€ |
| Rörliga aktiva | 133 t€ | 184 t€ |
| Aktiva | 512 t€ | 458 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 241 t€ | 244 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 130 t€ | 88 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 141 t€ | 126 t€ |
| Främmande kapital | 271 t€ | 214 t€ |
Alla poster i bokslutet (51)
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 726 t€ | 749 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 52 t€ | 52 t€ |
| Material och tjänster | -215 t€ | -260 t€ |
| Personalkostnader | -329 t€ | -306 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -44 t€ | -18 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -160 t€ | -175 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 30 t€ | 42 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -9 892 € | -3 173 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 20 t€ | 39 t€ |
| Inkomstskatt | -3 368 € | -8 367 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 17 t€ | 30 t€ |
| Bestående aktiva | 379 t€ | 275 t€ |
| Omsättningstillgångar | 38 t€ | 16 t€ |
| Fordringar | 44 t€ | 43 t€ |
| Kassa och bank | 51 t€ | 124 t€ |
| Rörliga aktiva | 133 t€ | 184 t€ |
| Aktiva | 512 t€ | 458 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 241 t€ | 244 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 130 t€ | 88 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 141 t€ | 126 t€ |
| Främmande kapital | 271 t€ | 214 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 29 t€ | 46 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 12 t€ | 17 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -44 t€ | -18 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 28 t€ | 12 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 48 t€ | 46 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 66 t€ | 0 € |
| Långfristiga fordringar | 1 300 € | 1 300 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 222 t€ | 211 t€ |
| Passiva | 512 t€ | 458 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 173 € | 121 € |
| Kortfristiga fordringar | 43 t€ | 42 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 70 t€ | 57 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -237 t€ | -251 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 27 t€ | 19 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 21 t€ | 12 t€ |
| Pensionskostnader | -52 t€ | -50 t€ |
| Köp av tjänster | 0 € | -21 t€ |
| Maskiner och inventarier | 14 t€ | 24 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 130 t€ | 88 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 1 300 € | 1 300 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 14 t€ | 11 t€ |
| Materiella tillgångar | 379 t€ | 275 t€ |
| Övriga lönebikostnader | -11 t€ | -12 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 252 t€ | 205 t€ |
| Löner och arvoden | -266 t€ | -244 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 3 463 € | 6 174 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 17 t€ | 30 t€ |
| Material och förnödenheter | 38 t€ | 16 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -10 t€ | -3 294 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Petäjälammen Herkku Oy till den övre halvan inom näringsgrenen tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk (159 företag med beskattningsbar inkomst; median 28 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.