Outi Airola Yxpila Media Oy är ett aktiebolag med hemort i Karleby, registrerat år 2010. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2024 var omsättningen 350 t€ och rörelseresultatet 7 223 €; soliditet 51,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 7 011 € och inkomstskatterna 1 402 €. Offentliga köpare köpte för 89 € av företaget åren 2023–2023; den största köparen är Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala). Det har 1 alkoholtillstånd.
Karleby: 4 nya företag på 30 dagar
- SJ Monipalvelu OyKotieläintaloutta palveleva toiminta
- CMO Studio OyLiikkeenjohdon konsultointi
- Nordlan Invest OyAsuntojen ja asuinkiinteistöjen hallinta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 350 t€ | 283 t€ | 269 t€ |
| Förändring i omsättning | 23,4 % | 5,4 % | – |
| Rörelsebidrag | 24 t€ | 32 t€ | 49 t€ |
| Rörelsebidrag % | 6,8 % | 11,3 % | 18,1 % |
| Rörelseresultat | 7 223 € | 15 t€ | 28 t€ |
| Rörelsemarginal | 2,1 % | 5,3 % | 10,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 4 476 € | 11 t€ | 20 t€ |
| Personalkostnader | 120 t€ | 100 t€ | 82 t€ |
| Soliditet | 51,0 % | 47,6 % | 40,1 % |
| Kassalikviditet | 1,57 | 1,31 | 0,88 |
| Current ratio | 1,57 | 1,31 | 0,88 |
| Relativ skuldsättning | 16,3 % | 21,2 % | 24,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 7,6 % | 19,5 % | 46,1 % |
| Balansomslutning | 117 t€ | 115 t€ | 109 t€ |
| Eget kapital | 59 t€ | 55 t€ | 44 t€ |
| Kassa och bank | 12 t€ | 12 t€ | 10 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 350 t€ | 283 t€ | 269 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 1 500 € |
| Material och tjänster | -131 t€ | -96 t€ | -81 t€ |
| Personalkostnader | -120 t€ | -100 t€ | -82 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -17 t€ | -17 t€ | -21 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -75 t€ | -55 t€ | -60 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 7 223 € | 15 t€ | 28 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 431 € | -1 321 € | -2 623 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 5 792 € | 14 t€ | 25 t€ |
| Inkomstskatt | -1 316 € | -3 007 € | -5 171 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 4 476 € | 11 t€ | 20 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 26 t€ | 36 t€ | 52 t€ |
| Fordringar | 79 t€ | 67 t€ | 47 t€ |
| Kassa och bank | 12 t€ | 12 t€ | 10 t€ |
| Rörliga aktiva | 91 t€ | 79 t€ | 57 t€ |
| Aktiva | 117 t€ | 115 t€ | 109 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 59 t€ | 55 t€ | 44 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 58 t€ | 60 t€ | 66 t€ |
| Främmande kapital | 58 t€ | 60 t€ | 66 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 350 t€ | 283 t€ | 269 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 1 500 € |
| Material och tjänster | -131 t€ | -96 t€ | -81 t€ |
| Personalkostnader | -120 t€ | -100 t€ | -82 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -17 t€ | -17 t€ | -21 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -75 t€ | -55 t€ | -60 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 7 223 € | 15 t€ | 28 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 431 € | -1 321 € | -2 623 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 5 792 € | 14 t€ | 25 t€ |
| Inkomstskatt | -1 316 € | -3 007 € | -5 171 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 4 476 € | 11 t€ | 20 t€ |
| Bestående aktiva | 26 t€ | 36 t€ | 52 t€ |
| Fordringar | 79 t€ | 67 t€ | 47 t€ |
| Kassa och bank | 12 t€ | 12 t€ | 10 t€ |
| Rörliga aktiva | 91 t€ | 79 t€ | 57 t€ |
| Aktiva | 117 t€ | 115 t€ | 109 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 59 t€ | 55 t€ | 44 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 58 t€ | 60 t€ | 66 t€ |
| Främmande kapital | 58 t€ | 60 t€ | 66 t€ |
| Köp av tjänster | -21 t€ | -4 067 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 52 t€ | 41 t€ | 21 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 17 t€ | 30 t€ | 47 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 4 476 € | 11 t€ | 20 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -17 t€ | -17 t€ | -21 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 40 t€ | 28 t€ | 24 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -111 t€ | -92 t€ | -81 t€ |
| Löner och arvoden | -102 t€ | -84 t€ | -68 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 55 t€ | 42 t€ | 17 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -1 473 € | -1 322 € | -2 624 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 42 € | 0 € | 1 € |
| Övriga lönebikostnader | -2 302 € | -3 225 € | -1 703 € |
| Immateriella tillgångar | 14 t€ | 26 t€ | 40 t€ |
| Materiella tillgångar | 12 t€ | 9 354 € | 12 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 1 000 € | 0 € | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 2 004 € | -6 096 € |
| Kortfristiga fordringar | 79 t€ | 67 t€ | 47 t€ |
| Pensionskostnader | -16 t€ | -12 t€ | -12 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 4 130 € | 3 256 € | 4 342 € |
| Maskiner och inventarier | 7 645 € | 6 098 € | 7 275 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 18 t€ | 18 t€ | 26 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 100 € | 100 € | 100 € |
| Övriga immateriella tillgångar | 14 t€ | 26 t€ | 40 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 6 270 € | 6 553 € | 4 341 € |
| Placeringar | 100 € | 100 € | 100 € |
| Passiva | 117 t€ | 115 t€ | 109 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Outi Airola Yxpila Media Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen pr och kommunikation (365 företag med beskattningsbar inkomst; median 13 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Alkoholtillstånd
- Kahvila SahaSahakatu 8Anniskelu