Hyvinkään Tila-autot Oy är ett aktiebolag med hemort i Hyvinge, registrerat år 2009. Under räkenskapsperioden som slutade 30.9.2025 var omsättningen 968 t€ och rörelseresultatet -38 t€; soliditet 36,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 57 t€ och inkomstskatterna 11 t€. Offentliga köpare köpte för 3 306 € av företaget åren 2024–2026; den största köparen är Luonnonvarakeskus (Maa- ja metsätalousministeriön hallinnonala). Det har vunnit 1 offentliga upphandlingar i EU:s upphandlingsannonser.
Hyvinge: 9 nya företag på 30 dagar
- Jyliset OyTalonrakentaminen
- WauWall OyMuu mainostoimistojen toiminta
- RFS Invest OyMuualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.9.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 968 t€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Förändring i omsättning | -21,3 % | -3,3 % | – |
| Rörelsebidrag | -112 t€ | 166 t€ | 153 t€ |
| Rörelsebidrag % | -11,5 % | 13,5 % | 12,0 % |
| Rörelseresultat | -38 t€ | 73 t€ | 42 t€ |
| Rörelsemarginal | -4,0 % | 6,0 % | 3,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -53 t€ | 45 t€ | 12 t€ |
| Personalkostnader | -441 t€ | 548 t€ | 559 t€ |
| Soliditet | 36,4 % | 53,6 % | 46,5 % |
| Kassalikviditet | 0,50 | 0,50 | 0,58 |
| Current ratio | 0,50 | 0,50 | 0,58 |
| Relativ skuldsättning | 58,5 % | 28,8 % | 35,9 % |
| Avkastning på eget kapital | -16,4 % | 11,0 % | 3,0 % |
| Balansomslutning | 890 t€ | 764 t€ | 852 t€ |
| Eget kapital | 324 t€ | 410 t€ | 396 t€ |
| Kassa och bank | 6 698 € | 3 686 € | 4 741 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.9.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 968 t€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 19 t€ | 6 888 € | 20 t€ |
| Material och tjänster | 326 t€ | -313 t€ | -386 t€ |
| Personalkostnader | 441 t€ | -548 t€ | -559 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 73 t€ | -93 t€ | -111 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 185 t€ | -209 t€ | -195 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -38 t€ | 73 t€ | 42 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 15 t€ | -17 t€ | -21 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -53 t€ | 56 t€ | 21 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -11 t€ | -9 222 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -53 t€ | 45 t€ | 12 t€ |
Balansräkning
| 30.9.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 734 t€ | 654 t€ | 698 t€ |
| Fordringar | 149 t€ | 107 t€ | 149 t€ |
| Kassa och bank | 6 698 € | 3 686 € | 4 741 € |
| Rörliga aktiva | 156 t€ | 110 t€ | 154 t€ |
| Aktiva | 890 t€ | 764 t€ | 852 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 324 t€ | 410 t€ | 396 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 255 t€ | 134 t€ | 188 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 312 t€ | 220 t€ | 268 t€ |
| Främmande kapital | 566 t€ | 354 t€ | 456 t€ |
Alla poster i bokslutet (53)
| 30.9.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 968 t€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 19 t€ | 6 888 € | 20 t€ |
| Material och tjänster | 326 t€ | -313 t€ | -386 t€ |
| Personalkostnader | 441 t€ | -548 t€ | -559 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 73 t€ | -93 t€ | -111 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 185 t€ | -209 t€ | -195 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -38 t€ | 73 t€ | 42 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 15 t€ | -17 t€ | -21 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -53 t€ | 56 t€ | 21 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -11 t€ | -9 222 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -53 t€ | 45 t€ | 12 t€ |
| Bestående aktiva | 734 t€ | 654 t€ | 698 t€ |
| Fordringar | 149 t€ | 107 t€ | 149 t€ |
| Kassa och bank | 6 698 € | 3 686 € | 4 741 € |
| Rörliga aktiva | 156 t€ | 110 t€ | 154 t€ |
| Aktiva | 890 t€ | 764 t€ | 852 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 324 t€ | 410 t€ | 396 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 255 t€ | 134 t€ | 188 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 312 t€ | 220 t€ | 268 t€ |
| Främmande kapital | 566 t€ | 354 t€ | 456 t€ |
| Köp av tjänster | 198 t€ | -172 t€ | -208 t€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 0 € | 12 t€ | 1 550 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 340 t€ | 328 t€ | 348 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 112 t€ | 40 t€ | 42 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -53 t€ | 45 t€ | 12 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 308 € | 643 € |
| Avskrivningar enligt plan | 73 t€ | -93 t€ | -111 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 61 t€ | 65 t€ | 136 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 128 t€ | -141 t€ | -178 t€ |
| Löner och arvoden | 357 t€ | -439 t€ | -452 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 129 t€ | 93 t€ | 144 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 15 t€ | -17 t€ | -21 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 107 € | 14 € | 35 € |
| Övriga lönebikostnader | 15 t€ | -17 t€ | -22 t€ |
| Immateriella tillgångar | 1 440 € | 2 160 € | 2 880 € |
| Materiella tillgångar | 370 t€ | 289 t€ | 326 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | – | 0 € | 115 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 2 000 € | 2 000 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 38 t€ | 36 t€ | 71 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 147 t€ | 105 t€ | 149 t€ |
| Pensionskostnader | 70 t€ | -92 t€ | -84 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 255 t€ | 134 t€ | 73 t€ |
| Maskiner och inventarier | 370 t€ | 277 t€ | 325 t€ |
| Goodwill | 1 440 € | 2 160 € | 2 880 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 212 € | 828 € | 379 € |
| Övriga aktier och andelar | 362 t€ | 362 t€ | 369 t€ |
| Långfristiga fordringar | 2 000 € | 2 000 € | 0 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 101 t€ | 79 t€ | 19 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 18 t€ | 11 t€ | 4 643 € |
| Placeringar | 362 t€ | 362 t€ | 369 t€ |
| Passiva | 890 t€ | 764 t€ | 852 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Hyvinkään Tila-autot Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen passagerartrafik på beställning, fordon med förare (1240 företag med beskattningsbar inkomst; median 12 t€, 4,8 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Vunna offentliga upphandlingar
- Hausjärven kunnan koulukuljetusten järjestäminen lukuvuosina 2026-2028 (2029)Hausjärven kunta1,5 M€