Bonadoc Oy är ett aktiebolag med hemort i Seinäjoki, registrerat år 2008. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 rörelseresultatet 162 t€; soliditet 98,7 %.
Bruttoresultat 2025171 t€+666 % jämfört med föregående period
Rörelseresultat162 t€
Räkenskapsperiodens resultat141 t€rörelsebidrag 162 t€
Soliditet98,7 %quick ratio 13,04
Verksamt18 årregistrerat 20.10.2008
Seinäjoki: 11 nya företag på 30 dagar
- Murskaus Lappalainen OyRakennusten ja rakennelmien purku
- Miika Panu Racing OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Sartel OyMuu muualla luokittelematon liikunta- ja urheilutoiminta
Pröva gratis
Få ditt områdes nya företag per e-post varje morgon. 14 dagar, inget kort behövs.
Ekonomi
OmsättningRörelseresultatRäkenskapsperiodens resultat
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | – | 191 t€ | 266 t€ |
| Förändring i omsättning | 666,2 % | -502,0 % | -28,2 % | – |
| Bruttoresultat | 171 t€ | 22 t€ | -5 542 € | – |
| Rörelsebidrag | 162 t€ | 13 t€ | -16 t€ | -54 t€ |
| Rörelsebidrag % | – | – | -8,4 % | -20,1 % |
| Rörelseresultat | 162 t€ | 13 t€ | -16 t€ | -54 t€ |
| Rörelsemarginal | – | – | -8,4 % | -20,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 141 t€ | 13 t€ | -16 t€ | -54 t€ |
| Personalkostnader | -4 361 € | 4 222 € | 3 606 € | 3 747 € |
| Soliditet | 98,7 % | 100,0 % | 88,8 % | 100,0 % |
| Kassalikviditet | 13,04 | – | 2,11 | – |
| Current ratio | 77,51 | – | 8,90 | – |
| Relativ skuldsättning | – | – | 42,8 % | 0,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 20,1 % | 2,2 % | -2,5 % | -7,4 % |
| Balansomslutning | 710 t€ | 609 t€ | 729 t€ | 721 t€ |
| Eget kapital | 701 t€ | 609 t€ | 647 t€ | 721 t€ |
| Kassa och bank | 116 t€ | 118 t€ | 172 t€ | 275 t€ |
Balansräkning
BalansomslutningEget kapitalKassa
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | – | 191 t€ | 266 t€ |
| Bruttoresultat | 171 t€ | 22 t€ | -5 542 € | – |
| Material och tjänster | – | – | -197 t€ | -313 t€ |
| Personalkostnader | 4 361 € | -4 222 € | -3 606 € | -3 747 € |
| Övriga rörelsekostnader | 4 521 € | -4 602 € | -6 909 € | -3 509 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 162 t€ | 13 t€ | -16 t€ | -54 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -3 € | 2 € | 42 € | 2 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 162 t€ | 13 t€ | -16 t€ | -54 t€ |
| Inkomstskatt | 21 t€ | 0 € | 0 € | -1 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 141 t€ | 13 t€ | -16 t€ | -54 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättningstillgångar | 590 t€ | 489 t€ | 556 t€ | 436 t€ |
| Fordringar | 3 141 € | 1 694 € | 1 367 € | 10 t€ |
| Kassa och bank | 116 t€ | 118 t€ | 172 t€ | 275 t€ |
| Rörliga aktiva | 710 t€ | 609 t€ | 729 t€ | 721 t€ |
| Aktiva | 710 t€ | 609 t€ | 729 t€ | 721 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 701 t€ | 609 t€ | 647 t€ | 721 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 9 158 € | 0 € | 82 t€ | 0 € |
| Främmande kapital | 9 158 € | 0 € | 82 t€ | 0 € |
Alla poster i bokslutet (34)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | – | 191 t€ | 266 t€ |
| Bruttoresultat | 171 t€ | 22 t€ | -5 542 € | – |
| Material och tjänster | – | – | -197 t€ | -313 t€ |
| Personalkostnader | 4 361 € | -4 222 € | -3 606 € | -3 747 € |
| Övriga rörelsekostnader | 4 521 € | -4 602 € | -6 909 € | -3 509 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 162 t€ | 13 t€ | -16 t€ | -54 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -3 € | 2 € | 42 € | 2 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 162 t€ | 13 t€ | -16 t€ | -54 t€ |
| Inkomstskatt | 21 t€ | 0 € | 0 € | -1 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 141 t€ | 13 t€ | -16 t€ | -54 t€ |
| Omsättningstillgångar | 590 t€ | 489 t€ | 556 t€ | 436 t€ |
| Fordringar | 3 141 € | 1 694 € | 1 367 € | 10 t€ |
| Kassa och bank | 116 t€ | 118 t€ | 172 t€ | 275 t€ |
| Rörliga aktiva | 710 t€ | 609 t€ | 729 t€ | 721 t€ |
| Aktiva | 710 t€ | 609 t€ | 729 t€ | 721 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 701 t€ | 609 t€ | 647 t€ | 721 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 9 158 € | 0 € | 82 t€ | 0 € |
| Främmande kapital | 9 158 € | 0 € | 82 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 16 € | 3 € | 0 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | – | 0 € | 2 808 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 557 t€ | 593 t€ | 660 t€ | 772 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 3 125 € | 1 692 € | 1 366 € | 10 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | – | 0 € | 79 t€ | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | – | – | -317 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 141 t€ | 13 t€ | -16 t€ | -54 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 3 141 € | 1 694 € | 1 367 € | 10 t€ |
| Löner och arvoden | 3 000 € | -3 000 € | -3 000 € | -3 000 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 9 158 € | 0 € | – | – |
| Passiva | 710 t€ | 609 t€ | 729 t€ | 721 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 3 € | 2 € | 42 € | 2 € |
| Övriga lönebikostnader | 1 361 € | -1 222 € | -606 € | -747 € |
| Övriga omsättningstillgångar | 590 t€ | 489 t€ | 556 t€ | 436 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | – | – | 120 t€ | -313 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.