Kaarihalli Oy är ett aktiebolag med hemort i Rovaniemi, registrerat år 2008. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2024 var omsättningen 12 t€ och rörelseresultatet 8 717 €; soliditet 92,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 8 712 € och inkomstskatterna 1 742 €.
Rovaniemi: 23 nya företag på 30 dagar
- Toimintaterapia Konsti OyMuualla luokittelematon muu terveyspalvelutoiminta
- Pirtu ja Party OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Roihe OyAutojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|
| Omsättning | 12 t€ | 8 400 € |
| Förändring i omsättning | 37,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 9 777 € | 6 512 € |
| Rörelsebidrag % | 84,6 % | 77,5 % |
| Rörelseresultat | 8 717 € | 5 325 € |
| Rörelsemarginal | 75,5 % | 63,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 6 817 € | 4 214 € |
| Soliditet | 92,2 % | 92,7 % |
| Kassalikviditet | 6,97 | 4,03 |
| Current ratio | 6,97 | 4,03 |
| Relativ skuldsättning | 17,2 % | 15,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 29,1 % | 25,4 % |
| Balansomslutning | 25 t€ | 18 t€ |
| Eget kapital | 23 t€ | 17 t€ |
| Kassa och bank | 10 t€ | 5 281 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 12 t€ | 8 400 € |
| Material och tjänster | -373 € | -246 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -1 060 € | -1 187 € |
| Övriga rörelsekostnader | -1 400 € | -1 642 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 8 717 € | 5 325 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -158 € | -41 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 8 559 € | 5 284 € |
| Inkomstskatt | -1 742 € | -1 070 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 6 817 € | 4 214 € |
Balansräkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 12 t€ | 13 t€ |
| Fordringar | 3 803 € | 0 € |
| Kassa och bank | 10 t€ | 5 281 € |
| Rörliga aktiva | 14 t€ | 5 281 € |
| Aktiva | 25 t€ | 18 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 23 t€ | 17 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1 984 € | 1 312 € |
| Främmande kapital | 1 984 € | 1 312 € |
Alla poster i bokslutet (32)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 12 t€ | 8 400 € |
| Material och tjänster | -373 € | -246 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -1 060 € | -1 187 € |
| Övriga rörelsekostnader | -1 400 € | -1 642 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 8 717 € | 5 325 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -158 € | -41 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 8 559 € | 5 284 € |
| Inkomstskatt | -1 742 € | -1 070 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 6 817 € | 4 214 € |
| Bestående aktiva | 12 t€ | 13 t€ |
| Fordringar | 3 803 € | 0 € |
| Kassa och bank | 10 t€ | 5 281 € |
| Rörliga aktiva | 14 t€ | 5 281 € |
| Aktiva | 25 t€ | 18 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 23 t€ | 17 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1 984 € | 1 312 € |
| Främmande kapital | 1 984 € | 1 312 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 10 t€ | 11 t€ |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 242 € | 242 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 3 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 14 t€ | 9 882 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | -373 € | -246 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 6 817 € | 4 214 € |
| Kortfristiga fordringar | 3 803 € | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -158 € | -41 € |
| Materiella tillgångar | 12 t€ | 13 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 1 742 € | 1 070 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 3 800 € | 0 € |
| Passiva | 25 t€ | 18 t€ |
| Maskiner och inventarier | 1 085 € | 1 356 € |
| Avskrivningar enligt plan | -1 060 € | -1 187 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kaarihalli Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig tillverkning av byggnads- och inredningssnickerier som inte klassificerats på annat håll (137 företag med beskattningsbar inkomst; median 30 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.