Kauneuskeskus Maarit Renfors Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2008. Under räkenskapsperioden som slutade 30.9.2025 var omsättningen 213 t€ och rörelseresultatet 7 337 €; soliditet 86,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 3 780 € och inkomstskatterna 756 €.
Helsingfors: 341 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 213 t€ | 204 t€ | 233 t€ | 224 t€ | 237 t€ |
| Förändring i omsättning | 4,4 % | -12,4 % | 3,9 % | -5,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 7 038 € | 3 706 € | 13 t€ | 7 828 € | 23 t€ |
| Rörelsebidrag % | 3,3 % | 1,8 % | 5,5 % | 3,5 % | 9,9 % |
| Rörelseresultat | 7 337 € | 3 307 € | 12 t€ | 7 087 € | 22 t€ |
| Rörelsemarginal | 3,4 % | 1,6 % | 5,2 % | 3,2 % | 9,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 5 866 € | 3 209 € | 9 523 € | 5 517 € | 18 t€ |
| Personalkostnader | -61 t€ | 68 t€ | 69 t€ | 72 t€ | 72 t€ |
| Soliditet | 86,0 % | 89,1 % | 87,3 % | 82,4 % | 82,1 % |
| Kassalikviditet | 5,19 | 6,66 | 5,78 | 3,75 | 3,65 |
| Current ratio | 7,07 | 8,99 | 7,74 | 5,51 | 5,36 |
| Relativ skuldsättning | 5,0 % | 3,8 % | 4,1 % | 5,8 % | 5,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,0 % | 5,1 % | 14,5 % | 9,1 % | 29,8 % |
| Balansomslutning | 75 t€ | 71 t€ | 75 t€ | 74 t€ | 73 t€ |
| Eget kapital | 65 t€ | 64 t€ | 66 t€ | 61 t€ | 60 t€ |
| Kassa och bank | 38 t€ | 44 t€ | 43 t€ | 38 t€ | 39 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 213 t€ | 204 t€ | 233 t€ | 224 t€ | 237 t€ |
| Material och tjänster | 87 t€ | -89 t€ | -105 t€ | -108 t€ | -102 t€ |
| Personalkostnader | 61 t€ | -68 t€ | -69 t€ | -72 t€ | -72 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 299 € | -399 € | -629 € | -741 € | -989 € |
| Övriga rörelsekostnader | 58 t€ | -44 t€ | -46 t€ | -36 t€ | -39 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 7 337 € | 3 307 € | 12 t€ | 7 087 € | 22 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 4 € | 17 € | -64 € | -126 € | -4 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 7 333 € | 3 324 € | 12 t€ | 6 960 € | 22 t€ |
| Inkomstskatt | 1 467 € | -115 € | -2 528 € | -1 444 € | -4 565 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 5 866 € | 3 209 € | 9 523 € | 5 517 € | 18 t€ |
Balansräkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 898 € | 1 197 € | 1 596 € | 2 225 € | 2 966 € |
| Omsättningstillgångar | 20 t€ | 18 t€ | 19 t€ | 23 t€ | 22 t€ |
| Fordringar | 17 t€ | 8 327 € | 12 t€ | 11 t€ | 8 576 € |
| Kassa och bank | 38 t€ | 44 t€ | 43 t€ | 38 t€ | 39 t€ |
| Rörliga aktiva | 75 t€ | 70 t€ | 73 t€ | 72 t€ | 70 t€ |
| Aktiva | 75 t€ | 71 t€ | 75 t€ | 74 t€ | 73 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 65 t€ | 64 t€ | 66 t€ | 61 t€ | 60 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 11 t€ | 7 800 € | 9 500 € | 13 t€ | 13 t€ |
| Främmande kapital | 11 t€ | 7 800 € | 9 500 € | 13 t€ | 13 t€ |
Alla poster i bokslutet (42)
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 213 t€ | 204 t€ | 233 t€ | 224 t€ | 237 t€ |
| Material och tjänster | 87 t€ | -89 t€ | -105 t€ | -108 t€ | -102 t€ |
| Personalkostnader | 61 t€ | -68 t€ | -69 t€ | -72 t€ | -72 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 299 € | -399 € | -629 € | -741 € | -989 € |
| Övriga rörelsekostnader | 58 t€ | -44 t€ | -46 t€ | -36 t€ | -39 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 7 337 € | 3 307 € | 12 t€ | 7 087 € | 22 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 4 € | 17 € | -64 € | -126 € | -4 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 7 333 € | 3 324 € | 12 t€ | 6 960 € | 22 t€ |
| Inkomstskatt | 1 467 € | -115 € | -2 528 € | -1 444 € | -4 565 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 5 866 € | 3 209 € | 9 523 € | 5 517 € | 18 t€ |
| Bestående aktiva | 898 € | 1 197 € | 1 596 € | 2 225 € | 2 966 € |
| Omsättningstillgångar | 20 t€ | 18 t€ | 19 t€ | 23 t€ | 22 t€ |
| Fordringar | 17 t€ | 8 327 € | 12 t€ | 11 t€ | 8 576 € |
| Kassa och bank | 38 t€ | 44 t€ | 43 t€ | 38 t€ | 39 t€ |
| Rörliga aktiva | 75 t€ | 70 t€ | 73 t€ | 72 t€ | 70 t€ |
| Aktiva | 75 t€ | 71 t€ | 75 t€ | 74 t€ | 73 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 65 t€ | 64 t€ | 66 t€ | 61 t€ | 60 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 11 t€ | 7 800 € | 9 500 € | 13 t€ | 13 t€ |
| Främmande kapital | 11 t€ | 7 800 € | 9 500 € | 13 t€ | 13 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 4 570 € | 2 063 € | 0 € | 9 143 € | 3 740 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 8 585 € | 6 765 € | 6 765 € | 6 083 € | 4 196 € |
| Avskrivningar enligt plan | 299 € | -399 € | -629 € | -741 € | -989 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 57 t€ | 58 t€ | 54 t€ | 53 t€ | 40 t€ |
| Passiva | 75 t€ | 71 t€ | 75 t€ | 74 t€ | 73 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 23 € | 18 € | 90 € | 250 € |
| Kortfristiga fordringar | 17 t€ | 8 327 € | 12 t€ | 11 t€ | 8 576 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | – | 0 € | 3 572 € | 0 € | 2 632 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 86 t€ | -85 t€ | -98 t€ | -105 t€ | -101 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 4 148 € | 1 562 € | 3 654 € | 4 519 € | 4 333 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -1 618 € | -363 € | -4 314 € | 387 € | 3 011 € |
| Pensionskostnader | 16 t€ | -14 t€ | -14 t€ | -14 t€ | -14 t€ |
| Köp av tjänster | 2 272 € | -3 171 € | -2 974 € | -2 843 € | -3 633 € |
| Maskiner och inventarier | 898 € | 1 197 € | 1 596 € | 2 225 € | 2 966 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 5 984 € | 5 737 € | 5 928 € | 3 889 € | 6 765 € |
| Materiella tillgångar | 898 € | 1 197 € | 1 596 € | 2 225 € | 2 966 € |
| Övriga lönebikostnader | 1 618 € | -1 333 € | -3 371 € | -5 739 € | -5 007 € |
| Löner och arvoden | 44 t€ | -52 t€ | -52 t€ | -52 t€ | -54 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 3 953 € | 0 € | 1 539 € | 0 € | 46 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 5 866 € | 3 209 € | 9 523 € | 5 517 € | 18 t€ |
| Material och förnödenheter | 20 t€ | 18 t€ | 19 t€ | 23 t€ | 22 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 4 € | -6 € | -82 € | -216 € | -254 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kauneuskeskus Maarit Renfors Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (336 företag med beskattningsbar inkomst; median 7 253 €).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.