Pirkan Tietoammattilainen Oy är ett aktiebolag med hemort i Tavastehus, registrerat år 2008. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 127 t€ och rörelseresultatet 42 t€; soliditet 91,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 36 t€ och inkomstskatterna 7 253 €.
Tavastehus: 19 nya företag på 30 dagar
- G-N-A OyRuokaravintolat
- Sari Kiviniemi Oy
- KL-teollisuushallit OyMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 127 t€ | 124 t€ | 138 t€ |
| Förändring i omsättning | 2,0 % | -10,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 40 t€ | 36 t€ | 51 t€ |
| Rörelsebidrag % | 31,8 % | 28,6 % | 37,2 % |
| Rörelseresultat | 42 t€ | 34 t€ | 51 t€ |
| Rörelsemarginal | 33,0 % | 27,2 % | 37,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 39 t€ | 29 t€ | 42 t€ |
| Personalkostnader | -54 t€ | 60 t€ | 55 t€ |
| Soliditet | 91,4 % | 88,3 % | 88,7 % |
| Kassalikviditet | 5,26 | 4,20 | 7,21 |
| Current ratio | 5,26 | 4,20 | 7,21 |
| Relativ skuldsättning | 9,4 % | 10,2 % | 6,7 % |
| Avkastning på eget kapital | 30,5 % | 29,9 % | 58,0 % |
| Balansomslutning | 139 t€ | 108 t€ | 82 t€ |
| Eget kapital | 127 t€ | 95 t€ | 73 t€ |
| Kassa och bank | 48 t€ | 24 t€ | 35 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 127 t€ | 124 t€ | 138 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 65 € |
| Material och tjänster | 1 338 € | -3 110 € | -1 928 € |
| Personalkostnader | 54 t€ | -60 t€ | -55 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 539 € | -1 668 € | -92 € |
| Övriga rörelsekostnader | 28 t€ | -26 t€ | -30 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 42 t€ | 34 t€ | 51 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -6 508 € | 2 218 € | 294 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 48 t€ | 36 t€ | 52 t€ |
| Inkomstskatt | 9 677 € | -7 595 € | -9 568 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 39 t€ | 29 t€ | 42 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 76 t€ | 55 t€ | 15 t€ |
| Fordringar | 15 t€ | 30 t€ | 32 t€ |
| Kassa och bank | 48 t€ | 24 t€ | 35 t€ |
| Rörliga aktiva | 63 t€ | 53 t€ | 67 t€ |
| Aktiva | 139 t€ | 108 t€ | 82 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 127 t€ | 95 t€ | 73 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 12 t€ | 13 t€ | 9 256 € |
| Främmande kapital | 12 t€ | 13 t€ | 9 256 € |
Alla poster i bokslutet (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 127 t€ | 124 t€ | 138 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 65 € |
| Material och tjänster | 1 338 € | -3 110 € | -1 928 € |
| Personalkostnader | 54 t€ | -60 t€ | -55 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 539 € | -1 668 € | -92 € |
| Övriga rörelsekostnader | 28 t€ | -26 t€ | -30 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 42 t€ | 34 t€ | 51 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -6 508 € | 2 218 € | 294 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 48 t€ | 36 t€ | 52 t€ |
| Inkomstskatt | 9 677 € | -7 595 € | -9 568 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 39 t€ | 29 t€ | 42 t€ |
| Bestående aktiva | 76 t€ | 55 t€ | 15 t€ |
| Fordringar | 15 t€ | 30 t€ | 32 t€ |
| Kassa och bank | 48 t€ | 24 t€ | 35 t€ |
| Rörliga aktiva | 63 t€ | 53 t€ | 67 t€ |
| Aktiva | 139 t€ | 108 t€ | 82 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 127 t€ | 95 t€ | 73 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 12 t€ | 13 t€ | 9 256 € |
| Främmande kapital | 12 t€ | 13 t€ | 9 256 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 20 t€ | 21 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 39 t€ | 29 t€ | 42 t€ |
| Maskiner och inventarier | 156 € | 208 € | 277 € |
| Övriga aktier och andelar | 56 t€ | 33 t€ | 15 t€ |
| Pensionskostnader | 8 606 € | -11 t€ | -9 354 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 339 € | 948 € | 1 497 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 490 € | 1 240 € | 1 779 € |
| Passiva | 139 t€ | 108 t€ | 82 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 3 660 € | 3 043 € | 141 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 13 t€ | 27 t€ | 28 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -159 € | -291 € | -41 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 6 908 € | 8 720 € | 7 619 € |
| Kortfristiga fordringar | 15 t€ | 30 t€ | 32 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 2 003 € | 2 560 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 5 883 € | 1 595 € | 220 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 86 t€ | 64 t€ | 28 t€ |
| Placeringar | 56 t€ | 33 t€ | 15 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 1 539 € | -1 668 € | -92 € |
| Materiella tillgångar | 20 t€ | 21 t€ | 277 € |
| Köp av tjänster | 0 € | -500 € | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 1 338 € | -2 610 € | -1 928 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 466 € | 914 € | 115 € |
| Övriga lönebikostnader | 6 068 € | -3 790 € | -2 033 € |
| Löner och arvoden | 39 t€ | -45 t€ | -44 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Pirkan Tietoammattilainen Oy till den övre halvan inom näringsgrenen dataprogrammering (3154 företag med beskattningsbar inkomst; median 27 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.