Siivous- ja hoitopalvelu I. Sahanen Oy är ett aktiebolag med hemort i Heinola, registrerat år 2008. Under räkenskapsperioden som slutade 31.8.2025 var omsättningen 176 t€ och rörelseresultatet -75 t€; soliditet 8,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 28 t€ och inkomstskatterna 5 617 €. Senaste anteckning i handelsregistret: byte av verkställande direktör 29.10.2025.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | 31.8.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 176 t€ | 219 t€ | 224 t€ | 220 t€ | 185 t€ | 195 t€ |
| Förändring i omsättning | -19,7 % | -2,3 % | 1,6 % | 19,1 % | -5,2 % | – |
| Rörelsebidrag | -73 t€ | 38 t€ | -4 756 € | 13 t€ | 12 t€ | 7 932 € |
| Rörelsebidrag % | -41,5 % | 17,5 % | -2,1 % | 6,1 % | 6,5 % | 4,1 % |
| Rörelseresultat | -75 t€ | 36 t€ | -7 915 € | 9 148 € | 6 432 € | 5 260 € |
| Rörelsemarginal | -42,5 % | 16,4 % | -3,5 % | 4,2 % | 3,5 % | 2,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -82 t€ | 32 t€ | -8 342 € | 6 707 € | 4 964 € | 4 761 € |
| Personalkostnader | 183 t€ | 151 t€ | 193 t€ | 168 t€ | 142 t€ | 152 t€ |
| Soliditet | 8,3 % | 78,2 % | 67,8 % | 77,9 % | 79,4 % | 75,4 % |
| Kassalikviditet | 0,49 | 3,05 | 1,58 | 2,32 | 2,16 | 2,33 |
| Current ratio | 0,49 | 3,05 | 1,58 | 2,32 | 2,16 | 2,33 |
| Relativ skuldsättning | 33,7 % | 11,1 % | 11,7 % | 8,9 % | 9,5 % | 11,4 % |
| Avkastning på eget kapital | -1527,3 % | 36,7 % | -15,1 % | 9,7 % | 7,3 % | 7,0 % |
| Balansomslutning | 65 t€ | 111 t€ | 81 t€ | 89 t€ | 85 t€ | 90 t€ |
| Eget kapital | 5 345 € | 87 t€ | 55 t€ | 69 t€ | 68 t€ | 68 t€ |
| Kassa och bank | 510 € | 9 070 € | 7 986 € | 16 t€ | 13 t€ | 32 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | 31.8.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 176 t€ | 219 t€ | 224 t€ | 220 t€ | 185 t€ | 195 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1 501 € | 0 € | – | – | – | – |
| Material och tjänster | -1 620 € | -810 € | -1 427 € | -2 929 € | -2 971 € | -3 415 € |
| Personalkostnader | -183 t€ | -151 t€ | -193 t€ | -168 t€ | -142 t€ | -152 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -1 702 € | -2 269 € | -3 159 € | -4 211 € | -5 615 € | -2 672 € |
| Övriga rörelsekostnader | -65 t€ | -29 t€ | -34 t€ | -36 t€ | -28 t€ | -31 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -75 t€ | 36 t€ | -7 915 € | 9 148 € | 6 432 € | 5 260 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -3 795 € | -1 453 € | -427 € | -354 € | -166 € | -136 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -79 t€ | 35 t€ | -8 342 € | 8 794 € | 6 265 € | 5 123 € |
| Inkomstskatt | -3 108 € | -2 617 € | 0 € | -2 086 € | -1 301 € | -362 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -82 t€ | 32 t€ | -8 342 € | 6 707 € | 4 964 € | 4 761 € |
Balansräkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | 31.8.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 36 t€ | 37 t€ | 40 t€ | 43 t€ | 47 t€ | 38 t€ |
| Fordringar | 29 t€ | 65 t€ | 33 t€ | 30 t€ | 24 t€ | 20 t€ |
| Kassa och bank | 510 € | 9 070 € | 7 986 € | 16 t€ | 13 t€ | 32 t€ |
| Rörliga aktiva | 29 t€ | 74 t€ | 41 t€ | 45 t€ | 38 t€ | 52 t€ |
| Aktiva | 65 t€ | 111 t€ | 81 t€ | 89 t€ | 85 t€ | 90 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 5 345 € | 87 t€ | 55 t€ | 69 t€ | 68 t€ | 68 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 59 t€ | 24 t€ | 26 t€ | 20 t€ | 18 t€ | 22 t€ |
| Främmande kapital | 59 t€ | 24 t€ | 26 t€ | 20 t€ | 18 t€ | 22 t€ |
Alla poster i bokslutet (43)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | 31.8.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 176 t€ | 219 t€ | 224 t€ | 220 t€ | 185 t€ | 195 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1 501 € | 0 € | – | – | – | – |
| Material och tjänster | -1 620 € | -810 € | -1 427 € | -2 929 € | -2 971 € | -3 415 € |
| Personalkostnader | -183 t€ | -151 t€ | -193 t€ | -168 t€ | -142 t€ | -152 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -1 702 € | -2 269 € | -3 159 € | -4 211 € | -5 615 € | -2 672 € |
| Övriga rörelsekostnader | -65 t€ | -29 t€ | -34 t€ | -36 t€ | -28 t€ | -31 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -75 t€ | 36 t€ | -7 915 € | 9 148 € | 6 432 € | 5 260 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -3 795 € | -1 453 € | -427 € | -354 € | -166 € | -136 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -79 t€ | 35 t€ | -8 342 € | 8 794 € | 6 265 € | 5 123 € |
| Inkomstskatt | -3 108 € | -2 617 € | 0 € | -2 086 € | -1 301 € | -362 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -82 t€ | 32 t€ | -8 342 € | 6 707 € | 4 964 € | 4 761 € |
| Bestående aktiva | 36 t€ | 37 t€ | 40 t€ | 43 t€ | 47 t€ | 38 t€ |
| Fordringar | 29 t€ | 65 t€ | 33 t€ | 30 t€ | 24 t€ | 20 t€ |
| Kassa och bank | 510 € | 9 070 € | 7 986 € | 16 t€ | 13 t€ | 32 t€ |
| Rörliga aktiva | 29 t€ | 74 t€ | 41 t€ | 45 t€ | 38 t€ | 52 t€ |
| Aktiva | 65 t€ | 111 t€ | 81 t€ | 89 t€ | 85 t€ | 90 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 5 345 € | 87 t€ | 55 t€ | 69 t€ | 68 t€ | 68 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 59 t€ | 24 t€ | 26 t€ | 20 t€ | 18 t€ | 22 t€ |
| Främmande kapital | 59 t€ | 24 t€ | 26 t€ | 20 t€ | 18 t€ | 22 t€ |
| Köp av tjänster | – | – | – | – | 0 € | -164 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 84 t€ | 53 t€ | 61 t€ | 60 t€ | 60 t€ | 61 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 33 t€ | 12 t€ | 8 802 € | 3 853 € | 4 212 € | 3 360 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -82 t€ | 32 t€ | -8 342 € | 6 707 € | 4 964 € | 4 761 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 19 t€ | 5 366 € | 1 396 € | 1 052 € | 0 € |
| Avskrivningar enligt plan | -1 702 € | -2 269 € | -3 159 € | -4 211 € | -5 615 € | -2 672 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 19 t€ | 2 274 € | 8 086 € | 4 900 € | 3 436 € | 7 977 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | -1 620 € | -810 € | -1 427 € | -2 929 € | -2 971 € | -3 252 € |
| Löner och arvoden | -144 t€ | -134 t€ | -163 t€ | -138 t€ | -120 t€ | -126 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 26 t€ | 29 t€ | 24 t€ | 25 t€ | 19 t€ | 17 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -3 795 € | -1 453 € | -444 € | -355 € | -169 € | -157 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | – | 0 € | 17 € | 1 € | 3 € | 20 € |
| Övriga lönebikostnader | -18 t€ | -4 593 € | -5 349 € | -4 631 € | -2 304 € | -6 121 € |
| Materiella tillgångar | 5 105 € | 6 806 € | 9 476 € | 13 t€ | 17 t€ | 8 016 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 7 437 € | 10 t€ | 9 287 € | 11 t€ | 9 892 € | 11 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 29 t€ | 65 t€ | 33 t€ | 30 t€ | 24 t€ | 20 t€ |
| Pensionskostnader | -22 t€ | -13 t€ | -25 t€ | -25 t€ | -20 t€ | -20 t€ |
| Maskiner och inventarier | 5 105 € | 6 806 € | 9 476 € | 13 t€ | 17 t€ | 8 016 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 0 € | 1 500 € | 0 € | 717 € | 841 € | 650 € |
| Övriga aktier och andelar | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 421 € | 16 t€ | 3 808 € | 2 946 € | 3 216 € | 1 929 € |
| Placeringar | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ |
| Passiva | 65 t€ | 111 t€ | 81 t€ | 89 t€ | 85 t€ | 90 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Siivous- ja hoitopalvelu I. Sahanen Oy till den övre halvan inom näringsgrenen lokalvård (671 företag med beskattningsbar inkomst; median 10 t€, 2,8 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Händelser i handelsregistret
- Byte av verkställande direktör