LVI-Palvelu Rinne Oy är ett aktiebolag med hemort i Lojo, registrerat år 2008. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 291 t€ och rörelseresultatet -10 t€; soliditet 76,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 43 t€ och inkomstskatterna 8 520 €.
Lojo: 8 nya företag på 30 dagar
- Alho Terveyspalvelut OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Kuulomo OyTieto- ja viestintäteknisten laitteiden tukkukauppa
- ATP Makkonen OyLiikkeenjohdon konsultointi
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 291 t€ | 451 t€ | 458 t€ | 447 t€ | 342 t€ | 360 t€ |
| Förändring i omsättning | -35,5 % | -1,5 % | 2,6 % | 30,6 % | -5,1 % | – |
| Rörelsebidrag | -26 t€ | 79 t€ | 7 721 € | 41 t€ | 26 t€ | 38 t€ |
| Rörelsebidrag % | -8,9 % | 17,6 % | 1,7 % | 9,1 % | 7,6 % | 10,5 % |
| Rörelseresultat | -10 t€ | 53 t€ | -10 t€ | 29 t€ | 13 t€ | 31 t€ |
| Rörelsemarginal | -3,5 % | 11,8 % | -2,3 % | 6,6 % | 3,7 % | 8,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -5 018 € | 38 t€ | -14 t€ | 20 t€ | 8 655 € | 27 t€ |
| Personalkostnader | -123 t€ | 132 t€ | 123 t€ | 133 t€ | 101 t€ | 161 t€ |
| Soliditet | 76,6 % | 69,1 % | 58,8 % | 62,7 % | 63,4 % | 76,8 % |
| Kassalikviditet | 2,86 | 2,57 | 1,77 | 2,22 | 2,68 | 3,77 |
| Current ratio | 3,19 | 2,71 | 1,97 | 2,33 | 2,93 | 3,98 |
| Relativ skuldsättning | 13,9 % | 14,8 % | 18,4 % | 19,5 % | 23,1 % | 11,7 % |
| Avkastning på eget kapital | -3,8 % | 25,7 % | -11,8 % | 13,8 % | 6,3 % | 19,2 % |
| Balansomslutning | 173 t€ | 216 t€ | 205 t€ | 234 t€ | 216 t€ | 182 t€ |
| Eget kapital | 133 t€ | 150 t€ | 121 t€ | 146 t€ | 137 t€ | 140 t€ |
| Kassa och bank | 46 t€ | 70 t€ | 68 t€ | 131 t€ | 94 t€ | 118 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 291 t€ | 451 t€ | 458 t€ | 447 t€ | 342 t€ | 360 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1 876 € | 900 € | 1 350 € | 1 800 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | 111 t€ | -176 t€ | -272 t€ | -218 t€ | -172 t€ | -109 t€ |
| Personalkostnader | 123 t€ | -132 t€ | -123 t€ | -133 t€ | -101 t€ | -161 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 16 t€ | -26 t€ | -18 t€ | -11 t€ | -13 t€ | -7 283 € |
| Övriga rörelsekostnader | 54 t€ | -65 t€ | -57 t€ | -56 t€ | -44 t€ | -52 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -10 t€ | 53 t€ | -10 t€ | 29 t€ | 13 t€ | 31 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -6 941 € | -8 026 € | -3 848 € | -3 657 € | -1 592 € | 2 545 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -3 380 € | 45 t€ | -14 t€ | 26 t€ | 11 t€ | 33 t€ |
| Inkomstskatt | 1 639 € | -6 907 € | 0 € | -5 441 € | -2 411 € | -6 305 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -5 018 € | 38 t€ | -14 t€ | 20 t€ | 8 655 € | 27 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 60 t€ | 73 t€ | 94 t€ | 77 t€ | 86 t€ | 22 t€ |
| Omsättningstillgångar | 12 t€ | 7 800 € | 11 t€ | 7 400 € | 11 t€ | 8 200 € |
| Fordringar | 14 t€ | 22 t€ | 13 t€ | 14 t€ | 20 t€ | 24 t€ |
| Kassa och bank | 46 t€ | 70 t€ | 68 t€ | 131 t€ | 94 t€ | 118 t€ |
| Rörliga aktiva | 113 t€ | 143 t€ | 111 t€ | 157 t€ | 131 t€ | 160 t€ |
| Aktiva | 173 t€ | 216 t€ | 205 t€ | 234 t€ | 216 t€ | 182 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 133 t€ | 150 t€ | 121 t€ | 146 t€ | 137 t€ | 140 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 5 115 € | 14 t€ | 28 t€ | 20 t€ | 34 t€ | 2 066 € |
| Korfristigt främmande kapital | 35 t€ | 53 t€ | 57 t€ | 67 t€ | 45 t€ | 40 t€ |
| Främmande kapital | 40 t€ | 67 t€ | 84 t€ | 87 t€ | 79 t€ | 42 t€ |
Alla poster i bokslutet (55)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 291 t€ | 451 t€ | 458 t€ | 447 t€ | 342 t€ | 360 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1 876 € | 900 € | 1 350 € | 1 800 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | 111 t€ | -176 t€ | -272 t€ | -218 t€ | -172 t€ | -109 t€ |
| Personalkostnader | 123 t€ | -132 t€ | -123 t€ | -133 t€ | -101 t€ | -161 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 16 t€ | -26 t€ | -18 t€ | -11 t€ | -13 t€ | -7 283 € |
| Övriga rörelsekostnader | 54 t€ | -65 t€ | -57 t€ | -56 t€ | -44 t€ | -52 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -10 t€ | 53 t€ | -10 t€ | 29 t€ | 13 t€ | 31 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -6 941 € | -8 026 € | -3 848 € | -3 657 € | -1 592 € | 2 545 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -3 380 € | 45 t€ | -14 t€ | 26 t€ | 11 t€ | 33 t€ |
| Inkomstskatt | 1 639 € | -6 907 € | 0 € | -5 441 € | -2 411 € | -6 305 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -5 018 € | 38 t€ | -14 t€ | 20 t€ | 8 655 € | 27 t€ |
| Bestående aktiva | 60 t€ | 73 t€ | 94 t€ | 77 t€ | 86 t€ | 22 t€ |
| Omsättningstillgångar | 12 t€ | 7 800 € | 11 t€ | 7 400 € | 11 t€ | 8 200 € |
| Fordringar | 14 t€ | 22 t€ | 13 t€ | 14 t€ | 20 t€ | 24 t€ |
| Kassa och bank | 46 t€ | 70 t€ | 68 t€ | 131 t€ | 94 t€ | 118 t€ |
| Rörliga aktiva | 113 t€ | 143 t€ | 111 t€ | 157 t€ | 131 t€ | 160 t€ |
| Aktiva | 173 t€ | 216 t€ | 205 t€ | 234 t€ | 216 t€ | 182 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 133 t€ | 150 t€ | 121 t€ | 146 t€ | 137 t€ | 140 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 5 115 € | 14 t€ | 28 t€ | 20 t€ | 34 t€ | 2 066 € |
| Korfristigt främmande kapital | 35 t€ | 53 t€ | 57 t€ | 67 t€ | 45 t€ | 40 t€ |
| Främmande kapital | 40 t€ | 67 t€ | 84 t€ | 87 t€ | 79 t€ | 42 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 44 t€ | 47 t€ | 51 t€ | 54 t€ | 59 t€ | 1 004 € |
| Övriga värdepapper | 95 € | 30 € | 198 € | 4 116 € | 6 300 € | 9 300 € |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | 41 t€ | 43 t€ | 19 t€ | 0 € | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -5 018 € | 38 t€ | -14 t€ | 20 t€ | 8 655 € | 27 t€ |
| Finansiella värdepapper | 41 t€ | 43 t€ | 20 t€ | 4 116 € | 6 300 € | 9 300 € |
| Maskiner och inventarier | 16 t€ | 26 t€ | 43 t€ | 22 t€ | 26 t€ | 21 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 5 115 € | 14 t€ | 24 t€ | 5 700 € | 10 t€ | 2 066 € |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | -5 231 € | -8 066 € | -1 469 € | 0 € | – | – |
| Pensionskostnader | 18 t€ | -19 t€ | -17 t€ | -18 t€ | -13 t€ | -20 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 17 t€ | 19 t€ | 25 t€ | 19 t€ | 15 t€ | 8 189 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 964 € | 1 342 € | 5 284 € | 1 530 € | 5 743 € | 127 € |
| Passiva | 173 t€ | 216 t€ | 205 t€ | 234 t€ | 216 t€ | 182 t€ |
| Material och förnödenheter | 12 t€ | 7 800 € | 11 t€ | 7 400 € | 11 t€ | 8 200 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 11 t€ | 24 t€ | 17 t€ | 23 t€ | 18 t€ | 25 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 11 t€ | 19 t€ | 4 717 € | 13 t€ | 12 t€ | 23 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 424 € | -1 458 € | -2 972 € | -3 657 € | -1 617 € | -404 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 4 166 € | 11 t€ | 11 t€ | 10 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 7 561 € | 5 423 € | 3 412 € | 14 t€ | 1 913 € | 7 477 € |
| Kortfristiga fordringar | 14 t€ | 22 t€ | 13 t€ | 14 t€ | 20 t€ | 24 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 994 € | 1 677 € | 2 731 € | 0 € | 1 959 € | 1 180 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 2 024 € | 1 064 € | 590 € | 0 € | 0 € | 2 917 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 135 t€ | 109 t€ | 132 t€ | 124 t€ | 126 t€ | 110 t€ |
| Placeringar | 100 € | 100 € | 100 € | 100 € | 100 € | 100 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -3 950 € | -3 300 € | 3 700 € | -3 700 € | 2 900 € | -400 € |
| Avskrivningar enligt plan | 16 t€ | -26 t€ | -18 t€ | -11 t€ | -13 t€ | -7 283 € |
| Materiella tillgångar | 60 t€ | 73 t€ | 94 t€ | 77 t€ | 85 t€ | 22 t€ |
| Köp av tjänster | 6 430 € | -5 946 € | -5 771 € | 0 € | -137 € | 0 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 4 166 € | 14 t€ | 24 t€ | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 109 t€ | -167 t€ | -270 t€ | -215 t€ | -174 t€ | -109 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 110 € | 433 € | 4 € | 0 € | 25 € | 31 € |
| Övriga lönebikostnader | 3 973 € | -5 819 € | -5 122 € | -5 556 € | -4 329 € | -6 287 € |
| Löner och arvoden | 101 t€ | -108 t€ | -101 t€ | -109 t€ | -83 t€ | -135 t€ |
| Övriga fordringar (investeringar) | 100 € | 100 € | 100 € | 100 € | 100 € | 100 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör LVI-Palvelu Rinne Oy till den övre halvan inom näringsgrenen vvs-arbeten (1802 företag med beskattningsbar inkomst; median 25 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.