SP-Systems Oy är ett aktiebolag med hemort i Åbo, registrerat år 2007. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,4 M€ och rörelseresultatet 177 t€; soliditet 57,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 184 t€ och inkomstskatterna 37 t€.
Åbo: 48 nya företag på 30 dagar
- Grass Physio & Performance OyFysioterapiapalvelut
- Cratos Trading Limited OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Gendent OyHammasproteesien ja -implanttien valmistus
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,4 M€ | 2,5 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 783 t€ |
| Förändring i omsättning | -45,9 % | 81,3 % | 12,2 % | 2,5 % | 55,4 % | – |
| Rörelsebidrag | 162 t€ | 209 t€ | 205 t€ | 158 t€ | 115 t€ | 109 t€ |
| Rörelsebidrag % | 11,8 % | 8,3 % | 14,7 % | 12,7 % | 9,5 % | 13,9 % |
| Rörelseresultat | 177 t€ | 178 t€ | 173 t€ | 146 t€ | 99 t€ | 108 t€ |
| Rörelsemarginal | 12,9 % | 7,0 % | 12,4 % | 11,7 % | 8,2 % | 13,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 144 t€ | 146 t€ | 141 t€ | 117 t€ | 79 t€ | 90 t€ |
| Personalkostnader | -354 t€ | 334 t€ | 276 t€ | 249 t€ | 249 t€ | 250 t€ |
| Soliditet | 57,5 % | 60,7 % | 81,8 % | 77,6 % | 76,6 % | 68,6 % |
| Kassalikviditet | 2,19 | 2,26 | 5,14 | 4,11 | 3,30 | 3,14 |
| Current ratio | 2,25 | 2,28 | 5,19 | 4,12 | 3,70 | 3,16 |
| Relativ skuldsättning | 11,0 % | 4,5 % | 7,6 % | 8,5 % | 6,9 % | 12,3 % |
| Avkastning på eget kapital | 70,2 % | 83,0 % | 29,4 % | 31,7 % | 29,0 % | 42,9 % |
| Balansomslutning | 356 t€ | 290 t€ | 587 t€ | 475 t€ | 357 t€ | 307 t€ |
| Eget kapital | 205 t€ | 176 t€ | 480 t€ | 368 t€ | 273 t€ | 211 t€ |
| Kassa och bank | 192 t€ | 137 t€ | 350 t€ | 284 t€ | 176 t€ | 49 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,4 M€ | 2,5 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 783 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 14 t€ | 3 973 € | 0 € | 14 t€ | 32 t€ |
| Material och tjänster | 727 t€ | -1,9 M€ | -844 t€ | -768 t€ | -788 t€ | -376 t€ |
| Personalkostnader | 354 t€ | -334 t€ | -276 t€ | -249 t€ | -249 t€ | -250 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 15 t€ | -31 t€ | -32 t€ | -12 t€ | -16 t€ | -684 € |
| Övriga rörelsekostnader | 98 t€ | -84 t€ | -78 t€ | -71 t€ | -77 t€ | -80 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 177 t€ | 178 t€ | 173 t€ | 146 t€ | 99 t€ | 108 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 965 € | 4 500 € | 3 216 € | -136 € | -153 € | 5 126 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 180 t€ | 183 t€ | 177 t€ | 146 t€ | 99 t€ | 113 t€ |
| Inkomstskatt | 36 t€ | -37 t€ | -36 t€ | -29 t€ | -20 t€ | -23 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 144 t€ | 146 t€ | 141 t€ | 117 t€ | 79 t€ | 90 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 15 t€ | 31 t€ | 32 t€ | 36 t€ | 48 t€ | 2 053 € |
| Omsättningstillgångar | 8 989 € | 1 693 € | 5 253 € | 1 584 € | 33 t€ | 2 378 € |
| Fordringar | 140 t€ | 120 t€ | 200 t€ | 154 t€ | 99 t€ | 124 t€ |
| Kassa och bank | 192 t€ | 137 t€ | 350 t€ | 284 t€ | 176 t€ | 49 t€ |
| Rörliga aktiva | 341 t€ | 259 t€ | 555 t€ | 439 t€ | 309 t€ | 305 t€ |
| Aktiva | 356 t€ | 290 t€ | 587 t€ | 475 t€ | 357 t€ | 307 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 205 t€ | 176 t€ | 480 t€ | 368 t€ | 273 t€ | 211 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 151 t€ | 114 t€ | 107 t€ | 107 t€ | 83 t€ | 96 t€ |
| Främmande kapital | 151 t€ | 114 t€ | 107 t€ | 107 t€ | 83 t€ | 96 t€ |
Alla poster i bokslutet (47)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,4 M€ | 2,5 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 783 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 14 t€ | 3 973 € | 0 € | 14 t€ | 32 t€ |
| Material och tjänster | 727 t€ | -1,9 M€ | -844 t€ | -768 t€ | -788 t€ | -376 t€ |
| Personalkostnader | 354 t€ | -334 t€ | -276 t€ | -249 t€ | -249 t€ | -250 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 15 t€ | -31 t€ | -32 t€ | -12 t€ | -16 t€ | -684 € |
| Övriga rörelsekostnader | 98 t€ | -84 t€ | -78 t€ | -71 t€ | -77 t€ | -80 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 177 t€ | 178 t€ | 173 t€ | 146 t€ | 99 t€ | 108 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 965 € | 4 500 € | 3 216 € | -136 € | -153 € | 5 126 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 180 t€ | 183 t€ | 177 t€ | 146 t€ | 99 t€ | 113 t€ |
| Inkomstskatt | 36 t€ | -37 t€ | -36 t€ | -29 t€ | -20 t€ | -23 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 144 t€ | 146 t€ | 141 t€ | 117 t€ | 79 t€ | 90 t€ |
| Bestående aktiva | 15 t€ | 31 t€ | 32 t€ | 36 t€ | 48 t€ | 2 053 € |
| Omsättningstillgångar | 8 989 € | 1 693 € | 5 253 € | 1 584 € | 33 t€ | 2 378 € |
| Fordringar | 140 t€ | 120 t€ | 200 t€ | 154 t€ | 99 t€ | 124 t€ |
| Kassa och bank | 192 t€ | 137 t€ | 350 t€ | 284 t€ | 176 t€ | 49 t€ |
| Rörliga aktiva | 341 t€ | 259 t€ | 555 t€ | 439 t€ | 309 t€ | 305 t€ |
| Aktiva | 356 t€ | 290 t€ | 587 t€ | 475 t€ | 357 t€ | 307 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 205 t€ | 176 t€ | 480 t€ | 368 t€ | 273 t€ | 211 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 151 t€ | 114 t€ | 107 t€ | 107 t€ | 83 t€ | 96 t€ |
| Främmande kapital | 151 t€ | 114 t€ | 107 t€ | 107 t€ | 83 t€ | 96 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 4 247 € | 0 € | 11 t€ | 0 € | 7 984 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 41 t€ | 32 t€ | 37 t€ | 40 t€ | 34 t€ | 42 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 59 t€ | 27 t€ | 336 t€ | 249 t€ | 191 t€ | 118 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 743 € | 535 € | 4 167 € | 3 325 € | 533 € | 841 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 56 t€ | 26 t€ | 22 t€ | 21 t€ | 9 948 € | 13 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 139 t€ | 114 t€ | 196 t€ | 140 t€ | 99 t€ | 115 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 732 t€ | -1,9 M€ | -822 t€ | -713 t€ | -801 t€ | -369 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 144 t€ | 146 t€ | 141 t€ | 117 t€ | 79 t€ | 90 t€ |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 0 € | 1 328 € | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 140 t€ | 120 t€ | 200 t€ | 154 t€ | 99 t€ | 124 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 77 € | -43 € | -136 € | -266 € | -212 € | -1 447 € |
| Materiella tillgångar | 15 t€ | 31 t€ | 32 t€ | 36 t€ | 48 t€ | 2 053 € |
| Material och förnödenheter | 8 989 € | 1 693 € | 5 253 € | 1 584 € | 2 416 € | 2 378 € |
| Löner och arvoden | 295 t€ | -279 t€ | -228 t€ | -207 t€ | -212 t€ | -214 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 55 t€ | 56 t€ | 47 t€ | 45 t€ | 40 t€ | 42 t€ |
| Passiva | 356 t€ | 290 t€ | 587 t€ | 475 t€ | 357 t€ | 307 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 3 042 € | 4 542 € | 3 352 € | 130 € | 59 € | 6 573 € |
| Övriga lönebikostnader | 9 447 € | -6 651 € | -9 985 € | -6 571 € | -4 838 € | -5 460 € |
| Maskiner och inventarier | 15 t€ | 31 t€ | 32 t€ | 36 t€ | 48 t€ | 2 053 € |
| Övriga värdepapper | – | – | – | – | 0 € | 130 t€ |
| Finansiella värdepapper | – | – | – | – | 0 € | 130 t€ |
| Övriga omsättningstillgångar | – | – | – | 0 € | 31 t€ | 0 € |
| Avskrivningar enligt plan | 15 t€ | -31 t€ | -32 t€ | -12 t€ | -16 t€ | -684 € |
| Köp av tjänster | 1 632 € | -13 t€ | -25 t€ | -23 t€ | -18 t€ | -4 853 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -7 296 € | -3 560 € | 3 669 € | -32 t€ | 31 t€ | -2 019 € |
| Pensionskostnader | 50 t€ | -48 t€ | -38 t€ | -35 t€ | -33 t€ | -31 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör SP-Systems Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen dataprogrammering (3154 företag med beskattningsbar inkomst; median 27 t€, 6,7 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.