Taksipalvelu Mutta Oy är ett aktiebolag med hemort i Tavastehus, registrerat år 2007. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,5 M€ och rörelseresultatet 493 t€; soliditet 94,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 484 t€ och inkomstskatterna 99 t€. Offentliga köpare köpte för 51 t€ av företaget åren 2022–2026; den största köparen är Ikäihmisten Ja Vammaisten Palvelut (Pirkanmaan hyvinvointialue). Det har vunnit 1 offentliga upphandlingar i EU:s upphandlingsannonser.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Förändring i omsättning | -0,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 392 t€ | 351 t€ |
| Rörelsebidrag % | 26,5 % | 23,5 % |
| Rörelseresultat | 493 t€ | 463 t€ |
| Rörelsemarginal | 33,3 % | 31,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 427 t€ | 385 t€ |
| Personalkostnader | -490 t€ | -515 t€ |
| Soliditet | 94,4 % | 93,4 % |
| Kassalikviditet | 1,74 | 1,69 |
| Current ratio | 1,74 | 1,69 |
| Relativ skuldsättning | 9,3 % | 9,7 % |
| Avkastning på eget kapital | 18,5 % | 18,9 % |
| Balansomslutning | 2,4 M€ | 2,2 M€ |
| Eget kapital | 2,3 M€ | 2,0 M€ |
| Kassa och bank | 111 t€ | 147 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 9 590 € | 6 125 € |
| Material och tjänster | 54 t€ | 74 t€ |
| Personalkostnader | 490 t€ | 515 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 102 t€ | 112 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 351 t€ | 335 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 493 t€ | 463 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -41 t€ | -20 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 534 t€ | 483 t€ |
| Inkomstskatt | 107 t€ | 98 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 427 t€ | 385 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 2,2 M€ | 1,9 M€ |
| Fordringar | 128 t€ | 99 t€ |
| Kassa och bank | 111 t€ | 147 t€ |
| Rörliga aktiva | 239 t€ | 246 t€ |
| Aktiva | 2,4 M€ | 2,2 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 2,3 M€ | 2,0 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 137 t€ | 145 t€ |
| Främmande kapital | 137 t€ | 145 t€ |
Alla poster i bokslutet (42)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 9 590 € | 6 125 € |
| Material och tjänster | 54 t€ | 74 t€ |
| Personalkostnader | 490 t€ | 515 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 102 t€ | 112 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 351 t€ | 335 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 493 t€ | 463 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -41 t€ | -20 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 534 t€ | 483 t€ |
| Inkomstskatt | 107 t€ | 98 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 427 t€ | 385 t€ |
| Bestående aktiva | 2,2 M€ | 1,9 M€ |
| Fordringar | 128 t€ | 99 t€ |
| Kassa och bank | 111 t€ | 147 t€ |
| Rörliga aktiva | 239 t€ | 246 t€ |
| Aktiva | 2,4 M€ | 2,2 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 2,3 M€ | 2,0 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 137 t€ | 145 t€ |
| Främmande kapital | 137 t€ | 145 t€ |
| Löner och arvoden | 416 t€ | 446 t€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | -23 t€ | 0 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 125 t€ | 79 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 128 t€ | 99 t€ |
| Pensionskostnader | 60 t€ | 57 t€ |
| Passiva | 2,4 M€ | 2,2 M€ |
| Maskiner och inventarier | 213 t€ | 194 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 27 t€ | 11 t€ |
| Materiella tillgångar | 213 t€ | 194 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 77 t€ | 98 t€ |
| Placeringar | 2,0 M€ | 1,7 M€ |
| Övriga lönebikostnader | 14 t€ | 11 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 427 t€ | 385 t€ |
| Köp av tjänster | 54 t€ | 74 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 17 t€ | 20 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 890 € | 19 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 102 t€ | 112 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 2,0 M€ | 1,7 M€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 5 € | 8 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 32 t€ | 36 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,9 M€ | 1,7 M€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 522 € | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Taksipalvelu Mutta Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen passagerartrafik på beställning, fordon med förare (1240 företag med beskattningsbar inkomst; median 12 t€, 41 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Vunna offentliga upphandlingar
- Hausjärven kunnan koulukuljetusten järjestäminen lukuvuosina 2026-2028 (2029)Hausjärven kunta1,5 M€
Gratis månadslista: Tavastehus
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis