Kauniaisten Urheilupuisto Oy är ett aktiebolag med hemort i Esbo, registrerat år 2007. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,2 M€ och rörelseresultatet 162 t€; soliditet 23,9 %. Det har 1 alkoholtillstånd.
Omsättning 20251,2 M€+3 % jämfört med föregående period
Rörelseresultat162 t€13,1 % av omsättningen
Räkenskapsperiodens resultat59 t€rörelsebidrag -163 t€
Soliditet23,9 %quick ratio 1,35
Verksamt19 årregistrerat 7.6.2007
Alkoholtillstånd1senast 1.3.2018
Esbo: 112 nya företag på 30 dagar
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Pröva gratis
Få ditt områdes nya företag per e-post varje morgon. 14 dagar, inget kort behövs.
Ekonomi
OmsättningRörelseresultatRäkenskapsperiodens resultat
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Förändring i omsättning | 3,0 % | 4,4 % | 2,0 % | – |
| Rörelsebidrag | -163 t€ | -207 t€ | 470 t€ | 408 t€ |
| Rörelsebidrag % | -13,1 % | -17,2 % | 40,7 % | 36,1 % |
| Rörelseresultat | 162 t€ | 146 t€ | 96 t€ | 25 t€ |
| Rörelsemarginal | 13,1 % | 12,1 % | 8,3 % | 2,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 59 t€ | 6 646 € | -18 t€ | -35 t€ |
| Personalkostnader | -294 t€ | -273 t€ | 259 t€ | 269 t€ |
| Soliditet | 23,9 % | 21,7 % | 20,5 % | 20,0 % |
| Kassalikviditet | 1,35 | 1,14 | 1,05 | 1,23 |
| Current ratio | 1,40 | 1,22 | 1,13 | 1,28 |
| Relativ skuldsättning | 302,2 % | 335,0 % | 372,5 % | 399,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 5,0 % | 0,6 % | -1,6 % | -3,1 % |
| Balansomslutning | 4,9 M€ | 5,2 M€ | 5,4 M€ | 5,6 M€ |
| Eget kapital | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Kassa och bank | 414 t€ | 324 t€ | 148 t€ | 398 t€ |
Balansräkning
BalansomslutningEget kapitalKassa
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 7 214 € | 5 623 € | 6 299 € | 9 606 € |
| Material och tjänster | 142 t€ | 132 t€ | -106 t€ | -125 t€ |
| Personalkostnader | 294 t€ | 273 t€ | -259 t€ | -269 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 325 t€ | 353 t€ | -374 t€ | -383 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 326 t€ | 308 t€ | -326 t€ | -339 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 162 t€ | 146 t€ | 96 t€ | 25 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 100 t€ | 139 t€ | -113 t€ | -60 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 62 t€ | 6 646 € | -18 t€ | -35 t€ |
| Inkomstskatt | 3 391 € | 0 € | 0 € | 89 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 59 t€ | 6 646 € | -18 t€ | -35 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 4,3 M€ | 4,6 M€ | 4,9 M€ | 5,1 M€ |
| Omsättningstillgångar | 24 t€ | 33 t€ | 36 t€ | 20 t€ |
| Fordringar | 183 t€ | 185 t€ | 293 t€ | 154 t€ |
| Kassa och bank | 414 t€ | 324 t€ | 148 t€ | 398 t€ |
| Rörliga aktiva | 622 t€ | 542 t€ | 477 t€ | 573 t€ |
| Aktiva | 4,9 M€ | 5,2 M€ | 5,4 M€ | 5,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Eget kapital | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 3,3 M€ | 3,6 M€ | 3,9 M€ | 4,1 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 443 t€ | 445 t€ | 421 t€ | 448 t€ |
| Främmande kapital | 3,7 M€ | 4,0 M€ | 4,3 M€ | 4,5 M€ |
Alla poster i bokslutet (52)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 7 214 € | 5 623 € | 6 299 € | 9 606 € |
| Material och tjänster | 142 t€ | 132 t€ | -106 t€ | -125 t€ |
| Personalkostnader | 294 t€ | 273 t€ | -259 t€ | -269 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 325 t€ | 353 t€ | -374 t€ | -383 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 326 t€ | 308 t€ | -326 t€ | -339 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 162 t€ | 146 t€ | 96 t€ | 25 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 100 t€ | 139 t€ | -113 t€ | -60 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 62 t€ | 6 646 € | -18 t€ | -35 t€ |
| Inkomstskatt | 3 391 € | 0 € | 0 € | 89 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 59 t€ | 6 646 € | -18 t€ | -35 t€ |
| Bestående aktiva | 4,3 M€ | 4,6 M€ | 4,9 M€ | 5,1 M€ |
| Omsättningstillgångar | 24 t€ | 33 t€ | 36 t€ | 20 t€ |
| Fordringar | 183 t€ | 185 t€ | 293 t€ | 154 t€ |
| Kassa och bank | 414 t€ | 324 t€ | 148 t€ | 398 t€ |
| Rörliga aktiva | 622 t€ | 542 t€ | 477 t€ | 573 t€ |
| Aktiva | 4,9 M€ | 5,2 M€ | 5,4 M€ | 5,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Eget kapital | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 3,3 M€ | 3,6 M€ | 3,9 M€ | 4,1 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 443 t€ | 445 t€ | 421 t€ | 448 t€ |
| Främmande kapital | 3,7 M€ | 4,0 M€ | 4,3 M€ | 4,5 M€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 4,1 M€ | 4,4 M€ | 4,7 M€ | 4,9 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 6 000 € | 182 € | 8 063 € | 12 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 34 t€ | 29 t€ | 43 t€ | 32 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 641 t€ | 635 t€ | 652 t€ | 687 t€ |
| Långfristiga fordringar | 85 t€ | 46 t€ | 46 t€ | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 5 561 € | 14 t€ | 85 t€ | 8 443 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 30 t€ | 42 t€ | 26 t€ | 77 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 86 t€ | 124 t€ | 154 t€ | 134 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 457 t€ | 457 t€ | 457 t€ | 457 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 132 t€ | 129 t€ | -121 t€ | -117 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 59 t€ | 6 646 € | -18 t€ | -35 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 98 t€ | 139 t€ | 247 t€ | 154 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 100 t€ | 140 t€ | -113 t€ | -61 t€ |
| Materiella tillgångar | 4,3 M€ | 4,6 M€ | 4,9 M€ | 5,1 M€ |
| Material och förnödenheter | 24 t€ | 33 t€ | 36 t€ | 20 t€ |
| Löner och arvoden | 240 t€ | 224 t€ | -214 t€ | -221 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 92 t€ | 89 t€ | 66 t€ | 67 t€ |
| Passiva | 4,9 M€ | 5,2 M€ | 5,4 M€ | 5,6 M€ |
| Långfristiga kundfordringar | 85 t€ | 46 t€ | 46 t€ | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 128 € | 1 026 € | 51 € | 128 € |
| Övriga lönebikostnader | 8 918 € | 6 911 € | -9 001 € | -10 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 3,3 M€ | 3,6 M€ | 3,9 M€ | 4,1 M€ |
| Övriga materiella tillgångar | 37 t€ | 45 t€ | 54 t€ | 63 t€ |
| Maskiner och inventarier | 34 t€ | 33 t€ | 26 t€ | 23 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 325 t€ | 353 t€ | -374 t€ | -383 t€ |
| Köp av tjänster | 1 590 € | 0 € | -170 € | -5 986 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 112 t€ | 112 t€ | 112 t€ | 112 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 287 t€ | 286 t€ | 285 t€ | 271 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 8 714 € | 2 594 € | 15 t€ | -2 292 € |
| Pensionskostnader | 45 t€ | 42 t€ | -36 t€ | -37 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Alkoholtillstånd
- GT CafeRistihaantie 2Anniskelu