Uudenmaan huoltotekniikka Oy är ett aktiebolag med hemort i Kervo, registrerat år 2007. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2023 var omsättningen 2,1 M€ och rörelseresultatet 120 t€; soliditet 34,7 %. Offentliga köpare köpte för 19 t€ av företaget åren 2023–2023; den största köparen är Kasvatuksen Ja Koulutuksen Toimiala, Helsinki (Helsinki).
Kervo: 12 nya företag på 30 dagar
- KNETEK OyMuu muualla luokittelematon rakennusasennus
- TMK Trade OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
- Mr Cerezci OyMuu muualla luokittelematon elintarvikkeiden vähittäiskauppa
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 1,5 M€ | 2,1 M€ |
| Förändring i omsättning | -1,4 % | 9,4 % | 26,6 % | -27,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 166 t€ | 143 t€ | 250 t€ | 167 t€ | 311 t€ |
| Rörelsebidrag % | 8,0 % | 6,8 % | 13,0 % | 11,0 % | 14,9 % |
| Rörelseresultat | 120 t€ | 117 t€ | 167 t€ | 94 t€ | 173 t€ |
| Rörelsemarginal | 5,8 % | 5,6 % | 8,6 % | 6,1 % | 8,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 91 t€ | 90 t€ | 132 t€ | 67 t€ | 132 t€ |
| Personalkostnader | 818 t€ | 815 t€ | 760 t€ | 669 t€ | 711 t€ |
| Soliditet | 34,7 % | 41,2 % | 43,1 % | 28,9 % | 27,7 % |
| Kassalikviditet | 0,87 | 0,93 | 1,64 | 1,10 | 1,38 |
| Current ratio | 0,95 | 1,07 | 1,83 | 1,22 | 1,51 |
| Relativ skuldsättning | 17,8 % | 12,6 % | 16,9 % | 30,9 % | 30,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 46,3 % | 48,3 % | 53,3 % | 34,8 % | 53,9 % |
| Balansomslutning | 567 t€ | 454 t€ | 573 t€ | 664 t€ | 882 t€ |
| Eget kapital | 196 t€ | 187 t€ | 247 t€ | 192 t€ | 244 t€ |
| Kassa och bank | 26 t€ | 68 t€ | 174 t€ | 230 t€ | 249 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 1,5 M€ | 2,1 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 3 269 € | 0 € | 30 t€ | 71 t€ | 290 € |
| Material och tjänster | -685 t€ | -841 t€ | -682 t€ | -554 t€ | -799 t€ |
| Personalkostnader | -818 t€ | -815 t€ | -760 t€ | -669 t€ | -711 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -46 t€ | -26 t€ | -84 t€ | -74 t€ | -139 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -416 t€ | -313 t€ | -268 t€ | -205 t€ | -269 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 120 t€ | 117 t€ | 167 t€ | 94 t€ | 173 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -6 565 € | -4 750 € | -1 944 € | -9 539 € | -6 967 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 114 t€ | 113 t€ | 165 t€ | 84 t€ | 166 t€ |
| Inkomstskatt | -23 t€ | -22 t€ | -33 t€ | -17 t€ | -34 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 91 t€ | 90 t€ | 132 t€ | 67 t€ | 132 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 221 t€ | 168 t€ | 202 t€ | 250 t€ | 416 t€ |
| Omsättningstillgångar | 27 t€ | 38 t€ | 39 t€ | 41 t€ | 40 t€ |
| Fordringar | 292 t€ | 180 t€ | 157 t€ | 142 t€ | 177 t€ |
| Kassa och bank | 26 t€ | 68 t€ | 174 t€ | 230 t€ | 249 t€ |
| Rörliga aktiva | 345 t€ | 286 t€ | 371 t€ | 413 t€ | 466 t€ |
| Aktiva | 567 t€ | 454 t€ | 573 t€ | 664 t€ | 882 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 196 t€ | 187 t€ | 247 t€ | 192 t€ | 244 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 5 319 € | 0 € | 124 t€ | 134 t€ | 329 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 365 t€ | 267 t€ | 202 t€ | 338 t€ | 309 t€ |
| Främmande kapital | 370 t€ | 267 t€ | 326 t€ | 472 t€ | 638 t€ |
Alla poster i bokslutet (55)
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 1,5 M€ | 2,1 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 3 269 € | 0 € | 30 t€ | 71 t€ | 290 € |
| Material och tjänster | -685 t€ | -841 t€ | -682 t€ | -554 t€ | -799 t€ |
| Personalkostnader | -818 t€ | -815 t€ | -760 t€ | -669 t€ | -711 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -46 t€ | -26 t€ | -84 t€ | -74 t€ | -139 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -416 t€ | -313 t€ | -268 t€ | -205 t€ | -269 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 120 t€ | 117 t€ | 167 t€ | 94 t€ | 173 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -6 565 € | -4 750 € | -1 944 € | -9 539 € | -6 967 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 114 t€ | 113 t€ | 165 t€ | 84 t€ | 166 t€ |
| Inkomstskatt | -23 t€ | -22 t€ | -33 t€ | -17 t€ | -34 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 91 t€ | 90 t€ | 132 t€ | 67 t€ | 132 t€ |
| Bestående aktiva | 221 t€ | 168 t€ | 202 t€ | 250 t€ | 416 t€ |
| Omsättningstillgångar | 27 t€ | 38 t€ | 39 t€ | 41 t€ | 40 t€ |
| Fordringar | 292 t€ | 180 t€ | 157 t€ | 142 t€ | 177 t€ |
| Kassa och bank | 26 t€ | 68 t€ | 174 t€ | 230 t€ | 249 t€ |
| Rörliga aktiva | 345 t€ | 286 t€ | 371 t€ | 413 t€ | 466 t€ |
| Aktiva | 567 t€ | 454 t€ | 573 t€ | 664 t€ | 882 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 196 t€ | 187 t€ | 247 t€ | 192 t€ | 244 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 5 319 € | 0 € | 124 t€ | 134 t€ | 329 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 365 t€ | 267 t€ | 202 t€ | 338 t€ | 309 t€ |
| Främmande kapital | 370 t€ | 267 t€ | 326 t€ | 472 t€ | 638 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 12 t€ | 0 € | – | – | – |
| Placeringar | – | 0 € | 11 t€ | 33 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 4 323 € | 0 € | 0 € | 1 833 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 77 t€ | 54 t€ | 45 t€ | 99 t€ | 57 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 120 t€ | 135 t€ | 0 € | – | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 102 t€ | 93 t€ | 112 t€ | 122 t€ | 110 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 43 t€ | 17 t€ | -11 t€ | 11 t€ | 3 095 € |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | 0 € | -2 697 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 88 t€ | 54 t€ | 77 t€ | 77 t€ | 35 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 249 t€ | 158 t€ | 169 t€ | 131 t€ | 172 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -517 t€ | -578 t€ | -502 t€ | -456 t€ | -492 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 91 t€ | 90 t€ | 132 t€ | 67 t€ | 132 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 292 t€ | 180 t€ | 157 t€ | 142 t€ | 177 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -6 703 € | -2 394 € | -4 968 € | -9 866 € | -7 048 € |
| Materiella tillgångar | 101 t€ | 33 t€ | 191 t€ | 217 t€ | 416 t€ |
| Material och förnödenheter | 27 t€ | 38 t€ | 39 t€ | 41 t€ | 40 t€ |
| Löner och arvoden | -649 t€ | -692 t€ | -601 t€ | -526 t€ | -572 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 162 t€ | 160 t€ | 69 t€ | 90 t€ | 76 t€ |
| Övriga fordringar (investeringar) | – | 0 € | 11 t€ | 33 t€ | 0 € |
| Immateriella tillgångar | 120 t€ | 135 t€ | 0 € | – | – |
| Passiva | 567 t€ | 454 t€ | 573 t€ | 664 t€ | 882 t€ |
| Kortfristiga fordringar hos ägarintresseföretag | – | 0 € | 27 € | 0 € | – |
| Kortfristiga lånefordringar | 745 € | 0 € | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 139 € | 341 € | 3 023 € | 327 € | 81 € |
| Övriga lönebikostnader | -36 t€ | -16 t€ | -23 t€ | -21 t€ | -15 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 5 319 € | 0 € | 124 t€ | 134 t€ | 329 t€ |
| Maskiner och inventarier | 89 t€ | 33 t€ | 191 t€ | 217 t€ | 416 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -46 t€ | -26 t€ | -84 t€ | -74 t€ | -139 t€ |
| Köp av tjänster | -157 t€ | -262 t€ | -178 t€ | -100 t€ | -304 t€ |
| Fond för verkligt värde | 916 € | 916 € | 916 € | 813 € | 0 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 38 t€ | 0 € | 11 t€ | 72 t€ | 142 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -12 t€ | -1 223 € | -1 971 € | 1 705 € | -3 472 € |
| Pensionskostnader | -134 t€ | -106 t€ | -136 t€ | -121 t€ | -124 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.