Keuruun Megamarket Oy är ett aktiebolag med hemort i Keuru, registrerat år 2005. Under räkenskapsperioden som slutade 31.1.2026 rörelseresultatet 245 t€; soliditet 89,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 561 t€ och inkomstskatterna 114 t€. Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | -8,6 % | -5,0 % | -1,6 % | -5,8 % | – |
| Bruttoresultat | 2,3 M€ | 2,5 M€ | 2,6 M€ | 2,7 M€ | 2,8 M€ |
| Rörelsebidrag | 245 t€ | 414 t€ | 499 t€ | 248 t€ | 522 t€ |
| Rörelseresultat | 245 t€ | 404 t€ | 492 t€ | 239 t€ | 511 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | 222 t€ | 378 t€ | 447 t€ | 206 t€ | 423 t€ |
| Personalkostnader | -1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Soliditet | 89,8 % | 89,0 % | 87,9 % | 83,1 % | 87,5 % |
| Kassalikviditet | 4,37 | 4,05 | 3,64 | 2,45 | 3,38 |
| Current ratio | 9,78 | 8,98 | 8,24 | 5,51 | 7,32 |
| Avkastning på eget kapital | 6,0 % | 10,0 % | 12,1 % | 5,9 % | 11,9 % |
| Balansomslutning | 4,1 M€ | 4,2 M€ | 4,2 M€ | 4,2 M€ | 4,1 M€ |
| Eget kapital | 3,7 M€ | 3,8 M€ | 3,7 M€ | 3,5 M€ | 3,6 M€ |
| Kassa och bank | 1,3 M€ | 998 t€ | 639 t€ | 457 t€ | 533 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 2,3 M€ | 2,5 M€ | 2,6 M€ | 2,7 M€ | 2,8 M€ |
| Personalkostnader | 1,1 M€ | -1,0 M€ | -1,0 M€ | -1,3 M€ | -1,2 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 0 € | -9 205 € | -6 997 € | -8 021 € | -11 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 967 t€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 245 t€ | 404 t€ | 492 t€ | 239 t€ | 511 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -35 t€ | 66 t€ | 66 t€ | 9 512 € | 18 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 280 t€ | 471 t€ | 559 t€ | 249 t€ | 529 t€ |
| Inkomstskatt | 58 t€ | -93 t€ | -112 t€ | -43 t€ | -106 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 222 t€ | 378 t€ | 447 t€ | 206 t€ | 423 t€ |
Balansräkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 5 090 € | 33 t€ | 26 t€ | 291 t€ | 331 t€ |
| Omsättningstillgångar | 2,3 M€ | 2,3 M€ | 2,3 M€ | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Fordringar | 583 t€ | 903 t€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Kassa och bank | 1,3 M€ | 998 t€ | 639 t€ | 457 t€ | 533 t€ |
| Rörliga aktiva | 4,1 M€ | 4,2 M€ | 4,2 M€ | 3,9 M€ | 3,7 M€ |
| Aktiva | 4,1 M€ | 4,2 M€ | 4,2 M€ | 4,2 M€ | 4,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 150 t€ | 150 t€ | 150 t€ | 150 t€ | 150 t€ |
| Eget kapital | 3,7 M€ | 3,8 M€ | 3,7 M€ | 3,5 M€ | 3,6 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 420 t€ | 469 t€ | 506 t€ | 710 t€ | 510 t€ |
| Främmande kapital | 420 t€ | 469 t€ | 506 t€ | 710 t€ | 510 t€ |
Alla poster i bokslutet (44)
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 2,3 M€ | 2,5 M€ | 2,6 M€ | 2,7 M€ | 2,8 M€ |
| Personalkostnader | 1,1 M€ | -1,0 M€ | -1,0 M€ | -1,3 M€ | -1,2 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 0 € | -9 205 € | -6 997 € | -8 021 € | -11 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 967 t€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 245 t€ | 404 t€ | 492 t€ | 239 t€ | 511 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -35 t€ | 66 t€ | 66 t€ | 9 512 € | 18 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 280 t€ | 471 t€ | 559 t€ | 249 t€ | 529 t€ |
| Inkomstskatt | 58 t€ | -93 t€ | -112 t€ | -43 t€ | -106 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 222 t€ | 378 t€ | 447 t€ | 206 t€ | 423 t€ |
| Bestående aktiva | 5 090 € | 33 t€ | 26 t€ | 291 t€ | 331 t€ |
| Omsättningstillgångar | 2,3 M€ | 2,3 M€ | 2,3 M€ | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Fordringar | 583 t€ | 903 t€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Kassa och bank | 1,3 M€ | 998 t€ | 639 t€ | 457 t€ | 533 t€ |
| Rörliga aktiva | 4,1 M€ | 4,2 M€ | 4,2 M€ | 3,9 M€ | 3,7 M€ |
| Aktiva | 4,1 M€ | 4,2 M€ | 4,2 M€ | 4,2 M€ | 4,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 150 t€ | 150 t€ | 150 t€ | 150 t€ | 150 t€ |
| Eget kapital | 3,7 M€ | 3,8 M€ | 3,7 M€ | 3,5 M€ | 3,6 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 420 t€ | 469 t€ | 506 t€ | 710 t€ | 510 t€ |
| Främmande kapital | 420 t€ | 469 t€ | 506 t€ | 710 t€ | 510 t€ |
| Förskottsbetalningar | 39 t€ | 80 t€ | 119 t€ | 80 t€ | 59 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 101 t€ | 146 t€ | 111 t€ | 343 t€ | 144 t€ |
| Passiva | 4,1 M€ | 4,2 M€ | 4,2 M€ | 4,2 M€ | 4,1 M€ |
| Kortfristiga fordringar | 219 t€ | 210 t€ | 202 t€ | 279 t€ | 192 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 42 t€ | 0 € | 0 € | 3 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 35 t€ | 67 t€ | 66 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Färdiga produkter | 2,2 M€ | 2,2 M€ | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ |
| Maskiner och inventarier | 0 € | 28 t€ | 21 t€ | 24 t€ | 32 t€ |
| Långfristiga lånefordringar | 363 t€ | 693 t€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 3,3 M€ | 3,3 M€ | 3,1 M€ | 3,1 M€ | 3,0 M€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 196 t€ | 209 t€ | 252 t€ | 218 t€ | 224 t€ |
| Löner och arvoden | 887 t€ | -835 t€ | -843 t€ | -1,1 M€ | -1,0 M€ |
| Övriga aktier och andelar | 5 090 € | 5 090 € | 5 090 € | 267 t€ | 299 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 145 t€ | 140 t€ | 130 t€ | 155 t€ | 184 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 222 t€ | 378 t€ | 447 t€ | 206 t€ | 423 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 0 € | -109 € | 0 € | -6 622 € | -951 € |
| Långfristiga fordringar | 363 t€ | 693 t€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ |
| Pensionskostnader | 149 t€ | -161 t€ | -147 t€ | -183 t€ | -188 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 75 t€ | 27 t€ | 72 t€ | 125 t€ | 8 671 € |
| Övriga lönebikostnader | 25 t€ | -21 t€ | -23 t€ | -27 t€ | -31 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 120 € | 0 € | 140 € | 1 934 € | 4 460 € |
| Materiella tillgångar | 0 € | 28 t€ | 21 t€ | 24 t€ | 32 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 0 € | -9 205 € | -6 997 € | -8 021 € | -11 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 123 t€ | 115 t€ | 143 t€ | 149 t€ | 142 t€ |
| Placeringar | 5 090 € | 5 090 € | 5 090 € | 267 t€ | 299 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Keuruun Megamarket Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen detaljhandel med brett sortiment, mest livsmedel, drycker och tobak (763 företag med beskattningsbar inkomst; median 94 t€, 5,9 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Alkoholtillstånd
- MegamarketKangasmannilantie 20Vähittäismyynti
Gratis månadslista: Keuru
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis