Camport Oy är ett aktiebolag med hemort i Nurmijärvi, registrerat år 2005. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 2,1 M€ och rörelseresultatet -65 t€; soliditet 21,5 %.
Omsättning 20252,1 M€+43 % jämfört med föregående period
Rörelseresultat-65 t€-3,1 % av omsättningen
Räkenskapsperiodens resultat-73 t€rörelsebidrag -80 t€
Soliditet21,5 %quick ratio 1,17
Verksamt21 årregistrerat 11.4.2005
Nurmijärvi: 15 nya företag på 30 dagar
- Lumentec OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Nurmijärven Onnenkimpale ryMuualla luokittelematon muu monenlainen sosiaalihuollon avopalvelutoiminta
- Tanmore OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
Pröva gratis
Få ditt områdes nya företag per e-post varje morgon. 14 dagar, inget kort behövs.
Ekonomi
OmsättningRörelseresultatRäkenskapsperiodens resultat
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,1 M€ | 1,5 M€ | 2,2 M€ | 2,8 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ |
| Förändring i omsättning | 43,2 % | -32,1 % | -22,4 % | 77,8 % | -8,9 % | – |
| Rörelsebidrag | -80 t€ | 18 t€ | 64 t€ | 145 t€ | -49 t€ | 16 t€ |
| Rörelsebidrag % | -3,8 % | 1,2 % | 3,0 % | 5,2 % | -3,1 % | 0,9 % |
| Rörelseresultat | -65 t€ | 3 497 € | 46 t€ | 139 t€ | -58 t€ | 2 748 € |
| Rörelsemarginal | -3,1 % | 0,2 % | 2,1 % | 5,0 % | -3,7 % | 0,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -73 t€ | 380 € | 42 t€ | 122 t€ | -72 t€ | 1 729 € |
| Personalkostnader | -366 t€ | 432 t€ | 472 t€ | 416 t€ | 433 t€ | 421 t€ |
| Soliditet | 21,5 % | 45,8 % | 37,6 % | 26,9 % | 4,3 % | 27,2 % |
| Kassalikviditet | 1,17 | 1,77 | 1,59 | 1,40 | 1,56 | 1,35 |
| Current ratio | 1,17 | 1,77 | 1,59 | 1,40 | 1,56 | 1,35 |
| Relativ skuldsättning | 12,2 % | 12,6 % | 13,0 % | 13,5 % | 22,7 % | 14,8 % |
| Avkastning på eget kapital | -103,9 % | 0,2 % | 24,9 % | 88,5 % | -450,0 % | 1,8 % |
| Balansomslutning | 328 t€ | 340 t€ | 449 t€ | 513 t€ | 372 t€ | 350 t€ |
| Eget kapital | 70 t€ | 156 t€ | 169 t€ | 138 t€ | 16 t€ | 95 t€ |
| Kassa och bank | 79 t€ | 92 t€ | 113 t€ | 124 t€ | 91 t€ | 104 t€ |
Balansräkning
BalansomslutningEget kapitalKassa
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,1 M€ | 1,5 M€ | 2,2 M€ | 2,8 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 14 t€ | 20 t€ | 11 t€ | 7 388 € |
| Material och tjänster | 1,7 M€ | -939 t€ | -1,6 M€ | -2,2 M€ | -1,1 M€ | -1,2 M€ |
| Personalkostnader | 366 t€ | -432 t€ | -472 t€ | -416 t€ | -433 t€ | -421 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 15 t€ | -14 t€ | -18 t€ | -6 737 € | -8 982 € | -13 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 98 t€ | -80 t€ | -85 t€ | -72 t€ | -85 t€ | -78 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -65 t€ | 3 497 € | 46 t€ | 139 t€ | -58 t€ | 2 748 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 8 597 € | -3 117 € | -4 178 € | -17 t€ | -14 t€ | -1 019 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -73 t€ | 380 € | 42 t€ | 122 t€ | -72 t€ | 1 729 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -73 t€ | 380 € | 42 t€ | 122 t€ | -72 t€ | 1 729 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 46 t€ | 43 t€ | 53 t€ | 20 t€ | 27 t€ | 40 t€ |
| Fordringar | 203 t€ | 205 t€ | 283 t€ | 369 t€ | 255 t€ | 206 t€ |
| Kassa och bank | 79 t€ | 92 t€ | 113 t€ | 124 t€ | 91 t€ | 104 t€ |
| Rörliga aktiva | 282 t€ | 298 t€ | 396 t€ | 493 t€ | 345 t€ | 310 t€ |
| Aktiva | 328 t€ | 340 t€ | 449 t€ | 513 t€ | 372 t€ | 350 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 70 t€ | 156 t€ | 169 t€ | 138 t€ | 16 t€ | 95 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 16 t€ | 16 t€ | 31 t€ | 23 t€ | 136 t€ | 25 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 242 t€ | 168 t€ | 249 t€ | 352 t€ | 221 t€ | 230 t€ |
| Främmande kapital | 258 t€ | 184 t€ | 280 t€ | 375 t€ | 356 t€ | 255 t€ |
Alla poster i bokslutet (42)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,1 M€ | 1,5 M€ | 2,2 M€ | 2,8 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 14 t€ | 20 t€ | 11 t€ | 7 388 € |
| Material och tjänster | 1,7 M€ | -939 t€ | -1,6 M€ | -2,2 M€ | -1,1 M€ | -1,2 M€ |
| Personalkostnader | 366 t€ | -432 t€ | -472 t€ | -416 t€ | -433 t€ | -421 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 15 t€ | -14 t€ | -18 t€ | -6 737 € | -8 982 € | -13 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 98 t€ | -80 t€ | -85 t€ | -72 t€ | -85 t€ | -78 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -65 t€ | 3 497 € | 46 t€ | 139 t€ | -58 t€ | 2 748 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 8 597 € | -3 117 € | -4 178 € | -17 t€ | -14 t€ | -1 019 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -73 t€ | 380 € | 42 t€ | 122 t€ | -72 t€ | 1 729 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -73 t€ | 380 € | 42 t€ | 122 t€ | -72 t€ | 1 729 € |
| Bestående aktiva | 46 t€ | 43 t€ | 53 t€ | 20 t€ | 27 t€ | 40 t€ |
| Fordringar | 203 t€ | 205 t€ | 283 t€ | 369 t€ | 255 t€ | 206 t€ |
| Kassa och bank | 79 t€ | 92 t€ | 113 t€ | 124 t€ | 91 t€ | 104 t€ |
| Rörliga aktiva | 282 t€ | 298 t€ | 396 t€ | 493 t€ | 345 t€ | 310 t€ |
| Aktiva | 328 t€ | 340 t€ | 449 t€ | 513 t€ | 372 t€ | 350 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 70 t€ | 156 t€ | 169 t€ | 138 t€ | 16 t€ | 95 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 16 t€ | 16 t€ | 31 t€ | 23 t€ | 136 t€ | 25 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 242 t€ | 168 t€ | 249 t€ | 352 t€ | 221 t€ | 230 t€ |
| Främmande kapital | 258 t€ | 184 t€ | 280 t€ | 375 t€ | 356 t€ | 255 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -73 t€ | 380 € | 42 t€ | 122 t€ | -72 t€ | 1 729 € |
| Maskiner och inventarier | 46 t€ | 43 t€ | 53 t€ | 20 t€ | 27 t€ | 40 t€ |
| Pensionskostnader | 55 t€ | -63 t€ | -65 t€ | -64 t€ | -68 t€ | -64 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 181 t€ | 93 t€ | 149 t€ | 256 t€ | 123 t€ | 143 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 17 t€ | 25 t€ | 816 € | 525 € | 760 € | 1 155 € |
| Passiva | 328 t€ | 340 t€ | 449 t€ | 513 t€ | 372 t€ | 350 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 40 t€ | 52 t€ | 70 t€ | 68 t€ | 66 t€ | 69 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 180 t€ | 142 t€ | 217 t€ | 328 t€ | 211 t€ | 187 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 8 615 € | -3 154 € | -4 200 € | -17 t€ | -14 t€ | -1 026 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 14 t€ | 13 t€ | 18 t€ | 15 t€ | 16 t€ | 8 079 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 7 542 € | 9 981 € | 12 t€ | 13 t€ | 16 t€ | 9 690 € |
| Kortfristiga fordringar | 203 t€ | 205 t€ | 283 t€ | 369 t€ | 255 t€ | 206 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 6 198 € | 39 t€ | 65 t€ | 40 t€ | 43 t€ | 19 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 136 t€ | 148 t€ | 119 t€ | 7 940 € | 80 t€ | 86 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 15 t€ | -14 t€ | -18 t€ | -6 737 € | -8 982 € | -13 t€ |
| Materiella tillgångar | 46 t€ | 43 t€ | 53 t€ | 20 t€ | 27 t€ | 40 t€ |
| Köp av tjänster | 1,2 M€ | -722 t€ | -1,2 M€ | -314 € | 0 € | – |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 16 t€ | 16 t€ | 31 t€ | 23 t€ | 136 t€ | 25 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 472 t€ | -218 t€ | -334 t€ | -2,2 M€ | -1,1 M€ | -1,2 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 17 € | 37 € | 22 € | 7 € | 1 € | 8 € |
| Övriga lönebikostnader | 18 t€ | -18 t€ | -21 t€ | -19 t€ | -19 t€ | -22 t€ |
| Löner och arvoden | 292 t€ | -351 t€ | -387 t€ | -332 t€ | -346 t€ | -335 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).