V-S Turvallisuuskouluttajat Oy är ett aktiebolag med hemort i Nousis, registrerat år 2004. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 95 t€ och rörelseresultatet 4 620 €; soliditet 18,9 %. Offentliga köpare köpte för 255 € av företaget åren 2022–2022; den största köparen är Tuomioistuinlaitos (Oikeusministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 95 t€ | 104 t€ | 85 t€ |
| Förändring i omsättning | -8,7 % | 22,6 % | – |
| Rörelsebidrag | -1 045 € | 1 188 € | -10 t€ |
| Rörelsebidrag % | -1,1 % | 1,1 % | -12,2 % |
| Rörelseresultat | 4 620 € | -7 877 € | -14 t€ |
| Rörelsemarginal | 4,9 % | -7,6 % | -17,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 2 558 € | -9 570 € | -15 t€ |
| Personalkostnader | -2 739 € | 22 t€ | 15 t€ |
| Soliditet | 18,9 % | 19,1 % | 39,8 % |
| Kassalikviditet | 1,40 | 1,63 | 1,26 |
| Current ratio | 1,40 | 1,64 | 1,27 |
| Relativ skuldsättning | 64,2 % | 47,3 % | 37,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 18,1 % | -82,5 % | -70,2 % |
| Balansomslutning | 75 t€ | 61 t€ | 53 t€ |
| Eget kapital | 14 t€ | 12 t€ | 21 t€ |
| Kassa och bank | 21 t€ | 16 t€ | 8 252 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 95 t€ | 104 t€ | 85 t€ |
| Material och tjänster | 40 t€ | -41 t€ | -43 t€ |
| Personalkostnader | 2 739 € | -22 t€ | -15 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 666 € | -9 065 € | -4 005 € |
| Övriga rörelsekostnader | 42 t€ | -40 t€ | -37 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 4 620 € | -7 877 € | -14 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 752 € | -1 700 € | -515 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 2 868 € | -9 578 € | -15 t€ |
| Inkomstskatt | 310 € | 8 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 2 558 € | -9 570 € | -15 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 24 t€ | 29 t€ | 12 t€ |
| Omsättningstillgångar | 0 € | 23 € | 535 € |
| Fordringar | 30 t€ | 15 t€ | 32 t€ |
| Kassa och bank | 21 t€ | 16 t€ | 8 252 € |
| Rörliga aktiva | 51 t€ | 31 t€ | 41 t€ |
| Aktiva | 75 t€ | 61 t€ | 53 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 14 t€ | 12 t€ | 21 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 24 t€ | 30 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 37 t€ | 19 t€ | 32 t€ |
| Främmande kapital | 61 t€ | 49 t€ | 32 t€ |
Alla poster i bokslutet (48)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 95 t€ | 104 t€ | 85 t€ |
| Material och tjänster | 40 t€ | -41 t€ | -43 t€ |
| Personalkostnader | 2 739 € | -22 t€ | -15 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 666 € | -9 065 € | -4 005 € |
| Övriga rörelsekostnader | 42 t€ | -40 t€ | -37 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 4 620 € | -7 877 € | -14 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 752 € | -1 700 € | -515 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 2 868 € | -9 578 € | -15 t€ |
| Inkomstskatt | 310 € | 8 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 2 558 € | -9 570 € | -15 t€ |
| Bestående aktiva | 24 t€ | 29 t€ | 12 t€ |
| Omsättningstillgångar | 0 € | 23 € | 535 € |
| Fordringar | 30 t€ | 15 t€ | 32 t€ |
| Kassa och bank | 21 t€ | 16 t€ | 8 252 € |
| Rörliga aktiva | 51 t€ | 31 t€ | 41 t€ |
| Aktiva | 75 t€ | 61 t€ | 53 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 14 t€ | 12 t€ | 21 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 24 t€ | 30 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 37 t€ | 19 t€ | 32 t€ |
| Främmande kapital | 61 t€ | 49 t€ | 32 t€ |
| Köp av tjänster | 4 386 € | -19 t€ | -15 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 9 095 € | 19 t€ | 34 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 11 t€ | 4 926 € | 17 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 2 558 € | -9 570 € | -15 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 952 € | 4 905 € | 2 905 € |
| Färdiga produkter | 0 € | 23 € | 535 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 19 t€ | 6 471 € | 9 731 € |
| Avskrivningar enligt plan | 5 666 € | -9 065 € | -4 005 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 36 t€ | -22 t€ | -28 t€ |
| Löner och arvoden | 0 € | -19 t€ | -12 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 25 t€ | 6 127 € | 27 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 23 € | -512 € | -197 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 752 € | -1 700 € | -527 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | – | 0 € | 12 € |
| Övriga lönebikostnader | 519 € | -200 € | -218 € |
| Materiella tillgångar | 22 t€ | 27 t€ | 10 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 1 604 € | 2 865 € | 90 € |
| Kortfristiga fordringar | 30 t€ | 15 t€ | 32 t€ |
| Pensionskostnader | 2 220 € | -2 183 € | -3 205 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 24 t€ | 30 t€ | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 22 t€ | 27 t€ | 10 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 286 € | 286 € | 286 € |
| Övriga aktier och andelar | 2 050 € | 2 050 € | 2 050 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 5 158 € | 4 907 € | 5 509 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 819 € | 3 732 € | 1 347 € |
| Placeringar | 2 050 € | 2 050 € | 2 050 € |
| Passiva | 75 t€ | 61 t€ | 53 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.