Itä-Savon Lähienergia Oy är ett aktiebolag med hemort i Outokumpu, registrerat år 2003. Under räkenskapsperioden som slutade 30.6.2026 var omsättningen 703 t€ och rörelseresultatet 70 t€; soliditet 89,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 78 t€ och inkomstskatterna 16 t€. Senaste anteckning i handelsregistret: fusion eller delning 8.9.2026.
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.6.2026 | 30.6.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 703 t€ | 632 t€ | 757 t€ | 707 t€ |
| Förändring i omsättning | 11,3 % | -16,5 % | 7,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 54 t€ | 28 t€ | 106 t€ | 140 t€ |
| Rörelsebidrag % | 7,6 % | 4,4 % | 14,0 % | 19,8 % |
| Rörelseresultat | 70 t€ | 44 t€ | 86 t€ | 118 t€ |
| Rörelsemarginal | 10,0 % | 7,0 % | 11,4 % | 16,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 249 t€ | 26 t€ | 62 t€ | 89 t€ |
| Soliditet | 89,1 % | 56,5 % | 79,9 % | 71,2 % |
| Kassalikviditet | 0,76 | 0,32 | 1,57 | 1,38 |
| Current ratio | 1,11 | 0,44 | 2,08 | 1,66 |
| Relativ skuldsättning | 8,5 % | 59,4 % | 16,6 % | 27,3 % |
| Avkastning på eget kapital | 51,2 % | 5,4 % | 12,4 % | 18,6 % |
| Balansomslutning | 546 t€ | 862 t€ | 627 t€ | 670 t€ |
| Eget kapital | 486 t€ | 487 t€ | 501 t€ | 477 t€ |
| Kassa och bank | 11 t€ | 12 t€ | 51 t€ | 64 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 703 t€ | 632 t€ | 757 t€ | 707 t€ |
| Material och tjänster | 520 t€ | 486 t€ | -521 t€ | -468 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 17 t€ | 16 t€ | -20 t€ | -22 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 96 t€ | 86 t€ | -130 t€ | -99 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 70 t€ | 44 t€ | 86 t€ | 118 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -190 t€ | 11 t€ | -8 577 € | -6 694 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 261 t€ | 33 t€ | 77 t€ | 111 t€ |
| Inkomstskatt | 11 t€ | 6 621 € | -15 t€ | -22 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 249 t€ | 26 t€ | 62 t€ | 89 t€ |
Balansräkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 480 t€ | 776 t€ | 518 t€ | 538 t€ |
| Omsättningstillgångar | 21 t€ | 24 t€ | 26 t€ | 22 t€ |
| Fordringar | 34 t€ | 49 t€ | 31 t€ | 46 t€ |
| Kassa och bank | 11 t€ | 12 t€ | 51 t€ | 64 t€ |
| Rörliga aktiva | 67 t€ | 86 t€ | 109 t€ | 132 t€ |
| Aktiva | 546 t€ | 862 t€ | 627 t€ | 670 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Eget kapital | 486 t€ | 487 t€ | 501 t€ | 477 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 180 t€ | 73 t€ | 113 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 60 t€ | 195 t€ | 52 t€ | 80 t€ |
| Främmande kapital | 60 t€ | 375 t€ | 126 t€ | 193 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 703 t€ | 632 t€ | 757 t€ | 707 t€ |
| Material och tjänster | 520 t€ | 486 t€ | -521 t€ | -468 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 17 t€ | 16 t€ | -20 t€ | -22 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 96 t€ | 86 t€ | -130 t€ | -99 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 70 t€ | 44 t€ | 86 t€ | 118 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -190 t€ | 11 t€ | -8 577 € | -6 694 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 261 t€ | 33 t€ | 77 t€ | 111 t€ |
| Inkomstskatt | 11 t€ | 6 621 € | -15 t€ | -22 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 249 t€ | 26 t€ | 62 t€ | 89 t€ |
| Bestående aktiva | 480 t€ | 776 t€ | 518 t€ | 538 t€ |
| Omsättningstillgångar | 21 t€ | 24 t€ | 26 t€ | 22 t€ |
| Fordringar | 34 t€ | 49 t€ | 31 t€ | 46 t€ |
| Kassa och bank | 11 t€ | 12 t€ | 51 t€ | 64 t€ |
| Rörliga aktiva | 67 t€ | 86 t€ | 109 t€ | 132 t€ |
| Aktiva | 546 t€ | 862 t€ | 627 t€ | 670 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Eget kapital | 486 t€ | 487 t€ | 501 t€ | 477 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 180 t€ | 73 t€ | 113 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 60 t€ | 195 t€ | 52 t€ | 80 t€ |
| Främmande kapital | 60 t€ | 375 t€ | 126 t€ | 193 t€ |
| Köp av tjänster | 44 t€ | 45 t€ | -63 t€ | -51 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 225 t€ | 449 t€ | 427 t€ | 376 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 13 t€ | 16 t€ | 5 898 € | 566 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 249 t€ | 26 t€ | 62 t€ | 89 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 12 t€ | 3 930 € | 0 € |
| Avskrivningar enligt plan | 17 t€ | 16 t€ | -20 t€ | -22 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 45 t€ | 39 t€ | 6 146 € | 34 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 474 t€ | 439 t€ | -463 t€ | -420 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 34 t€ | 37 t€ | 27 t€ | 46 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 2 841 € | 1 943 € | 4 424 € | 2 033 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 14 t€ | 12 t€ | -9 254 € | -7 206 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 492 € | 518 € | 678 € | 512 € |
| Materiella tillgångar | 195 t€ | 212 t€ | 228 t€ | 248 t€ |
| Övriga fordringar (investeringar) | 0 € | 280 t€ | 290 t€ | 290 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 1 201 € | 172 € | 336 € | 5 414 € |
| Kortfristiga fordringar | 34 t€ | 49 t€ | 31 t€ | 46 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 136 t€ | 147 t€ | 156 t€ | 168 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 180 t€ | 73 t€ | 113 t€ |
| Maskiner och inventarier | 42 t€ | 48 t€ | 54 t€ | 62 t€ |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 284 t€ | 284 t€ | 0 € | – |
| Material och förnödenheter | 21 t€ | 24 t€ | 26 t€ | 22 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 140 t€ | 40 t€ | 40 t€ |
| Placeringar | 284 t€ | 564 t€ | 290 t€ | 290 t€ |
| Intäkter från andelar i företag inom samma koncern | 204 t€ | 0 € | – | – |
| Passiva | 546 t€ | 862 t€ | 627 t€ | 670 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Itä-Savon Lähienergia Oy till den övre halvan inom näringsgrenen försörjning av värme och kyla (160 företag med beskattningsbar inkomst; median 34 t€, 2,3 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Händelser i handelsregistret
- Fusion eller delning
- Fusion eller delning
- Byte av verkställande direktör