Skullbacka Verkstad Ab är ett aktiebolag med hemort i Kronoby, registrerat år 2003. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2022 rörelseresultatet 79 t€. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 135 t€ och inkomstskatterna 27 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | 17,2 % | 2,3 % | -2,0 % | – |
| Bruttoresultat | 341 t€ | 291 t€ | 284 t€ | 290 t€ |
| Rörelsebidrag | 111 t€ | 86 t€ | 84 t€ | 89 t€ |
| Rörelseresultat | 79 t€ | 55 t€ | 55 t€ | 58 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | 60 t€ | 38 t€ | 39 t€ | 42 t€ |
| Personalkostnader | 130 t€ | 133 t€ | 129 t€ | 125 t€ |
| Balansomslutning | 395 t€ | 347 t€ | 357 t€ | 338 t€ |
| Kassa och bank | 50 t€ | 39 t€ | 28 t€ | 1 095 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 341 t€ | 291 t€ | 284 t€ | 290 t€ |
| Personalkostnader | -130 t€ | -133 t€ | -129 t€ | -125 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -32 t€ | -31 t€ | -29 t€ | -31 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -100 t€ | -72 t€ | -72 t€ | -76 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 79 t€ | 55 t€ | 55 t€ | 58 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -4 697 € | -5 639 € | -5 675 € | -5 340 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 74 t€ | 49 t€ | 49 t€ | 53 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 60 t€ | 38 t€ | 39 t€ | 42 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | – | 223 t€ | 228 t€ | 241 t€ |
| Omsättningstillgångar | 50 t€ | 52 t€ | 40 t€ | 30 t€ |
| Fordringar | 78 t€ | 33 t€ | 61 t€ | 66 t€ |
| Kassa och bank | 50 t€ | 39 t€ | 28 t€ | 1 095 € |
| Rörliga aktiva | – | 124 t€ | 129 t€ | 97 t€ |
| Aktiva | 395 t€ | 347 t€ | 357 t€ | 338 t€ |
Alla poster i bokslutet (17)
| 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 341 t€ | 291 t€ | 284 t€ | 290 t€ |
| Personalkostnader | -130 t€ | -133 t€ | -129 t€ | -125 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -32 t€ | -31 t€ | -29 t€ | -31 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -100 t€ | -72 t€ | -72 t€ | -76 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 79 t€ | 55 t€ | 55 t€ | 58 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -4 697 € | -5 639 € | -5 675 € | -5 340 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 74 t€ | 49 t€ | 49 t€ | 53 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 60 t€ | 38 t€ | 39 t€ | 42 t€ |
| Bestående aktiva | – | 223 t€ | 228 t€ | 241 t€ |
| Omsättningstillgångar | 50 t€ | 52 t€ | 40 t€ | 30 t€ |
| Fordringar | 78 t€ | 33 t€ | 61 t€ | 66 t€ |
| Kassa och bank | 50 t€ | 39 t€ | 28 t€ | 1 095 € |
| Rörliga aktiva | – | 124 t€ | 129 t€ | 97 t€ |
| Aktiva | 395 t€ | 347 t€ | 357 t€ | 338 t€ |
| Direkta skatter | -14 t€ | -11 t€ | -9 764 € | -11 t€ |
| Passiva | 395 t€ | 347 t€ | 357 t€ | 338 t€ |
| Materiella tillgångar | 217 t€ | 223 t€ | 228 t€ | 241 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Skullbacka Verkstad Ab till de översta 10 % inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av motorfordon (1947 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€, 6,8 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Kronoby
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis