Vatek Ab är ett aktiebolag med hemort i Nykarleby, registrerat år 2003. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,7 M€ och rörelseresultatet 61 t€; soliditet 66,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 58 t€ och inkomstskatterna 12 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Förändring i omsättning | 7,9 % | -12,6 % | 16,1 % | 22,6 % | -6,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 37 t€ | 89 t€ | 156 t€ | 222 t€ | 143 t€ | 127 t€ |
| Rörelsebidrag % | 2,2 % | 5,8 % | 8,8 % | 14,5 % | 11,5 % | 9,5 % |
| Rörelseresultat | 61 t€ | 60 t€ | 126 t€ | 192 t€ | 118 t€ | 111 t€ |
| Rörelsemarginal | 3,6 % | 3,8 % | 7,1 % | 12,6 % | 9,5 % | 8,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 49 t€ | 46 t€ | 100 t€ | 170 t€ | 95 t€ | 88 t€ |
| Personalkostnader | -570 t€ | 565 t€ | 541 t€ | 430 t€ | 396 t€ | 384 t€ |
| Soliditet | 66,8 % | 72,5 % | 73,2 % | 73,9 % | 72,0 % | 73,9 % |
| Kassalikviditet | 1,81 | 1,92 | 1,95 | 1,86 | 1,94 | 2,19 |
| Current ratio | 2,63 | 3,06 | 3,13 | 3,15 | 3,03 | 3,29 |
| Relativ skuldsättning | 22,7 % | 19,1 % | 16,4 % | 17,4 % | 18,7 % | 14,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 6,4 % | 6,0 % | 12,6 % | 22,5 % | 15,0 % | 15,0 % |
| Balansomslutning | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 881 t€ | 794 t€ |
| Eget kapital | 765 t€ | 778 t€ | 795 t€ | 755 t€ | 635 t€ | 586 t€ |
| Kassa och bank | 231 t€ | 179 t€ | 230 t€ | 180 t€ | 129 t€ | 167 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 4 033 € | 0 € | – | – | – |
| Material och tjänster | 909 t€ | -760 t€ | -944 t€ | -790 t€ | -637 t€ | -743 t€ |
| Personalkostnader | 570 t€ | -565 t€ | -541 t€ | -430 t€ | -396 t€ | -384 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 24 t€ | -30 t€ | -30 t€ | -30 t€ | -25 t€ | -16 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 108 t€ | -140 t€ | -132 t€ | -86 t€ | -70 t€ | -85 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 61 t€ | 60 t€ | 126 t€ | 192 t€ | 118 t€ | 111 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 893 € | -1 461 € | -936 € | -264 € | 706 € | -815 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 60 t€ | 58 t€ | 125 t€ | 192 t€ | 119 t€ | 110 t€ |
| Inkomstskatt | 11 t€ | -12 t€ | -25 t€ | -36 t€ | -24 t€ | -22 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 49 t€ | 46 t€ | 100 t€ | 170 t€ | 95 t€ | 88 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 145 t€ | 169 t€ | 176 t€ | 183 t€ | 174 t€ | 155 t€ |
| Omsättningstillgångar | 314 t€ | 336 t€ | 344 t€ | 343 t€ | 255 t€ | 214 t€ |
| Fordringar | 455 t€ | 390 t€ | 336 t€ | 315 t€ | 323 t€ | 258 t€ |
| Kassa och bank | 231 t€ | 179 t€ | 230 t€ | 180 t€ | 129 t€ | 167 t€ |
| Rörliga aktiva | 1 000 t€ | 905 t€ | 910 t€ | 839 t€ | 707 t€ | 639 t€ |
| Aktiva | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 881 t€ | 794 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 765 t€ | 778 t€ | 795 t€ | 755 t€ | 635 t€ | 586 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 380 t€ | 296 t€ | 291 t€ | 267 t€ | 233 t€ | 194 t€ |
| Främmande kapital | 380 t€ | 296 t€ | 291 t€ | 267 t€ | 233 t€ | 194 t€ |
Alla poster i bokslutet (49)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 4 033 € | 0 € | – | – | – |
| Material och tjänster | 909 t€ | -760 t€ | -944 t€ | -790 t€ | -637 t€ | -743 t€ |
| Personalkostnader | 570 t€ | -565 t€ | -541 t€ | -430 t€ | -396 t€ | -384 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 24 t€ | -30 t€ | -30 t€ | -30 t€ | -25 t€ | -16 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 108 t€ | -140 t€ | -132 t€ | -86 t€ | -70 t€ | -85 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 61 t€ | 60 t€ | 126 t€ | 192 t€ | 118 t€ | 111 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 893 € | -1 461 € | -936 € | -264 € | 706 € | -815 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 60 t€ | 58 t€ | 125 t€ | 192 t€ | 119 t€ | 110 t€ |
| Inkomstskatt | 11 t€ | -12 t€ | -25 t€ | -36 t€ | -24 t€ | -22 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 49 t€ | 46 t€ | 100 t€ | 170 t€ | 95 t€ | 88 t€ |
| Bestående aktiva | 145 t€ | 169 t€ | 176 t€ | 183 t€ | 174 t€ | 155 t€ |
| Omsättningstillgångar | 314 t€ | 336 t€ | 344 t€ | 343 t€ | 255 t€ | 214 t€ |
| Fordringar | 455 t€ | 390 t€ | 336 t€ | 315 t€ | 323 t€ | 258 t€ |
| Kassa och bank | 231 t€ | 179 t€ | 230 t€ | 180 t€ | 129 t€ | 167 t€ |
| Rörliga aktiva | 1 000 t€ | 905 t€ | 910 t€ | 839 t€ | 707 t€ | 639 t€ |
| Aktiva | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 881 t€ | 794 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 765 t€ | 778 t€ | 795 t€ | 755 t€ | 635 t€ | 586 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 380 t€ | 296 t€ | 291 t€ | 267 t€ | 233 t€ | 194 t€ |
| Främmande kapital | 380 t€ | 296 t€ | 291 t€ | 267 t€ | 233 t€ | 194 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 93 t€ | 100 t€ | 108 t€ | 116 t€ | 124 t€ | 134 t€ |
| Övriga avsättningar | – | – | – | 0 € | 14 t€ | 14 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 49 t€ | 46 t€ | 100 t€ | 170 t€ | 95 t€ | 88 t€ |
| Maskiner och inventarier | 50 t€ | 66 t€ | 66 t€ | 64 t€ | 47 t€ | 18 t€ |
| Ökning (minskning) av skattemässiga reserver | – | – | 0 € | 14 t€ | 0 € | – |
| Pensionskostnader | 61 t€ | -66 t€ | -60 t€ | -40 t€ | -40 t€ | -34 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 90 t€ | 120 t€ | 89 t€ | 108 t€ | 63 t€ | 48 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 114 t€ | 61 t€ | 42 t€ | 39 t€ | 33 t€ | 41 t€ |
| Passiva | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 881 t€ | 794 t€ |
| Färdiga produkter | 314 t€ | 336 t€ | 344 t€ | 343 t€ | 255 t€ | 214 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 196 t€ | 104 t€ | 111 t€ | 110 t€ | 97 t€ | 103 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 296 t€ | 297 t€ | 282 t€ | 242 t€ | 255 t€ | 186 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 919 € | -1 465 € | -947 € | -708 € | -451 € | -1 138 € |
| Långfristiga fordringar | – | 0 € | 11 t€ | 23 t€ | 0 € | 8 100 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 93 t€ | 72 t€ | 90 t€ | 49 t€ | 74 t€ | 42 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 455 t€ | 390 t€ | 324 t€ | 293 t€ | 323 t€ | 249 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | – | 0 € | 11 t€ | 23 t€ | 0 € | 8 100 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 45 t€ | 31 t€ | 0 € | 12 t€ | 35 t€ | 23 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 714 t€ | 729 t€ | 693 t€ | 583 t€ | 537 t€ | 496 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 2 475 € | 2 475 € | 2 475 € | 2 475 € | 2 475 € | 2 475 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 22 t€ | -7 958 € | 1 139 € | 88 t€ | 41 t€ | 3 172 € |
| Avskrivningar enligt plan | 24 t€ | -30 t€ | -30 t€ | -30 t€ | -25 t€ | -16 t€ |
| Materiella tillgångar | 145 t€ | 169 t€ | 176 t€ | 183 t€ | 174 t€ | 155 t€ |
| Köp av tjänster | 112 t€ | -27 t€ | -113 t€ | -45 t€ | -57 t€ | -73 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 776 t€ | -725 t€ | -833 t€ | -833 t€ | -622 t€ | -673 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 26 € | 4 € | 11 € | 444 € | 1 157 € | 324 € |
| Övriga lönebikostnader | 63 t€ | -68 t€ | -64 t€ | -54 t€ | -50 t€ | -47 t€ |
| Löner och arvoden | 445 t€ | -431 t€ | -417 t€ | -336 t€ | -305 t€ | -304 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Vatek Ab till den övre halvan inom näringsgrenen vvs-arbeten (1802 företag med beskattningsbar inkomst; median 25 t€, 2,4 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.