Taksi- ja Tilausliikenne A. Taipale Oy är ett aktiebolag med hemort i Perho, registrerat år 2002. Under räkenskapsperioden som slutade 30.4.2026 var omsättningen 1,1 M€ och rörelseresultatet 736 €; soliditet 64,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 82 t€ och inkomstskatterna 17 t€. Offentliga köpare köpte för 985 € av företaget åren 2023–2023; den största köparen är Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala). Det har vunnit 1 offentliga upphandlingar i EU:s upphandlingsannonser.
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ |
| Förändring i omsättning | 5,5 % | -22,2 % | 18,4 % | -12,4 % | – |
| Rörelsebidrag | -42 t€ | 18 t€ | 197 t€ | 58 t€ | 104 t€ |
| Rörelsebidrag % | -4,0 % | 1,8 % | 15,1 % | 5,3 % | 8,3 % |
| Rörelseresultat | 736 € | -39 t€ | 123 t€ | -26 t€ | 52 t€ |
| Rörelsemarginal | 0,1 % | -3,9 % | 9,5 % | -2,4 % | 4,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -163 € | -40 t€ | 100 t€ | -34 t€ | 39 t€ |
| Personalkostnader | -250 t€ | 277 t€ | 359 t€ | 397 t€ | 431 t€ |
| Soliditet | 64,4 % | 59,9 % | 53,6 % | 44,8 % | 63,0 % |
| Kassalikviditet | 1,64 | 1,76 | 1,89 | 1,78 | 1,45 |
| Current ratio | 2,05 | 2,21 | 2,16 | 2,18 | 2,35 |
| Relativ skuldsättning | 13,7 % | 19,0 % | 23,1 % | 30,4 % | 15,2 % |
| Avkastning på eget kapital | -0,1 % | -13,9 % | 28,6 % | -12,6 % | 12,0 % |
| Balansomslutning | 410 t€ | 478 t€ | 648 t€ | 604 t€ | 516 t€ |
| Eget kapital | 264 t€ | 286 t€ | 348 t€ | 271 t€ | 325 t€ |
| Kassa och bank | 132 t€ | 174 t€ | 243 t€ | 117 t€ | 59 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 13 t€ | 125 t€ | 121 t€ | 140 t€ |
| Material och tjänster | 680 t€ | -629 t€ | -748 t€ | -648 t€ | -732 t€ |
| Personalkostnader | 250 t€ | -277 t€ | -359 t€ | -397 t€ | -431 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 43 t€ | -57 t€ | -74 t€ | -84 t€ | -52 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 92 t€ | -99 t€ | -119 t€ | -114 t€ | -125 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 736 € | -39 t€ | 123 t€ | -26 t€ | 52 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 899 € | -617 € | -7 024 € | -8 181 € | -3 121 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -163 € | -40 t€ | 116 t€ | -34 t€ | 49 t€ |
| Inkomstskatt | – | 0 € | -16 t€ | 0 € | -9 783 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -163 € | -40 t€ | 100 t€ | -34 t€ | 39 t€ |
Balansräkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 137 t€ | 180 t€ | 230 t€ | 260 t€ | 164 t€ |
| Omsättningstillgångar | 54 t€ | 60 t€ | 52 t€ | 62 t€ | 135 t€ |
| Fordringar | 87 t€ | 63 t€ | 123 t€ | 164 t€ | 158 t€ |
| Kassa och bank | 132 t€ | 174 t€ | 243 t€ | 117 t€ | 59 t€ |
| Rörliga aktiva | 273 t€ | 298 t€ | 418 t€ | 344 t€ | 352 t€ |
| Aktiva | 410 t€ | 478 t€ | 648 t€ | 604 t€ | 516 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 264 t€ | 286 t€ | 348 t€ | 271 t€ | 325 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 12 t€ | 57 t€ | 106 t€ | 176 t€ | 41 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 133 t€ | 135 t€ | 194 t€ | 158 t€ | 150 t€ |
| Främmande kapital | 146 t€ | 191 t€ | 300 t€ | 334 t€ | 191 t€ |
Alla poster i bokslutet (54)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 13 t€ | 125 t€ | 121 t€ | 140 t€ |
| Material och tjänster | 680 t€ | -629 t€ | -748 t€ | -648 t€ | -732 t€ |
| Personalkostnader | 250 t€ | -277 t€ | -359 t€ | -397 t€ | -431 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 43 t€ | -57 t€ | -74 t€ | -84 t€ | -52 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 92 t€ | -99 t€ | -119 t€ | -114 t€ | -125 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 736 € | -39 t€ | 123 t€ | -26 t€ | 52 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 899 € | -617 € | -7 024 € | -8 181 € | -3 121 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -163 € | -40 t€ | 116 t€ | -34 t€ | 49 t€ |
| Inkomstskatt | – | 0 € | -16 t€ | 0 € | -9 783 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -163 € | -40 t€ | 100 t€ | -34 t€ | 39 t€ |
| Bestående aktiva | 137 t€ | 180 t€ | 230 t€ | 260 t€ | 164 t€ |
| Omsättningstillgångar | 54 t€ | 60 t€ | 52 t€ | 62 t€ | 135 t€ |
| Fordringar | 87 t€ | 63 t€ | 123 t€ | 164 t€ | 158 t€ |
| Kassa och bank | 132 t€ | 174 t€ | 243 t€ | 117 t€ | 59 t€ |
| Rörliga aktiva | 273 t€ | 298 t€ | 418 t€ | 344 t€ | 352 t€ |
| Aktiva | 410 t€ | 478 t€ | 648 t€ | 604 t€ | 516 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 264 t€ | 286 t€ | 348 t€ | 271 t€ | 325 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 12 t€ | 57 t€ | 106 t€ | 176 t€ | 41 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 133 t€ | 135 t€ | 194 t€ | 158 t€ | 150 t€ |
| Främmande kapital | 146 t€ | 191 t€ | 300 t€ | 334 t€ | 191 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 3 700 € | 3 700 € | 3 700 € | 3 700 € | 3 700 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 21 t€ | 19 t€ | 59 t€ | 22 t€ | 59 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 0 € | 291 € | 291 € | 0 € | – |
| Kortfristiga fordringar | 87 t€ | 63 t€ | 123 t€ | 130 t€ | 124 t€ |
| Långfristiga lånefordringar | – | – | 0 € | 34 t€ | 34 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 6 284 € | 8 122 € | -10 t€ | -72 t€ | 23 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 45 t€ | 44 t€ | 83 t€ | 59 t€ | 77 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 672 t€ | -612 t€ | -712 t€ | -576 t€ | -756 t€ |
| Immateriella rättigheter | 4 597 € | 4 597 € | 4 597 € | 4 597 € | 4 597 € |
| Köp av tjänster | 1 980 € | -25 t€ | -26 t€ | 0 € | – |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 3 592 € | -6 106 € | -9 225 € | -8 828 € | -3 121 € |
| Avskrivningar enligt plan | 43 t€ | -57 t€ | -74 t€ | -84 t€ | -52 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 2 503 € | 5 302 € | 2 200 € | 647 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -163 € | -40 t€ | 100 t€ | -34 t€ | 39 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 6 569 € | -8 104 € | -11 t€ | -11 t€ | -12 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 29 t€ | 8 714 € | 21 t€ | 32 t€ | 33 t€ |
| Pensionskostnader | 46 t€ | -46 t€ | -69 t€ | -76 t€ | -74 t€ |
| Färdiga produkter | 54 t€ | 60 t€ | 52 t€ | 62 t€ | 135 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 190 € | 187 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga övriga fordringar | 13 t€ | 10 t€ | 19 t€ | 40 t€ | 14 t€ |
| Placeringar | 3 700 € | 3 700 € | 3 700 € | 3 700 € | 3 700 € |
| Maskiner och inventarier | 128 t€ | 172 t€ | 221 t€ | 252 t€ | 156 t€ |
| Löner och arvoden | 197 t€ | -223 t€ | -279 t€ | -310 t€ | -345 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 38 t€ | 39 t€ | 63 t€ | 60 t€ | 74 t€ |
| Materiella tillgångar | 128 t€ | 172 t€ | 221 t€ | 252 t€ | 156 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 12 t€ | 57 t€ | 106 t€ | 176 t€ | 41 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 30 t€ | 32 t€ | 18 t€ | 22 t€ | 6 708 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 44 t€ | 44 t€ | 54 t€ | 54 t€ | 10 t€ |
| Passiva | 410 t€ | 478 t€ | 648 t€ | 604 t€ | 516 t€ |
| Immateriella tillgångar | 4 597 € | 4 597 € | 4 597 € | 4 597 € | 4 597 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 256 t€ | 318 t€ | 240 t€ | 297 t€ | 278 t€ |
| Långfristiga fordringar | – | – | 0 € | 34 t€ | 34 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Taksi- ja Tilausliikenne A. Taipale Oy till den övre halvan inom näringsgrenen detaljhandel med drivmedel (218 företag med beskattningsbar inkomst; median 38 t€, 2,2 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Vunna offentliga upphandlingar
- Koulukuljetusten ja joukkoliikenteen palveluiden yhteiskilpailutuksen hankintaVimpelin kunta300 t€