Villähteen Leipä Oy är ett aktiebolag med hemort i Lahtis, registrerat år 2003. Under räkenskapsperioden som slutade 30.4.2026 var omsättningen 5,1 M€ och rörelseresultatet 655 t€; soliditet 72,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 752 t€ och inkomstskatterna 153 t€.
Lahtis: 15 nya företag på 30 dagar
- Studio Syzana OyKampaamo- ja parturipalvelut
- JMMLab OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Fountain Audio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5,1 M€ | 4,0 M€ | 4,5 M€ | 4,1 M€ | 3,2 M€ | 2,0 M€ |
| Förändring i omsättning | 28,4 % | -11,1 % | 9,5 % | 28,6 % | 58,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 312 t€ | 705 t€ | 1 000 t€ | 804 t€ | 415 t€ | 181 t€ |
| Rörelsebidrag % | 6,1 % | 17,7 % | 22,3 % | 19,6 % | 13,0 % | 9,0 % |
| Rörelseresultat | 655 t€ | 443 t€ | 749 t€ | 536 t€ | 197 t€ | 41 t€ |
| Rörelsemarginal | 12,8 % | 11,1 % | 16,7 % | 13,1 % | 6,2 % | 2,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 527 t€ | 359 t€ | 606 t€ | 419 t€ | 149 t€ | 28 t€ |
| Personalkostnader | -928 t€ | 812 t€ | 829 t€ | 891 t€ | 800 t€ | 651 t€ |
| Soliditet | 72,1 % | 69,1 % | 61,3 % | 39,8 % | 29,1 % | 26,6 % |
| Kassalikviditet | 2,00 | 1,93 | 1,62 | 1,17 | 0,72 | 0,62 |
| Current ratio | 2,25 | 2,18 | 1,84 | 1,35 | 0,91 | 0,81 |
| Relativ skuldsättning | 14,7 % | 19,8 % | 21,5 % | 37,0 % | 48,4 % | 71,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 27,2 % | 20,3 % | 39,6 % | 41,8 % | 23,5 % | 5,4 % |
| Balansomslutning | 2,7 M€ | 2,6 M€ | 2,5 M€ | 2,5 M€ | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Eget kapital | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,0 M€ | 634 t€ | 525 t€ |
| Kassa och bank | 761 t€ | 784 t€ | 764 t€ | 521 t€ | 177 t€ | 94 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5,1 M€ | 4,0 M€ | 4,5 M€ | 4,1 M€ | 3,2 M€ | 2,0 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 11 t€ | 13 t€ | 14 t€ | 177 t€ | 13 t€ | 251 t€ |
| Material och tjänster | 2,3 M€ | -1,6 M€ | -1,7 M€ | -1,8 M€ | -1,4 M€ | -943 t€ |
| Personalkostnader | 928 t€ | -812 t€ | -829 t€ | -891 t€ | -800 t€ | -651 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 342 t€ | -263 t€ | -251 t€ | -267 t€ | -218 t€ | -140 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 922 t€ | -847 t€ | -1,0 M€ | -818 t€ | -542 t€ | -491 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 655 t€ | 443 t€ | 749 t€ | 536 t€ | 197 t€ | 41 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -3 605 € | 8 826 € | 552 € | -13 t€ | -12 t€ | -7 287 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 658 t€ | 451 t€ | 750 t€ | 523 t€ | 185 t€ | 34 t€ |
| Inkomstskatt | 131 t€ | -93 t€ | -144 t€ | -104 t€ | -36 t€ | -5 499 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 527 t€ | 359 t€ | 606 t€ | 419 t€ | 149 t€ | 28 t€ |
Balansräkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ |
| Omsättningstillgångar | 180 t€ | 171 t€ | 155 t€ | 148 t€ | 117 t€ | 90 t€ |
| Fordringar | 678 t€ | 545 t€ | 337 t€ | 428 t€ | 273 t€ | 206 t€ |
| Kassa och bank | 761 t€ | 784 t€ | 764 t€ | 521 t€ | 177 t€ | 94 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 567 t€ | 390 t€ |
| Aktiva | 2,7 M€ | 2,6 M€ | 2,5 M€ | 2,5 M€ | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Eget kapital | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,0 M€ | 634 t€ | 525 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 31 t€ | 101 t€ | 285 t€ | 702 t€ | 921 t€ | 965 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 721 t€ | 689 t€ | 681 t€ | 814 t€ | 622 t€ | 483 t€ |
| Främmande kapital | 751 t€ | 791 t€ | 966 t€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ |
Alla poster i bokslutet (61)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5,1 M€ | 4,0 M€ | 4,5 M€ | 4,1 M€ | 3,2 M€ | 2,0 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 11 t€ | 13 t€ | 14 t€ | 177 t€ | 13 t€ | 251 t€ |
| Material och tjänster | 2,3 M€ | -1,6 M€ | -1,7 M€ | -1,8 M€ | -1,4 M€ | -943 t€ |
| Personalkostnader | 928 t€ | -812 t€ | -829 t€ | -891 t€ | -800 t€ | -651 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 342 t€ | -263 t€ | -251 t€ | -267 t€ | -218 t€ | -140 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 922 t€ | -847 t€ | -1,0 M€ | -818 t€ | -542 t€ | -491 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 655 t€ | 443 t€ | 749 t€ | 536 t€ | 197 t€ | 41 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -3 605 € | 8 826 € | 552 € | -13 t€ | -12 t€ | -7 287 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 658 t€ | 451 t€ | 750 t€ | 523 t€ | 185 t€ | 34 t€ |
| Inkomstskatt | 131 t€ | -93 t€ | -144 t€ | -104 t€ | -36 t€ | -5 499 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 527 t€ | 359 t€ | 606 t€ | 419 t€ | 149 t€ | 28 t€ |
| Bestående aktiva | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ |
| Omsättningstillgångar | 180 t€ | 171 t€ | 155 t€ | 148 t€ | 117 t€ | 90 t€ |
| Fordringar | 678 t€ | 545 t€ | 337 t€ | 428 t€ | 273 t€ | 206 t€ |
| Kassa och bank | 761 t€ | 784 t€ | 764 t€ | 521 t€ | 177 t€ | 94 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 567 t€ | 390 t€ |
| Aktiva | 2,7 M€ | 2,6 M€ | 2,5 M€ | 2,5 M€ | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Eget kapital | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,0 M€ | 634 t€ | 525 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 31 t€ | 101 t€ | 285 t€ | 702 t€ | 921 t€ | 965 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 721 t€ | 689 t€ | 681 t€ | 814 t€ | 622 t€ | 483 t€ |
| Främmande kapital | 751 t€ | 791 t€ | 966 t€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ |
| Varor under tillverkning | – | – | 0 € | 593 € | 1 124 € | 1 260 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 257 t€ | 324 t€ | 323 t€ | 384 t€ | 285 t€ | 217 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 7 354 € | 3 578 € | 11 t€ | 2 290 € | 6 461 € | 20 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 342 t€ | -263 t€ | -251 t€ | -267 t€ | -218 t€ | -140 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 83 t€ | 200 t€ | 200 t€ | 200 t€ | 200 t€ | 150 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | – | – | 0 € | 1 981 € | 3 963 € | 5 945 € |
| Placeringar | 2 728 € | 2 728 € | 2 728 € | 2 728 € | 2 728 € | 2 728 € |
| Långfristiga fordringar | 220 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 902 t€ | 563 t€ | 465 t€ | 477 t€ |
| Passiva | 2,7 M€ | 2,6 M€ | 2,5 M€ | 2,5 M€ | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Immateriella tillgångar | 0 € | 6 464 € | 13 t€ | 19 t€ | 26 t€ | 32 t€ |
| Förändring av produktlager + (-) | 7 526 € | -36 t€ | 26 t€ | 30 t€ | 4 338 € | -3 354 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 8 720 € | 14 t€ | 16 t€ | 534 € | 70 € | 33 € |
| Immateriella rättigheter | 0 € | 213 € | 425 € | 638 € | 850 € | 1 063 € |
| Kortfristiga fordringar | 458 t€ | 545 t€ | 337 t€ | 428 t€ | 273 t€ | 206 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 155 t€ | 149 t€ | 165 t€ | 195 t€ | 120 t€ | 106 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 1,6 M€ | -1,2 M€ | -1,2 M€ | -1,2 M€ | -997 t€ | -690 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 450 t€ | 542 t€ | 326 t€ | 426 t€ | 266 t€ | 177 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -1 334 € | 53 t€ | -20 t€ | 1 431 € | 23 t€ | 9 051 € |
| Pensionskostnader | 155 t€ | -110 t€ | -115 t€ | -155 t€ | -131 t€ | -80 t€ |
| Köp av tjänster | 655 t€ | -447 t€ | -510 t€ | -545 t€ | -473 t€ | -261 t€ |
| Långfristiga lånefordringar | 220 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Långfristiga övriga skulder | 0 € | 2 000 € | 2 000 € | 2 000 € | 37 t€ | 115 t€ |
| Maskiner och inventarier | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 22 t€ | 29 t€ | 70 t€ | 0 € | – | – |
| Färdiga produkter | 53 t€ | 46 t€ | 82 t€ | 55 t€ | 25 t€ | 20 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 83 t€ | 283 t€ | 700 t€ | 884 t€ | 850 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 226 t€ | 16 t€ | -7 085 € | 35 t€ | 17 t€ | 11 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 3 351 € | 0 € | 3 200 € | 4 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Långfristiga leverantörsskulder | 31 t€ | 16 t€ | 0 € | – | – | – |
| Materiella tillgångar | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 0 € | 6 252 € | 13 t€ | 19 t€ | 25 t€ | 31 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 41 t€ | -35 t€ | -32 t€ | -32 t€ | -12 t€ | -28 t€ |
| Löner och arvoden | 732 t€ | -667 t€ | -681 t€ | -705 t€ | -658 t€ | -543 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | – | – | – | 0 € | 9 134 € |
| Övriga aktier och andelar | 2 728 € | 2 728 € | 2 728 € | 2 728 € | 2 728 € | 2 728 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 527 t€ | 359 t€ | 606 t€ | 419 t€ | 149 t€ | 28 t€ |
| Material och förnödenheter | 127 t€ | 126 t€ | 73 t€ | 93 t€ | 91 t€ | 68 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 8 466 € | -5 412 € | -19 t€ | -18 t€ | -20 t€ | -15 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Villähteen Leipä Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk (159 företag med beskattningsbar inkomst; median 28 t€, 27 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.