JS-Motors Jarmo Siira Oy är ett aktiebolag med hemort i S:t Michel, registrerat år 2001. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 824 t€ och rörelseresultatet -75 t€; soliditet 2,8 %. Offentliga köpare köpte för 9 896 € av företaget åren 2022–2025; den största köparen är Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (Sosiaali- ja terveysministeriön hallinnonala).
Omsättning 2025824 t€+5 % jämfört med föregående period
Rörelseresultat-75 t€-9,1 % av omsättningen
Räkenskapsperiodens resultat-86 t€rörelsebidrag -88 t€
Soliditet2,8 %quick ratio 0,29
Verksamt24 årregistrerat 11.12.2001
Försäljning till offentliga köpare9 896 €2022–2025
S:t Michel: 7 nya företag på 30 dagar
- Taksi Liikkuu OyKutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus
- VintageAarrekauppa OyMuu käytettyjen tavaroiden vähittäiskauppa
- Eloa Group OyTeleviestinnän jälleenmyyntipalvelut ja televiestintää koskevat välityspalvelut
Pröva gratis
Få ditt områdes nya företag per e-post varje morgon. 14 dagar, inget kort behövs.
Ekonomi
OmsättningRörelseresultatRäkenskapsperiodens resultat
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 30.9.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 824 t€ | 787 t€ |
| Förändring i omsättning | 4,7 % | – |
| Rörelsebidrag | -88 t€ | -8 264 € |
| Rörelsebidrag % | -10,7 % | -1,1 % |
| Rörelseresultat | -75 t€ | 5 773 € |
| Rörelsemarginal | -9,1 % | 0,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -86 t€ | 30 t€ |
| Personalkostnader | -96 t€ | -101 t€ |
| Soliditet | 2,8 % | 21,7 % |
| Kassalikviditet | 0,29 | 0,33 |
| Current ratio | 1,76 | 2,31 |
| Relativ skuldsättning | 40,2 % | 50,2 % |
| Avkastning på eget kapital | -912,2 % | 27,0 % |
| Balansomslutning | 341 t€ | 506 t€ |
| Eget kapital | 9 386 € | 109 t€ |
| Kassa och bank | 36 t€ | 55 t€ |
Balansräkning
BalansomslutningEget kapitalKassa
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 30.9.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 824 t€ | 787 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 2 594 € | 3 794 € |
| Material och tjänster | 687 t€ | 586 t€ |
| Personalkostnader | 96 t€ | 101 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 13 t€ | 14 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 107 t€ | 84 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -75 t€ | 5 773 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 10 t€ | 8 152 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -86 t€ | -2 379 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -86 t€ | 30 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 30.9.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 40 t€ | 43 t€ |
| Omsättningstillgångar | 252 t€ | 397 t€ |
| Fordringar | 13 t€ | 11 t€ |
| Kassa och bank | 36 t€ | 55 t€ |
| Rörliga aktiva | 301 t€ | 463 t€ |
| Aktiva | 341 t€ | 506 t€ |
| Eget kapital | 9 386 € | 109 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 160 t€ | 197 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 171 t€ | 200 t€ |
| Främmande kapital | 332 t€ | 397 t€ |
Alla poster i bokslutet (51)
| 31.12.2025 | 30.9.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 824 t€ | 787 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 2 594 € | 3 794 € |
| Material och tjänster | 687 t€ | 586 t€ |
| Personalkostnader | 96 t€ | 101 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 13 t€ | 14 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 107 t€ | 84 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -75 t€ | 5 773 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 10 t€ | 8 152 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -86 t€ | -2 379 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -86 t€ | 30 t€ |
| Bestående aktiva | 40 t€ | 43 t€ |
| Omsättningstillgångar | 252 t€ | 397 t€ |
| Fordringar | 13 t€ | 11 t€ |
| Kassa och bank | 36 t€ | 55 t€ |
| Rörliga aktiva | 301 t€ | 463 t€ |
| Aktiva | 341 t€ | 506 t€ |
| Eget kapital | 9 386 € | 109 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 160 t€ | 197 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 171 t€ | 200 t€ |
| Främmande kapital | 332 t€ | 397 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 90 € | 2 500 € |
| Löner och arvoden | 85 t€ | 85 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 3 337 € | 1 725 € |
| Materiella tillgångar | 39 t€ | 42 t€ |
| Maskiner och inventarier | 39 t€ | 42 t€ |
| Köp av tjänster | 40 t€ | 37 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 1 787 € | 3 261 € |
| Kortfristiga fordringar | 13 t€ | 11 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 12 t€ | 16 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 9 119 € | 9 506 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 30 t€ | 109 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 123 t€ | 144 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 2 040 € | 31 € |
| Placeringar | 1 144 € | 1 144 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 0 € | 7 400 € |
| Avskrivningar enligt plan | 13 t€ | 14 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 502 t€ | 483 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 1 144 € | 1 144 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 74 t€ | 31 t€ |
| Ökning (minskning) av skattemässiga reserver | 0 € | -32 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 145 t€ | 66 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 855 € | 0 € |
| Långfristiga leverantörsskulder | 38 t€ | 53 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -86 t€ | 30 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 20 t€ | 17 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 8 901 € | 41 t€ |
| Material och förnödenheter | 252 t€ | 397 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 95 t€ | 0 € |
| Pensionskostnader | 9 791 € | 12 t€ |
| Kortfristiga skulder till ägarintresseföretag | 39 t€ | 0 € |
| Passiva | 341 t€ | 506 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).