Pienryhmäkoti Otso Oy är ett aktiebolag med hemort i Kotka, registrerat år 2001. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 666 t€ och rörelseresultatet -8 053 €; soliditet 71,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 20 t€ och inkomstskatterna 3 929 €. Offentliga köpare köpte för 360 t€ av företaget åren 2022–2025; den största köparen är Sosiaali- Ja Terveystoimiala, Helsinki (Helsinki).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 666 t€ | 708 t€ | 691 t€ | 667 t€ | 680 t€ | 718 t€ |
| Förändring i omsättning | -5,9 % | 2,5 % | 3,6 % | -1,8 % | -5,3 % | – |
| Rörelsebidrag | -17 t€ | 30 t€ | 56 t€ | 44 t€ | 23 t€ | 72 t€ |
| Rörelsebidrag % | -2,5 % | 4,2 % | 8,1 % | 6,6 % | 3,3 % | 10,1 % |
| Rörelseresultat | -8 053 € | 20 t€ | 46 t€ | 32 t€ | 7 678 € | 66 t€ |
| Rörelsemarginal | -1,2 % | 2,8 % | 6,6 % | 4,8 % | 1,1 % | 9,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -8 253 € | 16 t€ | 36 t€ | 25 t€ | 5 781 € | 53 t€ |
| Personalkostnader | -528 t€ | 537 t€ | 501 t€ | 486 t€ | 543 t€ | 528 t€ |
| Soliditet | 71,6 % | 72,2 % | 72,2 % | 68,8 % | 69,2 % | 82,8 % |
| Kassalikviditet | 1,99 | 2,20 | 2,54 | 2,27 | 2,34 | 3,42 |
| Current ratio | 1,99 | 2,20 | 2,54 | 2,27 | 2,34 | 3,42 |
| Relativ skuldsättning | 14,2 % | 14,6 % | 15,3 % | 17,6 % | 17,3 % | 8,1 % |
| Avkastning på eget kapital | -3,5 % | 5,8 % | 13,2 % | 9,6 % | 2,2 % | 19,0 % |
| Balansomslutning | 333 t€ | 372 t€ | 380 t€ | 376 t€ | 380 t€ | 338 t€ |
| Eget kapital | 239 t€ | 268 t€ | 274 t€ | 259 t€ | 263 t€ | 279 t€ |
| Kassa och bank | 135 t€ | 162 t€ | 179 t€ | 169 t€ | 154 t€ | 139 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 666 t€ | 708 t€ | 691 t€ | 667 t€ | 680 t€ | 718 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 4 887 € | 0 € | 195 € | 90 € | 473 € |
| Material och tjänster | 61 t€ | -66 t€ | -70 t€ | -56 t€ | -53 t€ | -57 t€ |
| Personalkostnader | 528 t€ | -537 t€ | -501 t€ | -486 t€ | -543 t€ | -528 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 8 485 € | -9 714 € | -10 t€ | -12 t€ | -15 t€ | -5 895 € |
| Övriga rörelsekostnader | 76 t€ | -80 t€ | -64 t€ | -82 t€ | -62 t€ | -60 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -8 053 € | 20 t€ | 46 t€ | 32 t€ | 7 678 € | 66 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 201 € | -329 € | -384 € | -688 € | -448 € | -128 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -8 253 € | 20 t€ | 45 t€ | 31 t€ | 7 230 € | 66 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -3 929 € | -9 033 € | -6 213 € | -1 449 € | -13 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -8 253 € | 16 t€ | 36 t€ | 25 t€ | 5 781 € | 53 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 144 t€ | 153 t€ | 138 t€ | 148 t€ | 161 t€ | 139 t€ |
| Fordringar | 54 t€ | 57 t€ | 63 t€ | 59 t€ | 65 t€ | 60 t€ |
| Kassa och bank | 135 t€ | 162 t€ | 179 t€ | 169 t€ | 154 t€ | 139 t€ |
| Rörliga aktiva | 189 t€ | 219 t€ | 242 t€ | 228 t€ | 220 t€ | 199 t€ |
| Aktiva | 333 t€ | 372 t€ | 380 t€ | 376 t€ | 380 t€ | 338 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 160 € | 8 160 € | 8 160 € | 8 160 € | 8 160 € | 8 160 € |
| Eget kapital | 239 t€ | 268 t€ | 274 t€ | 259 t€ | 263 t€ | 279 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 3 905 € | 10 t€ | 17 t€ | 23 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 95 t€ | 100 t€ | 95 t€ | 100 t€ | 94 t€ | 58 t€ |
| Främmande kapital | 95 t€ | 103 t€ | 106 t€ | 117 t€ | 117 t€ | 58 t€ |
Alla poster i bokslutet (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 666 t€ | 708 t€ | 691 t€ | 667 t€ | 680 t€ | 718 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 4 887 € | 0 € | 195 € | 90 € | 473 € |
| Material och tjänster | 61 t€ | -66 t€ | -70 t€ | -56 t€ | -53 t€ | -57 t€ |
| Personalkostnader | 528 t€ | -537 t€ | -501 t€ | -486 t€ | -543 t€ | -528 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 8 485 € | -9 714 € | -10 t€ | -12 t€ | -15 t€ | -5 895 € |
| Övriga rörelsekostnader | 76 t€ | -80 t€ | -64 t€ | -82 t€ | -62 t€ | -60 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -8 053 € | 20 t€ | 46 t€ | 32 t€ | 7 678 € | 66 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 201 € | -329 € | -384 € | -688 € | -448 € | -128 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -8 253 € | 20 t€ | 45 t€ | 31 t€ | 7 230 € | 66 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -3 929 € | -9 033 € | -6 213 € | -1 449 € | -13 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -8 253 € | 16 t€ | 36 t€ | 25 t€ | 5 781 € | 53 t€ |
| Bestående aktiva | 144 t€ | 153 t€ | 138 t€ | 148 t€ | 161 t€ | 139 t€ |
| Fordringar | 54 t€ | 57 t€ | 63 t€ | 59 t€ | 65 t€ | 60 t€ |
| Kassa och bank | 135 t€ | 162 t€ | 179 t€ | 169 t€ | 154 t€ | 139 t€ |
| Rörliga aktiva | 189 t€ | 219 t€ | 242 t€ | 228 t€ | 220 t€ | 199 t€ |
| Aktiva | 333 t€ | 372 t€ | 380 t€ | 376 t€ | 380 t€ | 338 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 160 € | 8 160 € | 8 160 € | 8 160 € | 8 160 € | 8 160 € |
| Eget kapital | 239 t€ | 268 t€ | 274 t€ | 259 t€ | 263 t€ | 279 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 3 905 € | 10 t€ | 17 t€ | 23 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 95 t€ | 100 t€ | 95 t€ | 100 t€ | 94 t€ | 58 t€ |
| Främmande kapital | 95 t€ | 103 t€ | 106 t€ | 117 t€ | 117 t€ | 58 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 239 t€ | 244 t€ | 230 t€ | 226 t€ | 249 t€ | 218 t€ |
| Materiella tillgångar | 144 t€ | 153 t€ | 138 t€ | 148 t€ | 161 t€ | 139 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 3 845 € | 6 480 € | 6 420 € | 6 360 € | 6 300 € | 0 € |
| Löner och arvoden | 446 t€ | -459 t€ | -429 t€ | -413 t€ | -472 t€ | -460 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 621 € | 17 € | 17 € | 5 € | 5 € | 5 € |
| Passiva | 333 t€ | 372 t€ | 380 t€ | 376 t€ | 380 t€ | 338 t€ |
| Maskiner och inventarier | 9 005 € | 12 t€ | 16 t€ | 21 t€ | 28 t€ | 946 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 50 t€ | 53 t€ | 61 t€ | 49 t€ | 58 t€ | 55 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 5 776 € | 7 969 € | 13 t€ | 8 938 € | 6 556 € | 9 407 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 3 488 € | 3 466 € | 2 481 € | 9 666 € | 7 674 € | 4 699 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 74 t€ | 74 t€ | 66 t€ | 74 t€ | 71 t€ | 39 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 54 t€ | 57 t€ | 63 t€ | 59 t€ | 65 t€ | 60 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 132 t€ | 137 t€ | 118 t€ | 123 t€ | 129 t€ | 134 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 11 t€ | 11 t€ | 9 885 € | 11 t€ | 9 837 € | 9 611 € |
| Övriga lönebikostnader | 17 t€ | -12 t€ | -14 t€ | -18 t€ | -17 t€ | -14 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -8 253 € | 16 t€ | 36 t€ | 25 t€ | 5 781 € | 53 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 41 € | 0 € | 23 € | 0 € | 2 € | 1 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 241 € | -329 € | -407 € | -689 € | -450 € | -128 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 3 658 € | 3 658 € | 3 658 € | 3 658 € | 3 658 € | 3 658 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 61 t€ | -66 t€ | -70 t€ | -56 t€ | -53 t€ | -57 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 8 485 € | -9 714 € | -10 t€ | -12 t€ | -15 t€ | -5 895 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 3 905 € | 10 t€ | 17 t€ | 23 t€ | 0 € |
| Pensionskostnader | 65 t€ | -67 t€ | -57 t€ | -55 t€ | -54 t€ | -54 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Pienryhmäkoti Otso Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen inrättningar för barn och unga och professionell familjevård (214 företag med beskattningsbar inkomst; median 65 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Kotka
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis