Veljekset Finnilä Oy är ett aktiebolag med hemort i Seinäjoki, registrerat år 2000. Under räkenskapsperioden som slutade 28.2.2022 var omsättningen 6,7 M€ och rörelseresultatet 63 t€; soliditet 15,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 344 t€ och inkomstskatterna 70 t€. Offentliga köpare köpte för 2 441 € av företaget åren 2026–2026; den största köparen är Luonnonvarakeskus (Maa- ja metsätalousministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 28.2.2022 | 28.2.2021 | 29.2.2020 | 28.2.2019 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6,7 M€ | 4,9 M€ | 4,1 M€ | 4,2 M€ |
| Förändring i omsättning | 36,6 % | 20,2 % | -2,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 364 t€ | 262 t€ | 169 t€ | 213 t€ |
| Rörelsebidrag % | 5,4 % | 5,3 % | 4,1 % | 5,0 % |
| Rörelseresultat | 63 t€ | 66 t€ | 11 t€ | 58 t€ |
| Rörelsemarginal | 0,9 % | 1,3 % | 0,3 % | 1,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 34 t€ | 36 t€ | 652 € | 31 t€ |
| Personalkostnader | 2,7 M€ | 2,0 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ |
| Soliditet | 15,6 % | 19,3 % | 23,2 % | 24,0 % |
| Kassalikviditet | 0,64 | 0,81 | 0,63 | 0,87 |
| Current ratio | 0,78 | 0,88 | 0,72 | 0,96 |
| Relativ skuldsättning | 27,6 % | 28,6 % | 24,3 % | 24,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,8 % | 10,6 % | 0,2 % | 9,7 % |
| Balansomslutning | 2,2 M€ | 1,7 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Eget kapital | 344 t€ | 337 t€ | 300 t€ | 325 t€ |
| Kassa och bank | 252 t€ | 246 t€ | 68 t€ | 304 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 28.2.2022 | 28.2.2021 | 29.2.2020 | 28.2.2019 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6,7 M€ | 4,9 M€ | 4,1 M€ | 4,2 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 17 t€ | 720 € | 9 877 € | 16 t€ |
| Material och tjänster | -2,6 M€ | -1,9 M€ | -1,5 M€ | -1,6 M€ |
| Personalkostnader | -2,7 M€ | -2,0 M€ | -1,6 M€ | -1,6 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -300 t€ | -197 t€ | -159 t€ | -155 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -1,1 M€ | -826 t€ | -817 t€ | -812 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 63 t€ | 66 t€ | 11 t€ | 58 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -21 t€ | -20 t€ | -9 852 € | -19 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 43 t€ | 46 t€ | 932 € | 40 t€ |
| Inkomstskatt | -8 928 € | -10 t€ | -281 € | -8 246 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 34 t€ | 36 t€ | 652 € | 31 t€ |
Balansräkning
| 28.2.2022 | 28.2.2021 | 29.2.2020 | 28.2.2019 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,2 M€ | 788 t€ | 689 t€ | 620 t€ |
| Omsättningstillgångar | 181 t€ | 78 t€ | 73 t€ | 64 t€ |
| Fordringar | 562 t€ | 631 t€ | 460 t€ | 361 t€ |
| Kassa och bank | 252 t€ | 246 t€ | 68 t€ | 304 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,0 M€ | 960 t€ | 607 t€ | 734 t€ |
| Aktiva | 2,2 M€ | 1,7 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 28 t€ | 28 t€ | 28 t€ | – |
| Eget kapital | 344 t€ | 337 t€ | 300 t€ | 325 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 579 t€ | 326 t€ | 151 t€ | 262 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 844 t€ | 767 t€ |
| Främmande kapital | 1,9 M€ | 1,4 M€ | 995 t€ | 1,0 M€ |
Alla poster i bokslutet (54)
| 28.2.2022 | 28.2.2021 | 29.2.2020 | 28.2.2019 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6,7 M€ | 4,9 M€ | 4,1 M€ | 4,2 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 17 t€ | 720 € | 9 877 € | 16 t€ |
| Material och tjänster | -2,6 M€ | -1,9 M€ | -1,5 M€ | -1,6 M€ |
| Personalkostnader | -2,7 M€ | -2,0 M€ | -1,6 M€ | -1,6 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -300 t€ | -197 t€ | -159 t€ | -155 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -1,1 M€ | -826 t€ | -817 t€ | -812 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 63 t€ | 66 t€ | 11 t€ | 58 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -21 t€ | -20 t€ | -9 852 € | -19 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 43 t€ | 46 t€ | 932 € | 40 t€ |
| Inkomstskatt | -8 928 € | -10 t€ | -281 € | -8 246 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 34 t€ | 36 t€ | 652 € | 31 t€ |
| Bestående aktiva | 1,2 M€ | 788 t€ | 689 t€ | 620 t€ |
| Omsättningstillgångar | 181 t€ | 78 t€ | 73 t€ | 64 t€ |
| Fordringar | 562 t€ | 631 t€ | 460 t€ | 361 t€ |
| Kassa och bank | 252 t€ | 246 t€ | 68 t€ | 304 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,0 M€ | 960 t€ | 607 t€ | 734 t€ |
| Aktiva | 2,2 M€ | 1,7 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 28 t€ | 28 t€ | 28 t€ | – |
| Eget kapital | 344 t€ | 337 t€ | 300 t€ | 325 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 579 t€ | 326 t€ | 151 t€ | 262 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 844 t€ | 767 t€ |
| Främmande kapital | 1,9 M€ | 1,4 M€ | 995 t€ | 1,0 M€ |
| Pensionskostnader | -370 t€ | -240 t€ | -238 t€ | -235 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -300 t€ | -197 t€ | -159 t€ | -155 t€ |
| Materiella tillgångar | 1,2 M€ | 787 t€ | 687 t€ | 619 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 257 t€ | 248 t€ | 272 t€ | 265 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 562 t€ | 631 t€ | 460 t€ | 361 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 552 t€ | 275 t€ | 81 t€ | 168 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 169 t€ | 201 t€ | 215 t€ | 112 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 523 t€ | 585 t€ | 418 t€ | 283 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 32 t€ | 35 t€ | 35 t€ | 66 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 125 € | 78 € | 65 € | 20 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -21 t€ | -20 t€ | -9 916 € | -19 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 670 t€ | 467 t€ | 308 t€ | 287 t€ |
| Övriga värdepapper | 5 700 € | 5 700 € | 5 700 € | 5 700 € |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | – | 0 € | 54 t€ | 0 € |
| Färdiga produkter | 181 t€ | 78 t€ | 73 t€ | 64 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 406 t€ | 361 t€ | 253 t€ | 293 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 25 t€ | 25 t€ | 0 € | – |
| Immateriella tillgångar | 1 293 € | 1 293 € | 1 293 € | 1 293 € |
| Finansiella värdepapper | 5 700 € | 5 700 € | 5 700 € | 5 700 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 34 t€ | 36 t€ | 652 € | 31 t€ |
| Övriga lönebikostnader | -122 t€ | -88 t€ | -38 t€ | -48 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -2,6 M€ | -1,8 M€ | -1,5 M€ | -1,6 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 5 852 € | 10 t€ | 7 427 € | 12 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 28 t€ | 51 t€ | 70 t€ | 94 t€ |
| Köp av tjänster | -95 t€ | -70 t€ | -22 t€ | -41 t€ |
| Immateriella rättigheter | 1 293 € | 1 293 € | 1 293 € | 1 293 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 2 661 € | 3 548 € | 0 € | – |
| Löner och arvoden | -2,2 M€ | -1,6 M€ | -1,3 M€ | -1,3 M€ |
| Passiva | 2,2 M€ | 1,7 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 103 t€ | 4 790 € | 9 300 € | 5 000 € |
| Maskiner och inventarier | 1,2 M€ | 783 t€ | 634 t€ | 619 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 33 t€ | 57 t€ | 68 t€ | 75 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Veljekset Finnilä Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen vägtransport, godstrafik (2782 företag med beskattningsbar inkomst; median 34 t€, 10 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Seinäjoki
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis