Primus Talli Oy är ett aktiebolag med hemort i Esbo, registrerat år 2000. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,3 M€ och rörelseresultatet 38 t€; soliditet 15,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 10 € och inkomstskatterna 2 €. Offentliga köpare köpte för 350 € av företaget åren 2024–2024; den största köparen är Kulttuurin Ja Vapaa-ajan Toimiala, Helsinki (Helsinki).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Förändring i omsättning | -4,0 % | -5,0 % | 3,0 % | -3,8 % | – |
| Rörelsebidrag | -200 t€ | 282 t€ | 297 t€ | 254 t€ | 288 t€ |
| Rörelsebidrag % | -15,6 % | 21,1 % | 21,1 % | 18,6 % | 20,3 % |
| Rörelseresultat | 38 t€ | 29 t€ | 45 t€ | 26 t€ | 58 t€ |
| Rörelsemarginal | 3,0 % | 2,2 % | 3,2 % | 1,9 % | 4,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -260 € | -115 € | -126 € | -517 € | -243 € |
| Personalkostnader | -235 t€ | 219 t€ | 252 t€ | 215 t€ | 210 t€ |
| Soliditet | 15,7 % | 13,8 % | 12,7 % | 11,3 % | 10,9 % |
| Kassalikviditet | 0,16 | 0,26 | 0,09 | 0,18 | 0,01 |
| Current ratio | 0,20 | 0,42 | 0,25 | 0,76 | 0,05 |
| Relativ skuldsättning | 222,2 % | 230,6 % | 227,0 % | 245,7 % | 243,1 % |
| Avkastning på eget kapital | -0,1 % | -0,1 % | -0,1 % | -0,3 % | -0,1 % |
| Balansomslutning | 3,5 M€ | 3,8 M€ | 3,8 M€ | 3,9 M€ | 4,0 M€ |
| Eget kapital | 179 t€ | 179 t€ | 179 t€ | 179 t€ | 180 t€ |
| Kassa och bank | 36 t€ | 58 t€ | 8 995 € | 37 t€ | 13 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 9 139 € | 300 € | 0 € | 101 t€ |
| Material och tjänster | 489 t€ | -551 t€ | -536 t€ | -597 t€ | -567 t€ |
| Personalkostnader | 235 t€ | -219 t€ | -252 t€ | -215 t€ | -210 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 238 t€ | -253 t€ | -252 t€ | -228 t€ | -230 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 282 t€ | -293 t€ | -321 t€ | -299 t€ | -455 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 38 t€ | 29 t€ | 45 t€ | 26 t€ | 58 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -569 € | 103 € | -6 606 € | -22 t€ | -17 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 39 t€ | 29 t€ | 39 t€ | 4 199 € | 40 t€ |
| Inkomstskatt | 129 € | 0 € | – | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -260 € | -115 € | -126 € | -517 € | -243 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 3,5 M€ | 3,6 M€ | 3,8 M€ | 3,7 M€ | 3,9 M€ |
| Omsättningstillgångar | 9 255 € | 43 t€ | 42 t€ | 151 t€ | 131 t€ |
| Fordringar | 3 483 € | 9 709 € | 12 t€ | 10 t€ | 21 t€ |
| Kassa och bank | 36 t€ | 58 t€ | 8 995 € | 37 t€ | 13 t€ |
| Rörliga aktiva | 49 t€ | 110 t€ | 64 t€ | 198 t€ | 164 t€ |
| Aktiva | 3,5 M€ | 3,8 M€ | 3,8 M€ | 3,9 M€ | 4,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 84 t€ | 84 t€ | 84 t€ | 84 t€ | 84 t€ |
| Eget kapital | 179 t€ | 179 t€ | 179 t€ | 179 t€ | 180 t€ |
| Bokslutsdispositioner | 354 t€ | 315 t€ | 286 t€ | 247 t€ | 243 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 2,8 M€ | 3,0 M€ | 3,1 M€ | 3,3 M€ | 92 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 243 t€ | 262 t€ | 250 t€ | 259 t€ | 3,5 M€ |
| Främmande kapital | 3,0 M€ | 3,3 M€ | 3,3 M€ | 3,5 M€ | 3,6 M€ |
Alla poster i bokslutet (59)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 9 139 € | 300 € | 0 € | 101 t€ |
| Material och tjänster | 489 t€ | -551 t€ | -536 t€ | -597 t€ | -567 t€ |
| Personalkostnader | 235 t€ | -219 t€ | -252 t€ | -215 t€ | -210 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 238 t€ | -253 t€ | -252 t€ | -228 t€ | -230 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 282 t€ | -293 t€ | -321 t€ | -299 t€ | -455 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 38 t€ | 29 t€ | 45 t€ | 26 t€ | 58 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -569 € | 103 € | -6 606 € | -22 t€ | -17 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 39 t€ | 29 t€ | 39 t€ | 4 199 € | 40 t€ |
| Inkomstskatt | 129 € | 0 € | – | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -260 € | -115 € | -126 € | -517 € | -243 € |
| Bestående aktiva | 3,5 M€ | 3,6 M€ | 3,8 M€ | 3,7 M€ | 3,9 M€ |
| Omsättningstillgångar | 9 255 € | 43 t€ | 42 t€ | 151 t€ | 131 t€ |
| Fordringar | 3 483 € | 9 709 € | 12 t€ | 10 t€ | 21 t€ |
| Kassa och bank | 36 t€ | 58 t€ | 8 995 € | 37 t€ | 13 t€ |
| Rörliga aktiva | 49 t€ | 110 t€ | 64 t€ | 198 t€ | 164 t€ |
| Aktiva | 3,5 M€ | 3,8 M€ | 3,8 M€ | 3,9 M€ | 4,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 84 t€ | 84 t€ | 84 t€ | 84 t€ | 84 t€ |
| Eget kapital | 179 t€ | 179 t€ | 179 t€ | 179 t€ | 180 t€ |
| Bokslutsdispositioner | 354 t€ | 315 t€ | 286 t€ | 247 t€ | 243 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 2,8 M€ | 3,0 M€ | 3,1 M€ | 3,3 M€ | 92 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 243 t€ | 262 t€ | 250 t€ | 259 t€ | 3,5 M€ |
| Främmande kapital | 3,0 M€ | 3,3 M€ | 3,3 M€ | 3,5 M€ | 3,6 M€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 € | 92 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 8 046 € | 1 882 € | 6 702 € | 30 t€ | 3,2 M€ |
| Avskrivningsdifferens | 354 t€ | 315 t€ | 286 t€ | 247 t€ | 243 t€ |
| Löner och arvoden | 189 t€ | -180 t€ | -205 t€ | -176 t€ | -174 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 158 t€ | 182 t€ | 159 t€ | 163 t€ | 142 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -1 669 € | 451 € | 340 € | 20 t€ | -38 t€ |
| Pensionskostnader | 34 t€ | -32 t€ | -37 t€ | -34 t€ | -31 t€ |
| Materiella tillgångar | 3,5 M€ | 3,6 M€ | 3,8 M€ | 3,7 M€ | 3,8 M€ |
| Immateriella tillgångar | – | – | – | 0 € | 7 581 € |
| Ökning (minskning) av avskrivningsdifferensen | 39 t€ | -29 t€ | -39 t€ | -4 716 € | -41 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 238 t€ | -253 t€ | -252 t€ | -228 t€ | -230 t€ |
| Passiva | 3,5 M€ | 3,8 M€ | 3,8 M€ | 3,9 M€ | 4,0 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 276 € | 4 382 € | 1 303 € | 3 180 € | 9 083 € |
| Övriga lönebikostnader | 12 t€ | -6 511 € | -9 515 € | -4 994 € | -5 425 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 2,9 M€ | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 3,1 M€ | 3,2 M€ |
| Material och förnödenheter | 9 255 € | 7 585 € | 7 135 € | 6 795 € | 8 395 € |
| Övriga immateriella tillgångar | – | – | – | 0 € | 7 581 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 116 t€ | 116 t€ | 116 t€ | 116 t€ | 116 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 41 t€ | 41 t€ | 41 t€ | 41 t€ | 41 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -260 € | -115 € | -126 € | -517 € | -243 € |
| Långfristiga övriga skulder | 2,8 M€ | 3,0 M€ | 3,1 M€ | 3,3 M€ | 0 € |
| Köp av tjänster | 351 t€ | -411 t€ | -389 t€ | -431 t€ | -385 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -21 t€ | -21 t€ | -21 t€ | -20 t€ | -20 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 140 t€ | -140 t€ | -147 t€ | -185 t€ | -145 t€ |
| Färdiga produkter | – | – | – | 0 € | 13 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 488 t€ | 537 t€ | 608 t€ | 524 t€ | 523 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 487 € | 2 568 € | 6 736 € | 1 949 € | 4 014 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 569 € | 877 € | 1 156 € | 1 038 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 22 t€ | 24 t€ | 31 t€ | 25 t€ | 19 t€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 0 € | 35 t€ | 35 t€ | 144 t€ | 109 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 1 537 € | 2 759 € | 4 452 € | 5 085 € | 7 678 € |
| Kortfristiga fordringar | 3 483 € | 9 709 € | 12 t€ | 10 t€ | 21 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 183 € | 0 € | – | – | – |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 0 € | -774 € | -7 762 € | -23 t€ | -17 t€ |
| Maskiner och inventarier | 83 t€ | 111 t€ | 58 t€ | 51 t€ | 61 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 54 t€ | 54 t€ | 53 t€ | 41 t€ | 92 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Primus Talli Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen sport- och fritidsutbildning (318 företag med beskattningsbar inkomst; median 6 273 €).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Esbo
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis