Punkaharjun Kilpi Oy är ett aktiebolag med hemort i Nyslott, registrerat år 2000. Under räkenskapsperioden som slutade 30.4.2025 var omsättningen 2,1 M€ och rörelseresultatet 55 t€; soliditet 76,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 156 t€ och inkomstskatterna 32 t€. Det har vunnit 1 offentliga upphandlingar i EU:s upphandlingsannonser.
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 2,5 M€ |
| Förändring i omsättning | 2,9 % | -17,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 131 t€ | 235 t€ | 429 t€ |
| Rörelsebidrag % | 6,2 % | 11,5 % | 17,3 % |
| Rörelseresultat | 55 t€ | 155 t€ | 337 t€ |
| Rörelsemarginal | 2,6 % | 7,6 % | 13,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 48 t€ | 126 t€ | 249 t€ |
| Personalkostnader | 883 t€ | 733 t€ | 695 t€ |
| Soliditet | 76,0 % | 81,3 % | 83,3 % |
| Kassalikviditet | 1,95 | 2,84 | 2,75 |
| Current ratio | 3,29 | 4,18 | 4,25 |
| Relativ skuldsättning | 14,1 % | 10,9 % | 7,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 5,1 % | 13,0 % | 27,3 % |
| Balansomslutning | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Eget kapital | 942 t€ | 967 t€ | 915 t€ |
| Kassa och bank | 259 t€ | 262 t€ | 161 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 2,5 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 4 328 € | 1 466 € | 200 € |
| Material och tjänster | -865 t€ | -851 t€ | -1,1 M€ |
| Personalkostnader | -883 t€ | -733 t€ | -695 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -76 t€ | -80 t€ | -92 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -230 t€ | -228 t€ | -214 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 55 t€ | 155 t€ | 337 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 4 500 € | 1 582 € | -20 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 60 t€ | 157 t€ | 316 t€ |
| Inkomstskatt | -12 t€ | -31 t€ | -67 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 48 t€ | 126 t€ | 249 t€ |
Balansräkning
| 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 260 t€ | 261 t€ | 317 t€ |
| Omsättningstillgångar | 401 t€ | 297 t€ | 276 t€ |
| Fordringar | 290 t€ | 339 t€ | 314 t€ |
| Kassa och bank | 259 t€ | 262 t€ | 161 t€ |
| Rörliga aktiva | 980 t€ | 928 t€ | 782 t€ |
| Aktiva | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 942 t€ | 967 t€ | 915 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 298 t€ | 222 t€ | 184 t€ |
| Främmande kapital | 298 t€ | 222 t€ | 184 t€ |
Alla poster i bokslutet (51)
| 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 2,5 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 4 328 € | 1 466 € | 200 € |
| Material och tjänster | -865 t€ | -851 t€ | -1,1 M€ |
| Personalkostnader | -883 t€ | -733 t€ | -695 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -76 t€ | -80 t€ | -92 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -230 t€ | -228 t€ | -214 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 55 t€ | 155 t€ | 337 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 4 500 € | 1 582 € | -20 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 60 t€ | 157 t€ | 316 t€ |
| Inkomstskatt | -12 t€ | -31 t€ | -67 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 48 t€ | 126 t€ | 249 t€ |
| Bestående aktiva | 260 t€ | 261 t€ | 317 t€ |
| Omsättningstillgångar | 401 t€ | 297 t€ | 276 t€ |
| Fordringar | 290 t€ | 339 t€ | 314 t€ |
| Kassa och bank | 259 t€ | 262 t€ | 161 t€ |
| Rörliga aktiva | 980 t€ | 928 t€ | 782 t€ |
| Aktiva | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 942 t€ | 967 t€ | 915 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 298 t€ | 222 t€ | 184 t€ |
| Främmande kapital | 298 t€ | 222 t€ | 184 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 124 t€ | 78 t€ | 73 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 44 t€ | 29 t€ | 34 t€ |
| Passiva | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Kortfristiga fordringar | 290 t€ | 339 t€ | 314 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 20 t€ | 0 € | 22 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 4 500 € | 4 500 € | 4 500 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 4 350 € | 3 761 € | 549 € |
| Maskiner och inventarier | 211 t€ | 227 t€ | 243 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 886 t€ | 834 t€ | 657 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 67 t€ | 83 t€ | 15 t€ |
| Löner och arvoden | -674 t€ | -560 t€ | -559 t€ |
| Immateriella tillgångar | 44 t€ | 29 t€ | 34 t€ |
| Övriga aktier och andelar | – | 0 € | 35 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 236 t€ | 290 t€ | 261 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 48 t€ | 126 t€ | 249 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 150 € | -2 179 € | -21 t€ |
| Pensionskostnader | -115 t€ | -115 t€ | -106 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 19 t€ | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | -93 t€ | -57 t€ | -30 t€ |
| Övriga värdepapper | 31 t€ | 31 t€ | 31 t€ |
| Köp av tjänster | -219 t€ | -115 t€ | -191 t€ |
| Materiella tillgångar | 215 t€ | 232 t€ | 248 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -750 t€ | -757 t€ | -998 t€ |
| Material och förnödenheter | 401 t€ | 297 t€ | 276 t€ |
| Finansiella värdepapper | 31 t€ | 31 t€ | 31 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 33 t€ | 30 t€ | 30 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 107 t€ | 62 t€ | 96 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -76 t€ | -80 t€ | -92 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 104 t€ | 21 t€ | 51 t€ |
| Placeringar | – | 0 € | 35 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Punkaharjun Kilpi Oy till den övre halvan inom näringsgrenen diverse övrig metallvarutillverkning (400 företag med beskattningsbar inkomst; median 53 t€, 2,9 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Vunna offentliga upphandlingar
- Jälki-ilmoitus: Puhdistuskontin hankinta (CBRNE)Länsi-Uudenmaan hyvinvointialue130 t€
Gratis månadslista: Nyslott
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis